Ko darīt, lai Windows darbotos ātrāk par Linux?

Iedvesma rakstam radās no How to Make Windows Faster than Linux

Lasītāji var nepareizi domāt, ka man ir kaut kas pret Microsoft Windows. Patiesībā ar Windows man saistās labākās seno dienu atmiņas. Tomēr tās glabājas tajā pašā atvilktnē, kur atmiņas par pamatskolu. Tas bija jauki, bet tas laiks ir pagājis. No Windows bikšelēm esmu izaudzis.

Linux ir ātrāks par Windows, jo Linux moduļi ir veidoti vienoti un tajos ir mazāk pārpalicības. Tāpēc Linux labāk izmanto aparatūras iespējas, kas ir svarīgi mazās iekārtās, kurām spēciņus kaķis saraudājis, un superlielos skaitļotājos, kuriem svarīgi izspiest maksimumu teraflopu no kilovata. Tomēr Linux izmanto ne tikai veiktspējas dēļ, bet arī tāpēc, ka tie ir drošāki un uzticamāki.

Linux ir grāmata, kuru ir jāprot lasīt. Ja līdz šim "Windows" esat boksterējuši kā Dubultvē-ī-en-dē-ua-dubultvē-es, tad ir grūti aptvert, ka var lasīt desmitreiz ātrāk, "Linux" lasot kā Linuks. Bet to ir vērts iemācīties.

Linux lietotnes strādā raitāk un tās lietot ir vienkāršāk. Tie, kas prot salīdzināt "Aktivizē-to,-palaiž-šito,-spiež-tur,-pavelk-tā-un-iezīmē-šitā,-spiež-te-un-tur,-apstiprina-spiežot-Yes,-vēlreiz-Yes-un-OK" ar mv, grep vai apt-get, saprot, ko ar to domāju.

Pārsteidzoši daudzi vēl arvien ir spiesti "boksterēt" ar Windows. Un daudziem tā nav viņu pašu izvēle, bet gan korporatīvs lēmums "no augšas", kas (labākajā gadījumā) pieņemts mītiņu zālē bez neviena datora, golfa laukumā vai pie alus kausa (ļaunākajā gadījumā). Tiem, kam ar Windows ir jāstrādā ikdienā, sakarā ar štatu "īsināšanām" darba apjoms tikai pieaug, bet nepacietīga gaidīšana un raudzīšanās Windows "smilšu pulkstenī" palielina risku mirt no sirds un asinsvadu slimībām. Tā kā veselība ir pirmajā vietā, iesaku dažus padomus, kā ikdienas "boksterēšanu" padarīt kaut nedaudz raitāku.

1. Defragmentējiet disku vismaz trīs reizes dienā

Uzprasiet to jebkuram Windows speciālistam, un viņš jums apstiprinās, ka diska defragmentēšana var būtiski uzlabot jūsu datora ātrdarbību. Linux var izmantot desmitiem failu sistēmas. Katra no tām ir piemērota konkrētai iekārtai un lietošanai (cietajam diskam vai zibatmiņai, daudziem maziem failiem vai dažiem lieliem u.tml.) un tām nav vajadzīga diska satura defragmentēšana. Bet pat visjaunākie Windows izmanto to pašu 1993. gadā ieviesto NTFS failu sistēmu, kuru lietojot, faili kļūst arvien sadrumstalotāki. Tāpēc, lai padarītu Windows vismaz tikpat ātru kā Linux, datora cieto disku vajadzētu defragmentēt vismaz trīs reizes dienā.

2. Novāciet pretvīrusu programmas

Vai esat uzmanīgi apskatījuši, kas visvairāk bremzē jūsu datoru? Ļoti bieži tas ir vīrusu ķērājs, kas atkal un atkal pārbauda jūsu datora fragmentētos failus. Protams, vīrusu ķērāja atslēgšana Windows padarīs daudz ievainojamāku pret vīrusiem, trojas zirgiem, tārpiem, spiegošanas u.tml. ļaunprātīgu programmatūru. No otras puses, nedrīkst arī pārspīlēt, jo daudzi Windows tārpi maskējas par bezmaksas vīrusu ķērājiem. Tāpēc, ja iet runa tikai par ātrumu, labāk ir iztikt bez vīrusu ķērāja. Nolieciet savu Windows datoru aiz Linux ugunssienas un pamanīsiet, ka bez Symantec, Kaspersky u.tml. bremzēm jūsu dators kļūs daudz baudāmāks.

3. Atslēdziet automātiskos atjaunojumus

Arī šis risinājums samazina jau tā neesošo Windows datoru drošību. Tomēr atjaunojumu ignorēšana ļaus jums ik sekundi ietaupīt dažas dārgas milisekundes. Un runa nav par to, ka Windows dators praktiski apstājas regulāro atjaunojumu pārbaudes un uzstādīšanas laikā. Galvenais ir tas, ka jebkurš drošības ielāps ir papildu apstākļu un nosacījumu pārbaude programmā, kuras "cauruma" gadījumā nebija. Vai atceraties, cik ātrs bija Windows XP pirms gandrīz 10 gadiem un par ko tas ir kļuvis tagad? Tas pats liktenis sagaida arī Windows 7.

Ja līdzšinējā tendence saglabāsies, tad, kad visi Windows caurumi būs aizlāpīti, Windows apstāsies pavisam.

4. Pievienojiet papildu atmiņu

Datoru operatīvā atmiņa, salīdzinot ar Windows, nav nemaz tik dārga. Tikai Linux lietotāji lāpās ar veciem dzelžiem un gatavi izlīst caur uguns lokiem, lai uz visvecākā datora uzliktu visjaunāko Ubuntu versiju. Ja varat atļauties nopirkt Windows, jūs varat nopirkt arī dažus gigabaitus RAM. Jums nav cerību mēroties veiktspējā ar Linux, ja datoram ir tikai 1GB, bet ar lielāku apjomu nekas nav zaudēts. Tomēr nevajag pārspīlēt. Atšķirībā no Linux, Windows 32 bitu versija spēj izmantot tikai nepilnus 4GB.

5. Uzstādiet jaudīgāku procesoru

Windows 7 nav XP. Tas ne tikai prot izmantot daudzkodolu procesorus, bet tos pieprasa (un patiesībā šķiet, ka Windows ir paredzēts tehnikai kas jāimportē šodienā no nākotnes). Ja vēlaties sacensties ar laiku, iegādājieties visjaudīgāko daudzkodolu (4 vai labāk 6) procesoru, kādu vien uztur jūsu datora mātes plate. (Rēķinieties, ka tādam procesoram vajadzēs arī lielāku ventilatoru.) Ar kārtīgu procesoru Windows parādīs Linux dīvaiņiem un viņu Pentium II, kur vēži ziemo.

6. Nopērciet jaunu datoru

Tikai Linux īpatņi grābsta instalācijas pa vienranga tīkliem un cenšas iekurbulēt savus Ubuntus un Fedoras krāmu bodēs salasītās konstrukcijās, kas nav cienīgas saukties par datoru. Kārtīgs Windows lietotājs jaunu Windows versiju iegūst solīdā veidā no kārtīga ražotāja kopā ar jaunu datoru. Windows iegāde ir svinīgs biznesa darījums ar naudu, papīriem, kodiem un uzlīmēm.

Jūs varat "dzīvot zaļi" un veco datoru nemest atkritumos, bet gan atdot to Linux faniem, lai jau tie rotaļājas. Īstie darbi vēl arvien tiek darīti ar Windows.

7. Noveciniet Windows uz 95

Ja "liesie gadi" neļauj uzlabot aparatūru, varbūt ir vērts rīkoties tieši pretēji? Ja nevarat dabūt jaunāku aparatūru, tad ņemiet vecāku Windows! Vai atceraties, uz kādiem "dzelžiem" gāja Windows 95? Atrodiet (vēlams licencētu) Windows 95 disku ar atbilstošu koda atslēgu un lieciet to! Iespējams, jūs nevarēsiet atrast iekārtu dziņus, jo visu nepieciešamo iekļaut kodolā var tikai Linuxisti, kam tas neko nemaksā un kuri visu var brīvi kopēt. Iespējams, ka nāksies izmantot vecāku Microsoft Office versiju. Bet jūs no tās tāpat izmantojat tikai 10 daļu, un toties vairs nebūs dīvainās ribbon saskarnes. Jūs gan vairs nevarēsiet atvērt *.docx *.xlsx u.tml. failus, jo Microsoft "inovācijas" spēj nodrošināt tikai jaunos failu formātos, kas nav savietojami ar iepriekšējiem. Bet, ja runa iet par ātrdarbību un veselību, kas ir svarīgāk? Jūsu dators pilnīgi noteikti ies (kur nu – tas lidos!) ātrāk par praktiski jebkuru Linux versiju, kas izlaista pēc 2009. gada (visādi Lubuntu, Puppy un DSL neskaitās).

8. Uzgaidiet līdz iznāk Windows 9

Microsoft līdzšinējā vēsture liecina, ka Windows laidieni mijas starp nesliktām versijām un totāliem draņķiem.

Toties diezgan pamatoti var cerēt, ka Windows 9 atkal būs visu laiku labākais Windows. Tas neslimos ar vīrusiem, būs ātrs un drošs, Windows Genuine Advantage tik tiešām strādās, nebūs jāuztraucas par to, ka Windows 8 Capable izrādīsies tikai mārketinga meli kā tas bija ar Vista.

Jūs beidzot iegūsiet to, ko jau sen bijāt pelnījuši. Vismaz Stīvs Balmers to sola, ja tad jau nebūs atlaists vai arī aizgājis pensijā :-P

Tags Windows Microsoft Linux
Created by Valdis Vītoliņš on 2010-11-23 20:16
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2021-04-13 14:26
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License