Kāpēc "tukšā" DVD matricā ir Microsoft draza?
Tiem, kuri vēlas, es savulaik sūtīju pa pastu Ubuntu operētājsistēmas instalācijas diskus. Senāk uzstādīšanas diskā ievietoja tikai tik daudz programmatūras, lai tās kopējais apjoms nepārsniegtu 703MiB. Tomēr, sākot ar Ubuntu 14.04 versiju, kopējais datu apjoms pārsniedz 900MiB un to var ierakstīt tikai DVD (un, protams, USB diskā).
Līdz šim laikam es biju saņēmis tikai jaunāko Lubuntu versiju pieprasījumus — vai nu tāpēc, ka pasūtītājiem datori nav pietiekami ātri, vai arī viņiem Lubuntu ātrums šķita svarīgāks par Ubuntu ērtumu. Bet, lai sagatavotu pasūtīto jaunāko Ubuntu disku, man vajadzēja sagādāt DVD matricas. Es tās nopirku kā sērkociņus — daudz neiedziļinoties. Izrādās, ka tā bija rupja kļūda, jo es biju nopircis netukšas DVD matricas.
Diskā bija ierakstīta "diska rakstīšanas programma", kura pat nespēj ierakstīt disku, bet prot lejuplādēt rakstītāju no tīkla, ja Windows datorā ir uzstādīts .Net ietvars.
Atbilde sastāv no divām daļām:
- Lai disku varētu izmantot operētājsistēmas uzstādīšanai, diska sākumā ir jāizveido t.s. sāknēšanas ieraksts, kurā ir sistēmas sāknēšanas (palaišanas) programma. Ja vienreiz rakstāma (un papildināma) diska sākuma daļā ieraksta "rakstīšanas programmu", tad sāknēšanas programmu tajā vairs ierakstīt nevar. Un Microsoft tas ir izdevīgi. Ja uzstādāmā operētājsistēma ir Windows, visticamāk, tā ir nelegāla kopija. Ja uzstādāmā sistēma ir Linux, BSD vai cita legāli izplatāma operētājsistēma, tad šī iespēja ir jāaizliedz, lai sargātu Windows pozīcijas.
- Mums par tukšiem datu nesējiem ir jāmaksā t.s. "autortiesību" nodeva, kuru mums uzspieda AKKA/LAA, LaIPA, BSA u.tml. kantori, kas aizbildinās, ka diskos parasti ieraksta "nelicenzētu" saturu vai programmatūru, tāpēc par to ir laicīgi jāsamaksā. Protams, viņi neskaidro, vai samaksājot nodevu, var visu kopēt cik vēlas, kāpēc jāmaksā tiem, kas neko nelegālu nekopē, jo visu šo noteikumu jēga ir ar valsts atbalstu kāst naudu no pacietīgiem murmuļiem.
Pieņemu, ka Microsoft ar DVD matricu piegādātāju ir vienojušies par abpusēji izdevīgu darījumu — ierakstīt tukšās DVD matricās drazu:
- Microsoft priecē, ka disku vairs nevar izmantot operētājsistēmu uzstādīšanai un "rakstīšanas programma" iesaka uzstādīt .Net ietvaru, ja tas nav uzstādīts.
- DVD piegādātājam nav jāmaksā "autortiesību" nodeva, jo disks nav tukšs.
Meklēt šajā līgumā pircēju intereses ir tikpat muļķīgi, kā meklēt baltiešu intereses Molotova-Ribentropa vai ukraiņu intereses Merkeles-Putina1 paktā.
Iespējamās iebildes, ka "Daži aizņemti megabaiti no 4,4GiB netraucē lietot to datu glabāšanai", es pielīdzinu piebildēm, ka "Padomju Savienībā nemaz tik slikti nebija".
Sabojātās matricas nopirku vakar. Šodien veikalā bija pieredzējušāks pārdevējs, kurš par manu pirkumu tikai pasmaidīja un teica, ka vakardienas kolēģis "vēl tikai mācās". Tā kā sabojātās matricas apmaksāju ar karti, šodienas pārdevējam ciest par to neliku — iztērēto naudu nolēmu ieskaitīt savā "skolas naudā", bet matricas atstāju veikalā ar norādījumu "nodot kolēģim sveicienu".
Ceru, ka IT firmām, kuras peļņu vērtē augstāk par apmierinātiem pircējiem, nāksies šīs matricas norakstīt plastmasas atkritumos.
- ^ Par šāda pakta esamību gan varēsim pārliecināties, ātrākais, pēc 50 gadiem.
Created by Valdis Vītoliņš on 2014-11-26 17:19
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2021-04-13 14:27