Vai 2013. būs Linux gads?
Ievērojot tradīciju, turpinu rakstīt par "vai ... būs Linux gads?". Apkopoju 2012. gada atvērtā koda operētājsistēmu notikumus un izsaku dažas prognozes.
2012. gads Linux pasaulē bija notikumiem bagāts. Svarīgākie no tiem bija:
- Linux dibinātājs Linuss Torvalds vinnēja tūkstošgades tehnoloģiju balvu un pateica, ko domā par Nvidia
- Red Hat (kompānija, kas uztur Linux) ieņēmumi pārsniedza miljardu dolāru gadā,
- Uz Linux balstītie Android viedtelefoni sasniedza 70% no visu telefonu apjoma,
- Parādījās uz Linux balstīti Chromebook tīmekļa datori,
- Dell izlaida kārtējo datoru ar Ubuntu Linux,
- Steam spēļu platformas izstrāde tika pārnesta uz Ubuntu Linux,
- Microsoft iesniedza kodu Linux kodolā un izstrādāja jaunu Skype versiju priekš Linux
- Microsoft Windows 8 izlaišana neizraisīja nekādu sajūsmu ne mājas lietotāju, ne arī uzņēmumu aprindās, tāpēc Microsoft nācās samazināt savu Windows Surface planšetdatoru ražošanas apjomus.
- Arī par Apple iPhone 5 lietotāji nebija sajūsmā
- Tajā pat laikā, arvien populārāka palika ne tikai atvērtā koda programmatūra, bet arī atvērtā aparatūra
- Lai arī Canonical Ubuntu 12.04, jaunāko versiju daudzi nievāja, salīdzinot ar konkurentu rezultātiem ir redzams — slēgtā koda izstrāde sāk atpalikt
Starp pārdotajiem serveriem (neiet runa par pašu uzliktajām sistēmām) Linux apjoms pieauga par 6,6%, kamēr Windows samazinājās ar 0,9%, dažādu Linux variantu apjoms superdatoros sasniedza 93,4%.
Nokia — kompānija, kas savu pozīciju nostiprināšanai izvēlējās Microsoft Windows — šobrīd ir praktiski mirusi. Goldman Sachs tirgus analītiķe, vienā maisā saskaitot visus "datorus" (galda/klēpja/tīkla/planšet- datorus un mobilos telefonus) novērtēja, ka Microsoft daļa tagad pavisam kopā ir tikai 29% un ir mazāka kā Android telefonu daļa. Beidzot atvērtā koda un Linux priekšrocības tika pamanījuši pat Eiropas birokrāti.
Lai arī Android ir iekarojis mobilo telefonu pasauli, tas nav "kārtīgs Linux", jo Linux izmanto tikai aparatūras vadīšanai, bet visas lietotāja programmas strādā Java vidē (faktiski Dalvik virtuālajā mašīnā). Daudziem šāds risinājums šķiet pārāk pastarpināts, lēns un neērts. Daļēji to var risināt, nomainot Google vadīto Android uz kopienas izstrādāto CyanogenMod, bet daudz interesantāki būs šī gada jaunākie viedtelefoni, kuri Linux strādās tiešā veidā:
- Jolla telefoni ar Sailfish OS
- Canonical telefoni ar Ubuntu
Galda datori ar Windows sistēmu ir vēl neizmiruši dinozauri. Lai arī tie ir ļoti noderīgi biznesā un "satura veidošanā" (t.i. tad, kad ar datoru kaut ko rada, nevis tikai skatās un pārsūta tālāk), tomēr no kopējā "datoru" apjoma to paliks arvien mazāk. Visās biznesa un sadzīves jomās, kur dators nav galvenais instruments (ražošanā, pirkšanā un pārdošanā, mākslā, izklaidē u.t.t.), ir uzvarējis Linux.
Ar Linux gadu būs tāpat. Laiki jau ir mainījušies, bet mums, kas ir pieraduši pie nepārtrauktām pārmaiņām, ka uzskatām to par normu, tā nešķiet.
Tomēr, paskatoties atpakaļ, mēs varēsim teikt: "Ō, jā! 2013. bija Linux gads!" un grūtsirdīgi nopūtīsimies atceroties, ka arī zāle bija zaļāka, debesis — zilākas, bet paši — jaunāki?..
Created by Valdis Vītoliņš on 2013-01-03 16:23
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2021-04-13 14:27