Prev
Burvju katls: Atvērtais kods un stratēģiskā biznesa riski
Next
Burvju katls: Veiksmīgā kopēšana

Atvērtā koda biznesa ekoloģija

Atvērtā koda kopiena sevi ir organizējusi tā, lai palielinātu atvērtā koda produktivitāti. Piemēram, Linux pasaulē, tas, ka ir daudzi konkurējoši Linux izplatītāji, kas veido atsevišķu slāni no izstrādātajiem, ir ekonomiski nozīmīgs fakts.

Izstrādātāji raksta kodu, un padara to pieejamu Internetā. Katrs izplatītājs paņem kādu apakškopu no pieejamā koda, integrē, sapako, piešķir zīmolu un pārdot patērētājiem. Lietotāji izvēlas starp daudziem distributīviem un var papildināt distributīvu kopējot kodu pa tiešo no izstrādātāju vietnēm.

Šis sadalījums rada ļoti dinsmisku iekšējo labojumu tirgu. Izstrādātāji ar savas programmatūras kvalitāti savstarpēji konkurē par izplatītāju un lietotāju uzmanību. Izplatītāji ar savas izvēles politikas atbilstību un ar programmatūrai pievienoto vērtību sacenšas par lietotāju dolāriem.

Pirmās kārtas efekts šādā iekšējā tirgus struktūrā ir tas, ka neviens punkts tīklā nav neaizvietojams. Izstrādātāji var pazust, pat ja viņu kodu nepārņem neviens cits izstrādātājs, cīņa par uzmanību ātri vien radīs funkcionālas alternatīvas. Izplatītāji var ciest neveiksmi, nebojājot un nekompromitējot kopējo atvērtā koda bāzi. Ekoloģija kopumā reaģē uz tirgus prasībām, un ir daudz spējīgāka pretoties satricinājumiem un sevi atjaunot, kā to spēj saņemties jebkurš monolītisks slēgtā koda operētājsistēmas piegādātājs.

Otrs svarīgs efekts ir izmaksu samazināšana un efektivitātes palielināšana ar specializāciju. Izstrādātāji neizjūt kompromisu spiedienu, kā tas parasti ir konvencionālos slēgtā koda projektos, kas pārvērš tos muklājā — nav bezjēdzīgu un traucējošu mārketinga nodaļas īpašību kontrolsarakstu, nav vadības rīkojumu izmantot nepiemērotu un novecojušu valodu vai izstrādes vidi, nav prasību izgudrot riteņus jaunā un nesavietojamā veidā produkta atšķiršanai vai intelektuālo tiesību aizsargāšanai, un (galvenais) nav termiņu. Nav steidzīgās 1.0 izmešanas pa durvīm, pirms viss ir izdarīts pareizi. De Marko (De Marco) un Listers (Lister) savā diskusijā "Peopleware: Productive Projects and Teams'' (DL) atzīmēja "pamodiniet mani, kad tas ir galā" pārvaldības stilu, un to, ka vispārīgā gadījumā tas ne tikai sekmē augstāku kvalitāti, bet patiesībā arī daudz agrāku darbojošos rezultātu.

No otras puses, izplatītāji specializējas uz lietām, ko viņi dara visefektīvāk. Atbrīvoti no vajadzības finansēt masīvu un nepārtrauktu programmatūras izstrādi, lai tikai būtu konkurētspējīgi, viņi var koncentrēties uz sistēmu integrāciju, komplektēšanu, kvalitātes nodrošināšanu un servisu.

Gan izplatītājiem, gan izstrādātājiem liek palikt godīgiem nepārtraukta lietotāju atgriezeniskā saite un salīdzināšana, kas ir neatņemama atvērtā koda sastāvdaļa.

Prev
Burvju katls: Atvērtais kods un stratēģiskā biznesa riski
Next
Burvju katls: Veiksmīgā kopēšana

Created by Administrator on 2008-11-23 02:53
Last modified by Administrator on 2021-04-13 14:29
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License