Pieteikšanās kā root lietotājam
Īslaicīga root lietotāja tiesību izmantošana
Lai izpildītu vienu komandu ar root lietotāja tiesībām, pirms tam ievada komandu sudo, kas nozīmē super user do. Piemēram, lai manuāli atjaunotu dinamisko IP tīkla adresi, ievada komandu:
sudo dhclient
Ilglaicīga root lietotāja tiesību izmantošana
Ja nepieciešams izpildīt vairākas komandas pēc kārtas, ērtāk ir kļūt par root lietotāju uz ilgāku laiku. Tādā gadījumā var izmantot komandu su komandu (substitute user), kurai nenorādot parametru kļūst par root lietotāju. Tā kā šo komandu var pildīt tikai root lietotājs, tad pirms tam ir jāievada sudo komanda, kopumā sanāk:
sudo suAr sudo komandu kļūstot par citu lietotāju, nomainās lietotāja tiesības, bet vides mainīgie (mājas mape, lietotāja vārds u.tml.) paliek tie paši (iepriekšējā lietotāja).
Unix (un dažām Linux) sistēmām sudo komanda netiek izmantota. Tādā gadījumā lietotājam ar administratīvām tiesībām ir ļauts pildīt ar su komandu, un tad par root lietotāju var kļūt, ievadot komandu:
suIr atšķirība starp komandām su un su - root. Pirmajā gadījumā nomainās lietotāja tiesības, bet vides mainīgie (mājas mape, lietotāja vārds u.tml.) paliek tie paši (iepriekšējā lietotāja). Otrajā gadījumā arī vides mainīgie ir root, nevis iepriekšējā lietotāja.
Pirmais sistēmas lietotājs admin grupā tiek iekļauts pēc noklusēšanas. Lai pievienotu admin grupai citus lietotājus, izpilda komandu: usermod -a -G admin user
Sudo bez paroles
Kā root lietotājs izveido failu /etc/sudoers.d/valdis ar sekojošu saturu:
valdis ALL=(ALL) NOPASSWD:ALLNomaina faila tiesības:
chmod 440 /etc/sudoers.d/valdis
Saites
https://help.ubuntu.com/community/RootSudo
Created by Valdis Vītoliņš on 2008-08-09 15:46
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2021-04-13 14:30