If it is not explicitly told in following recipe, setting up services are described for Ubuntu 16.04 server, but applications are described for Ubuntu 16.04 and/or Lubuntu 16.04 workstation. If you use different Ubuntu version or Linux distribution, settings as well as content, names and places of configuration files may be different!
Got it.

Padomu mērķis un vadlīnijas

Mērķis

Šīs Linux uzstādīšanas instrukcijas (padomi) ir iecerētas kā uzziņas materiāls tīmekļa un sadarbības rīku interesentiem, kuri vēlas darīt kādu no sekojošām lietām:

 1. Gūt priekšstatu par atvērtā pirmkoda tīmekļa izstrādes vidi kā lietpratīgam lietotājam (power user).
 2. Izmantot Linux darbstaciju kā programmēšanas vidi (galvenokārt Java un tīmekļa rīku izstrādē).
 3. Efektīvi ieviest un uzturēt dažādus zināšanu pārvaldību un sadarbības servisus (web/svn/ftp/mail/wiki/u.c.) skolēniem, studentiem un/vai līdzīgiem lietotājiem, uz publiski pieejamiem Linux serveriem.

Vadlīnijas

(Minētas prioritāšu dilšanas secībā, t.i. svarīgākās ir sākumā)

 1. Uzstādīšanas ērtums
  Servisi pēc iespējas tiek uzstādīti standarta noklusētajā (t.s. vanilla) veidā, lai instrukcijas būtu viegli atkārtot. Iespējami maz komponentu tiek uzstādīti nestandarta veidā (ņemot no nestandarta programmu arhīva vai nevajadzīgi daudz konfigurējot, vai uzstādot no pirmkoda).
 2. Saprātīga drošība
  Tiek apzinātas un apietas situācijas, kuras var viegli izmantot vandāļi vai urķi, lai uzlauztu vai sabojātu kādu lietojumu vai servisu. Apkopotie padomi ir veidoti, ieviešot un uzturot galvenokārt publiski pieejamus rīkus un lietojumus, tāpēc nav daudz aprakstīti pasākumi, kas būtu nepieciešami īpaši slepenu/konfidenciālu datu apstrādei.
 3. Konfigurācijas paplašināmība
  Konfigurācijā netiek izmantotas komponentes, kas rada daudz nevēlamu mijiedarbību un padara turpmāko sistēmas attīstību grūti paplašināmu uzsāktajā veidā.
 4. Veiktspēja un ikdienas administrēšanas ērtums
  Kur tas nenonāk pretrunā ar augstākminētajām vadlīnijām (uzstādīšanas ērtumu, drošību, paplašināmību), tiek izmantoti paņēmieni, kas nodrošina optimālu veiktspēju, diska atmiņas izlietojumu un augstu servera pieejamību. Tiek veidota sistēma, kuru ir ērti pārraudzīt un uzturēt. Netiek izmantotas "viltības", kuras kaut ko uzlabo, bet ievērojami samazina sistēmas caurspīdību no administratora vai galalietotāja viedokļa.

Padomos dotās komandas ir izpildāmas precīzi vārds vārdā ("kopējot un ievietojot"), ja jūsu vide atbilst pieņemtajam padomu standartam (Ubuntu Linux latviešu valodā). Citos gadījumos jāsaprot izpildāmo soļu būtība un tie (īpaši tur, kur izpildāmās komandas raksturotas ar "piemēram,...") ir jāpielāgo jūsu videi!
Vairāk skatīt padomā Komandu terminālis


  

Created by Valdis Vītoliņš on 2008-08-09 09:43
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2021-04-13 14:29
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License