Datu aizsardzība un drošība
Kurss "Datu aizsardzība un drošība" ir paredzēts studentiem, kuri vēlas apgūt datorsistēmu un datortīklu drošības pamatus. Kursa apguvei jābūt pieredzējušam datoru lietotājam ar programmēšanas iemaņām un vispārīgam priekšstatam par operētājsistēmu un datu pārraides tīklu darbību.
Lekciju ieraksti
1. lekcija: Informācijas drošības pamati
Informācijas drošības galvenie raksturotāji: uzticamība, pieejamība un slepenība. Informācijas drošības galvenie riski: ļaunatūra (vīrusi, trojāņi, tārpi), pakalpojumatteices uzbrukumi un uzlaušana. Informācijas drošības ekonomiskie, tehnoloģiskie un cilvēciskie faktori. Drošības relativitāte un risku pārvaldība.
Praktiskie darbi
- Atrast un pārrunāt nesenākos IT drošības incidentus dažādās organizācijās:
- privātās kompānijās,
- valsts vai pašvaldību institūcijās.
- Atrast nesenākos drošības incidentus dažādām IT platformām:
- personālajiem datoriem,
- serveriem,
- mobilajām platformām,
- IT pakalpojumiem.
- Noteikt:
- kas vainojams attiecīgā incidenta izraisīšanā,
- cik liels bija šo incidentu risks,
- kādas ir šo incidentu sekas (un vai tās jūtamas joprojām).
2. lekcija: Simetriskās šifrēšanas metodes
Kriptogrāfija. Kriptogrāfijas mērķi: konfidencialitāte (slepenība) un integritāte/autentiskums (patiesums). Kriptogrāfija, kriptoanalīze un kriptoloģija. Kriptogrāfijas vēsture, klasiskās šifrēšanas metodes. Teorētiskais drošības novērtējums, statistiskās metodes un šifru "stiprums". Vienreizlietojamie šifri, straumes šifri un bloku šifri, pseidogadījumskaitļu ģeneratori.
Bloku šifrēšanas DES, AES, ECB, CBC funkciju apraksts. Jaucējfunkcijas, sadursmes. MD5, SHA1, SHA2 jaucējfunkciju principi. "Varavīksnes tabulas", jaucējfunkcijas "sāls", spēka metodes aizliegšana, paroļu stipruma likumi.
Praktiskie darbi
- tr izmantošana vienkāršai datu šifrēšanai
- Šifrēšana un atširēšana ar ROT13
- md5sum, sha1sum un sha256sum lietošana
Papildu informācija
3. lekcija: Asimetriskās šifrēšanas metodes un autentifikācija
Publiskās atslēgas kriptogrāfija. Publiskās atslēgas attīstības vēsture un šifrēšanas algoritmi. RSA, DSA. Digitālais paraksts. Publisko atslēgu pārvaldība. Sertifikātu reģistri. X.509 sertifikāti. Digitālā paraksta izmantošanas iespējas elektroniskajā balsošanā. E-vēlēšanas un i-vēlēšanas.
Lietotāju autentifikācijas veidi: ko tu zini, kas tev pieder, kas tu esi. Autentifikācijas riski: servera uzlaušana, klienta uzlaušana, "vīrs pa vidu", paroļu vājums un sociālā inženierija. Divu faktoru autentifikācija un vienreiz lietojamās paroles.
Praktiskie darbi
Papildu informācija
4. lekcija: Operētājsistēmu drošība
Datorsistēmu slāņi: aparatūra, operētājsistēma, lietotne, lietotāji. Kodola telpa un lietotāja telpa. Atmiņas aizsardzība, procesora režīmi, lietotāju autentificēšana un failu pieejas tiesību pārvaldība. Žurnalēšana un auditēšana, ielaušanās atklāšana un atkopšanās.
Sadalītais piekļuves pārvaldības saraksts (ACL) un mandātu piekļuves pārvaldība (MAC). Daudzlīmeņu drošības pārvaldība. Minimālo pieejas tiesību princips.
Subjekti (lietotāji, grupas, procesi) objekti (fails, atmiņa), tiesības (lasīt, rakstīt, izpildīt, papildu biti).
UNIX sistēmu (BSD, MacOS, iOS, Linux) pieejas tiesību pārvaldība.
Windows/VMS pieejas tiesību pārvaldība.
Praktiskie darbi
- Failu pieejas tiesību pārvaldība. chown, chmod, chattr komandas
- Lietotāju pārvaldība useradd, usermod un userdel komandas
5. lekcija: Programmatūras ievainojamības
Bufera pārpildīšana, izdrukas kļūdas, tipu pārveidošana. Ieejas datu validācija, bufera pārpildīšana, vides mainīgie, mainīgo tipu pārveidošana.
Tīmekļa drošība. Tīmekļa darbības pamatprincipi. Iframe, SQL injekcijas, CSRF un XSS injekcijas. Tīmekļa lietotņu serveri. Sīkfaili, sesijas un sesiju pārvaldība. Tīmekļa izstrādātāju rīki. Firebug, Tamper Data, Selenium IDE.
Praktiskie darbi
Linux HeartBleed un ShellShock kļūdu analīze.
6. lekcija: Ļaunatūra
Lūka (trapdoor), loģiskā bumba, Trojas zirgi, vīrusi, tārpi. Zombiji un botu tīkls, sīkrīki (gadgets) un sistēmlaužņi (rootkit). Spiegprogramma (spyware), biedinātājprogramma (scareware) u.c.
Praktiskie darbi
7. lekcija: Interneta drošība
Internets un citi tīkli. Interneta tīkla slāņi. Interneta ievainojamības: pakešu ostīšana, sesiju pārņemšana, maršrutēšanas un ARP uzbrukumi, pakalpojumatteices uzbrukumi, DNS indēšana. Spoguļošana, DoS uzbrukumi, DNS drošība.
Praktiskie darbi
- W3af lietošana
- Tamperdata lietošana
8. lekcija: Perimetra aizsardzība
Perimetra un iekšējā aizsardzība. Ugunssienas, robežmaršrutētāji. Ielaušanās noteikšanas sistēmas. Demilitarizētā zona (DMZ) un virtuālie privātie tīkli (VPN). Bezstāvokļu un stāvokļu pakešu filtri. Seklā un dziļā pakešu pārbaude, satura filtrēšana.
Praktiskie darbi
9. lekcija: Uzticamas skaitļošanas standarts
Sistēmas integritātes nodrošināšana: Bella-Lapadulas, Biba(sa), Klārka-Vilsona un Ķīniešu sienas drošības modeļi. Pastiprinātās drošības Linux. SELinux, AppArmor, Cgroups. UMIP modelis.
ISO/IEC 27000 drošības standarti. IT drošības plāns, IT resursu, to ievainojamību un risku noteikšana, incidentu pārvaldība. Drošības auditi.
10. lekcija: IT resursu fiziskā drošība
Resursu fiziskā aizsardzība un norobežošana. Resursu novērošana un pārraudzība. Automātiskās trauksmes sistēmas. Fiziskās pieejas pārvaldība piekļuves identifikācija, autentifikācija un notikumu žurnalēšana.
Praktiskie darbi
- Žurnāla failu izpēte
11. lekcija: Lietotāju datu privātums
Kas ir privātums, un kā tas saistās ar drošību un slepenību. Privātuma uzlabošanas tehnoloģijas.
Praktiskie darbi
- Tīmekļa lietotnes (pārlūku drošība, sesijas, sīkfaili, HTTPS)
2. E-pasts (GPG)
3. Balss/video saziņa (Skype)
12. lekcija: Drošības cilvēciskais faktors
Drošības cilvēciskie faktori. Digitālie pārkāpumi un digitālā izmeklēšana. IT drošības ētika.
Saites
- CS 450/650 Fundamentals of Integrated Computer Security
- CS155: Computer and Network Security
- William Stallings, Lawrie Brown, "Computer Security: Principles and Practice"
Created by Valdis Vītoliņš on 2015-09-14 10:37
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2024-07-08 22:05