Next
Burtu sadalījums valodā un izvietojums tastatūrā

Modernizēta latviešu ergonomiskā tastatūra

Šajā rakstā ir dots vispārīgs apraksts par to, kas ir ērta (ergonomiska) tastatūra, un ir ieteikts izmantot jaunu EUANK jeb "Latviešu moderno" (Latvian Modern) tastatūru. Ja tikai vēlaties rakstīt latviešu valodā, skatiet Latviešu tastatūras uzstādīšana.


 

Kāpēc tas ir aktuāli?

Pēdējos gadus pamazām pāreju no nīkšanas pie 4 koda rindiņām stundā 1 pie normālas rakstīšanas.  Tā rezultātā biju spiests iemācīties aklo rakstību un pamanīju, ka rakstot latviešu valodā ar QWERTY tastatūru un lietojot par pārslēdzējtaustiņu apostrofu, ļoti gurst mazie pirkstiņi. Sāku aizdomāties par to, ka tā turpinot, iedzīvošos t.s. karpālā kanāla sindromā.

Lai rakstīšanu latviski padarītu ērtāku, bija jānobriest pārmaiņām un jāatsakās no Qwerty tastatūras apostrofa izmantošanas. Vienkāršs risinājums būtu F taustiņa izmatošana, ko Linux jau atbalsta (Latvia F-letter variant), bet pirms kaut ko mainīt, nodomāju paskatīties arī nopietnākus uzlabojumus. T.sk. adaptēto izkārtojumu (tajā ir savas vietas mīkstajiem/garajiem burtiem) un ergonomisko ŠUSILDATEC (kas ir arī Latvijas standarts) tastatūras izklājumu.

Meklējot publiskus materiālus internetā atklāju, ka informācijas par šo tēmu ir pārsteidzoši maz. Retās diskusijas lielākoties ir par to, kam tas vispār vajadzīgs, jo tastatūra jau sen ir izgudrota. Tomēr atšķirībā no Latvijas, angliski runājošajā pasaulē tā neuzskata. Notiek aktīva eksperimentēšana un rezultātu salīdzināšana, mēģinot atrast arvien jaunus paņēmienus un iespējas. 

Daudzi dzīvo ilūzijās, ka tas, kas ir izplatīts, ir labs. Tomēr man šķiet, ka Windows nav lielākais ļaunums. Lielākais idiotisms mūsu datorā ir Qwerty tastatūra.

ASV nacionālais statistikas birojs vērtē, ka ASV katru gadu karpālā kanāla sindroma upuriem pievienojas pāri 450 000 cilvēku, kuru ārstēšana vien izmaksā ap 1 miljardu. Ja, izmantojot ērtāku tastatūras taustiņu izkārtojumu, cietēju skaitu samazinātu kaut vai par trešdaļu, tas būtu ievērojams ieguvums ne tikai naudā, bet arī cilvēku dzīves apstākļos.

Arvien vairāk cilvēku gan darbam, gan izklaidei izmanto savu personīgo datoru, ko var brīvi pielāgot un pārveidot savām vajadzībām, neuztraucoties par korporatīvo stilu, citu ērtībām u.tml. Tāpēc pieņemu, ka neesmu vienīgais, kas var uzdrīkstēties atteikties no masu psihozes un pamēģināt labāku tastatūras izklājumu nekā visuresošo Qwerty.

Next
Burtu sadalījums valodā un izvietojums tastatūrā
  1. ^ 4 īsas rindiņas stundā ir vidējais programmētāja ievadītais teksta daudzums.
Tags Ceļvedis Valoda Tastatūra
Created by Valdis Vītoliņš on 2010-08-30 17:42
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2023-03-17 12:50
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License