wip.png

Šī ir dokumenta darba versija! Pamanītās kļūdas varat labot šajā dokumentā vai ierakstīt komentāros dokumenta beigās.

Prev
Priekšstats par datu ievadi
Next
Iestatījumi

2.3. Gnucash saskarne

Pirmo reizi atverot Gnucash, jūs redzēsiet Laipni aicināti Gnucash! dialoglogu.No turienes Gnucash sniedz citus rīkus, kas palīdzēs jums viegli atrast to, ko jūs meklējat. Apskatīsim dažus tipiskākos ekrānus un dialoglogus.

2.3.1. Izveidot jaunu kontu kopumu

Jaunas kontu hierarhijas iestatīšanas druīds ļauj izveidot vairākus kontus vienlaicīgi. Atverot GnuCash pirmo reizi, jūs redzēsiet šo dialogu: 

IMAGE-1 New account hierarhy setaup

Šajā attēlā redzams pirmais jaunas kontu hierarhijas iestatīšanas vedņa ekrāns. 

Uzklikšķiniet Tālāk un izpildiet dialogloga instrukcijas. Dialogs uzrāda noklusējuma kontu kopumu ar iepriekš nodefinētiem kontu tipiem, un jūs vienkārši izvēlaties kontus. Lai iegūtu vairāk informācijas par kontu tipiem, skat. GnuCash konti.

IMAGE-2 Choose currency

Šajā attēlā redzams nākamais jaunas kontu hierarhijas iestatīšanas vedņa ekrāns, kurā izvēlaties valūtu. 

Šeit izvēlētā valūta tiks piesaistīta visiem kontiem, ko izveidosiet šajā vednī. 

IMAGE-3 Choose accounts to create

Šajā attēlā redzams trešais jaunas kontu hierarhijas iestatīšanas vedņa ekrāns, kur jūs izvēlaties dažādus kontus. 

Atlasiet vienu vai vairākas no iepriekš nodefinētām kontu grupām. Lai iegūtu vairāk informācijas par kontu tipiem, skat. GnuCash konti

IMAGE-4 Set Up New accounts

Šajā attēlā redzams ceturtais jaunas kontu hierarhijas iestatīšanas vedņa ekrāns, kurā varat iestatīt sākuma bilanci jeb saldo

Šajā dialoglogā jūs varēsiet iestatīt katra konta sākuma saldo, kā arī norādīt, vai konts ir vietturis (atļauti tikai analītiskie konti, grāmatojumi — ne. Gluži kā pašreizējie aktīvi iepriekšējā attēlā).

IMAGE-5 Finish account setup

Šajā attēlā redzams pēdējais Jaunas kontu hierarhijas iestatīšanas vedņa ekrāns. 

Uzklikšķiniet uz Pielietot, lai izveidotu visus kontus un iziet no vedņa.

Ja esat paredzējuši importēt datus no citas programmas un vēlaties saglabāt tos pašus kontu nosaukumus, kādus izmantojāt iepriekšējā programmā, tad noklusējuma kontu izveidošanu jūs varat atlikt uz vēlāku laiku. Jūs varat vienkārši importēt datus un kontu nosaukumus Gnucash no citas programmas (QIF Failu importēšana izskaidro, kā to izdarīt). 

2.3.2. Dienas padoms

GnuCash piedāvā dienas padomu dialoglogā, kas sniedz noderīgus padomus par programmas izmantošanu: 

IMAGE-6 Tip of the day

Šajā attēlā redzams dienas padoms

Šie padomi sniedz noderīgu informāciju iesācējiem. Lai apskatītu vēl padomus, uzklikšķiniet uz Tālāk. Ja jūs nevēlaties, lai šis dialoglogs būtu redzams programmu uzsākot, noņemiet atzīmi logā pie Rādīt padomus uzsākot. Kad esat pabeidzis noderīgu padomu apskati, uzklikšķiniet uz Aizvērt, lai aizvērtu padomu dialogs. 

2.3.3. Kontu koka logs

Tagad jums ir redzams kontu logs, kā parādīts zemāk.Precīzs kontu koka izkārtojums būs atkarīgs no noklusētajiem kontiem, kurus jūs atlasījāt veicot jaunas kontu hierarhijas iestatīšanu. Šajā paraugā ir parādīti "Tipiskie konti"

IMAGE-7 Accounts

Šajā attēlā redzams kontu logs. 

Konta koku logs sniedz pārskatu par datiem, kas iekļauti pašreizējā failā. Tajā ir saraksts ar kontu nosaukumiem un to pašreizējo bilanci. No šī loga jūs varat atvērt jebkuru no kontiem. Individuāli kontu logus sauc par kontu reģistriem. Gnucash ļauj jums turēt tik daudz atvērtu reģistru, cik vēlaties. 

Loga augšā atrodas virsraksta josla, kas parāda faila nosaukumu (ja esat saglabājis failu). Zemāk ir izvēlnes josla. Jūs varat piekļūt izvēlnes opcijām, vai nu uzklikšķinot uz šīs izvēlnes nosaukuma, vai izmantojot īsceļus un piekļūt taustiņu kombinācijām, par kurām izlasīsiet vēlāk šajā nodaļā. Tālāk ir rīku josla, uz kuras ir tipiskāko funkciju pogas.

Kontu koks atrodas zem rīku joslas. Kad esat sākuši veidot kontus, kontu nosaukumi parādīsies kontu kokā. Jūs varat pielāgot, kuri nosaukumi parādīsies, izmantojot mazu lejup vērstu bultiņu, kas atrodas pa labi, tieši virs kontu koka. 

Apakšā ir statusa stāvokļa josla, kas pastāsta par to, kas jums pieder (neto aktīvi) un cik daudz naudas jūs esat nopelnījuši (peļņa). 

2.3.4. Kontu reģistra logs

Kontu reģistru logus izmanto, lai ievadītu un labotu jūsu kontu datus. Kā norāda nosaukums, tie izskatās līdzīgi čeku grāmatiņas reģistram. 

Veicot dubultklikšķi uz konta nosaukuma kontu logā, atvērsies tā konta reģistra logs. 

IMAGE-8 Checking

Šajā attēlā redzams norēķinu konts — reģistrs ar vairākiem grāmatojumiem.

4. nodaļā ir vairāk paskaidrots par konta reģistra logiem un to, kā tajos ievadīt datus. 

Tagad ņemiet vērā, ka konta reģistra loga daļas ir līdzīgas konta koka loga daļām, kas aprakstītas iepriekš. 

Virsraksta joslā augšpusē ir konta nosaukums. Zemāk, izvēlņu joslā, atrodas izvēlnes iespējas, kas attiecas uz kontu reģistru. Rīkjoslas pogas vienkāršo tipiskāko datu ieraksta funkcijas. Statusa joslā loga apakšā parāda dažu kontu atlikumus, kas apskatīts 4. nodaļā. Konta reģistra loga apakšā tiek parādīta informācija par kursora pašreizējo atrašanās vietu. 

Jūs varat mainīt Gnucash redzamo kolonnu izmērus, bet paturiet prātā, ka apraksta kolonna automātiski paplašināsies un aizpildīs visu neizmantoto vietu. Tāpēc jums vispirms vajadzētu palielināt visu pārējo kolonnu platumu un tikai tad samazināt apraksta aili. 

2.3.5. Rīkjoslas pogas

Gan kontu koka logā, gan arī kontu reģistra logā atrodas rīkjoslas pogas. Šīs pogas nodrošina ātru piekļuvi tipiskākajām funkcijām, piemēram, Saglabāt un Atvērt kontu koka logā, un Reģistrēt un Dzēst kontu reģistra logā. Ja jūs nezināt, ko poga dara, pārvietojot peles kursoru pār šo pogu un redzēsiet parādāmies funkcijas aprakstu. 

Kopsavilkums par kontu koka logu pogām: 

  • Saglabāt — lietojiet bieži šo funkciju, lai saglabātu pašreizējo failu diskā. 
  • Aizvērt — lietojiet šo funkciju, lai aizvērtu pašreizējo piezīmju lappusi. 
  • Atvērt, Labot, Jauns un Dzēst — tās ir funkcijas, kas saistītas ar kontiem. Tās ir apskatītas 3. nodaļā

Reģistrēšanas pogas ir apskatītas 4. nodaļā

2.3.6. Izvēlnes pozīcijas

Gan kontu koka logā, gan kontu reģistra logā ir izvēlņu joslas ar izvēlņu virsrakstiem. Uzklikšķinot uz izvēlnes virsraksta, parādās attiecīgā virsraksta izvēlnes pozīcijas. 

Jūs varat uzklikšķināt uz kontu koka izvēlnes sadaļām, un pēc tam pārvietojiet peles rādītāju pār izvēlnes pozīcijām, lai redzētu, ko tās dara. Brīdī, kad rādītājs pārvietojas pār izvēlnes pozīcijām, parādās pozīcijas apraksts loga apakšējā kreisajā stūrī. Lai izvēlētos izvēlnes pozīciju, uzklikšķiniet uz tā. 

Noklikšķinot ar peles labo pogu jebkurā vietā šajā logā, jūs varat piekļūt logā biežāk izmantotajām izvēlnes pozīcijām. Šajā kontu koka logā tad atvērsies kontu pozīciju saraksts. Kontu reģistra logā tad atvērsies grāmatojumu saraksts. 

Citi veidi, kā piekļūt izvēlnes iespējām ir caur tastatūras īsceļiem un piekļuves taustiņi, kas aprakstīti tālāk. 

2.3.7. Izvēlnes īsceļi

Visām izvēlnes iespējām ir pieejas taustiņi, kas ir atzīmēti ar pasvītrotām rakstzīmēm izvēlņu nosaukumos. Nospiežot Alt taustiņu ar pasvītrotu rakstzīmi izvēlnes nosaukumā, parādīsies attiecīgā nosaukuma izvēlnes pozīcijas. Kad tiek parādītas izvēlnes pozīcijas, ierakstot pasvītroto rakstzīmi izvēlnes pozīcijā tā tiks aktivizēta. Piemēram, ierakstot Alt + F galvenajā logā, tiks parādīta Faila izvēlne, pēc tam, ierakstot S, saglabās šo failu. Piekļuves taustiņi ir fiksēti un lietotāji tos nevar mainīt.

Dažām no biežāk izmantotajām pozīcijām arī ir īsceļu taustiņi, kas aktivizē komandu nešķērsojot izvēlnes struktūru. Šie īsceļi parasti izmanto Ctrl taustiņu, lai gan tie var izmantot jebkuru taustiņu kombināciju. Izvēlnes īsceļi tiek parādīti katras izvēlnes pozīcijas beigās. Šos īsceļus var labot lietotājs, nosakot preferenci "Izvēlne un rīkjosla" preferences panelī. 

Gnucash kā Gnome lietotne, ļauj arī noteikt savus izvēlnes īsceļus. Lai definētu īsceļu, vispirms dodaties uz "Izvēlne un rīkjosla" preferences paneli un atzīmējiet "Labojams izvēlnes paātrinātājs" izvēles rūtiņā. Pēc tam atgriežoties Gnucash, uzklikšķiniet uz izvēlnes virsraksta un pārvietojiet peles rādītāju pār izvēlnes pozīciju. Kamēr izvēlnes pozīcija ir izcelta, nospiediet taustiņu vai taustiņu kombināciju, lai iestatītu īsceļu. Tagad jums vajadzētu redzēt jūsu izvēlēto īsceļu blakus šīs izvēlnes pozīcijai. Lai izdzēstu īsceļu, nospiediet Delete taustiņu, kamēr izvēlnes pozīcija ir izcelta. Esiet uzmanīgs, iestatot īsceļus, jo Gnome nepārbauda nospiesto taustiņu vērtību, un jūs varat viegli iestatīt, piemēram, alfabēta burtu kā jūsu īsceļu. 

Prev
Priekšstats par datu ievadi
Next
Iestatījumi

Created by Administrator on 2009-11-02 10:46
Last modified by Administrator on 2021-04-13 14:28
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License