Prev | Next |
Šajā nodaļā ir paskaidrots, kā pārvaldīt jūsu naudas ieguldījumus ar Gnucash. Lielākajai daļai cilvēku ir investīciju plāni, vai nu tikai liekot naudu kontā, veicot ieguldījumus caur uzņēmuma sponsorētu plānu jūsu darba vietā, vai pērkot un pārdodot akcijas un obligācijas ar brokeru starpniecību. Gnucash jums dod instrumentus, lai palīdzētu pārvaldīt šos ieguldījumus, piemēram, Cenu redaktoru, kas ļauj reģistrēt akciju cenu izmaiņas.
8.1. Ieguldījumu pamatjēdziens
Ieguldījumi ir kaut kas, ko jūs nopērkat ar cerību radīt ienākumus, vai cerat pārdot nākotnē dārgāk, nekā samaksāts. Izmantojot šo vienkāršo definīciju, daudz ko varētu uzskatīt par investīcijām: mājā, kurā jūs dzīvojat, vērtīga glezna, publiskas tirdzniecības uzņēmumu akcijas, jūsu uzkrājumu kontu bankā, vai noguldījumu sertifikāts. Šie daudzie investīciju veidi tiks apspriesti šajā nodaļā, un kā tos uzskaitīt izmantojot Gnucash.
8.1.1. Terminoloģija
Pirms apspriest ieguldījumus, būtu lietderīgi apgūt ieguldījumu terminoloģiju. Šeit minēti daži no ieguldījumu pamatjēdzieniem.
- Kapitāla pieaugums ir starpība starp investīciju pirkšanas un pārdošanas cenu. Ja pārdošanas cena ir zemāka par iegādes cenu, to sauc par kapitāla zaudējumiem. Pazīstams arī kā iegūtā peļņa/zaudējumi.
- Komisija ir maksa, ko jūs maksājat brokerim, lai nopirktu vai pārdotu vērtspapīrus.
- Kopīgās akcijas ir vērtspapīri, kas ir noteikta īpašumtiesību daļa uz uzņēmumu. Tas ir tas, ko jūs pērkat, kad pērkat uzņēmuma akcijas brīvajā tirgū. Tās dažreiz sauc arī par kapitāla akcijām.
- Kombinējums ir jēdziens, ja atkārtoti ieguldītie procenti vēlāk var nopelnīt procentus no sevis (procenti par procentiem). Tas bieži tiek saukts arī par salikto procentu.
- Dividendes ir naudas maksājums, ko uzņēmums izmaksā akcionāriem. Šī maksājuma summa parasti ir noteikta, kā kāda summa no uzņēmuma peļņas. Ņemiet vērā, ka ne visas kopīgās akcijas dod dividendes.
- Akcijas ir ieguldījumi, ar kurām investors kļūst par kaut kā daļu (vai visu) īpašnieku. Tas ietver uzņēmuma kopīgās akcijas, vai nekustamo īpašumu.
- Procenti ir tas, ko aizņēmējs maksā aizdevējam par tā naudas izmantošanu. Parasti tas ir izteikts procentos no pamatsummas gadā. Piemēram, krājkonts ar 1% likmi (jūs esiet aizdevējs, banka ir aizņēmējs) maksās jums 1 LVL par katriem jūsu noguldītajiem 100 LVL gadā.
- Likviditāte ir rādītājs, cik viegli ieguldījums ir konvertējams naudā. Nauda krājkontā ir ļoti likvīda, bet naudai, kas ieguldīta mājā, ir zema likviditāte, jo ir nepieciešams laiks, lai šo māju pārdotu.
- Pamatsumma ir sākotnējā naudas summa, kas ir ieguldīta vai aizņemta.
- Iegūtā vai neiegūtā peļņa/zaudējumi ir neiegūtā peļņa vai zaudējumi rodas, ja ir notikusi aktīvu cenas maiņa. Jūs iegūstat peļņu/zaudējumus, kad jūs pārdodat aktīvu. Skatīt arī kapitāla pieaugums/zaudējumi.
- Atdeve ir kopējie ienākumi, kā arī kapitāla peļņa vai zaudējumi no ieguldījuma. Skatīt arī Ienesīgums.
- Risks ir iespējamība, ka ieguldījuma atdeve atšķirās no tā, kas bija sagaidāms. Investīcijas bieži ir sagrupētas skalā no zema riska (krājkonts, valsts obligācijas) līdz augstai riska pakāpei (kopīgās akcijas, spekulatīvās obligācijas). Kā vispārējs noteikums ir: jo lielāks risks, jo augstāka iespējamā atdeve.
- Akcionārs ir persona, kam pieder kopīgās akcijas uzņēmumā.
- Akciju sadalījums rodas, ja uzņēmums piedāvā izdot papildus vairākas akcijas par katru esošo akciju. Piemēram, "2 par 1" akciju sadalījums nozīmē, ja jums pieder 100 daļas akciju, jūs saņemsiet papildus 100 bez maksas. Vienības cenu par akcijām būs jāpielāgo, lai nav nekādu izmaiņu neto vērtībā, tādēļ šajā piemērā cena par vienu akciju būs uz pusi mazāka.
- Taksācija ir process, lai noteiktu tirgus vērtību vai cenu, par kādu investīcijas varētu pārdot "saprātīgā laika posmā".
- Ienesīgums ir naudas summas rādītājs, kādu jūs nopelnāt no ieguldījuma (t.i., cik daudz ieņēmumu jūs saņemat no investīcijām). Parasti to uzskaita kā procentuālo daļu no pamatsummas. Ienesīgums neietver kapitāla peļņu vai zaudējumus (skatīt Atdeve). Piemēram, A akcijas tirgo par 100 LVL un dod 2 LVL dividendes gadā ar ienesīgumu 2%.
8.1.2. Ieguldījumu veidi
Zemāk ir apskatīti daži izplatītākie pieejamie ieguldījumu veidi un to piemēri
- Procentus nesošs konts vai instruments
Šāda veida investīcijas parasti ļauj tūlītēju pieeju savai naudu, un parasti jums maksā procentus katru mēnesi, pamatojoties uz noguldīto naudas summu. Piemēri ir bankas krājkonti (un daži procentus nesoši norēķinu konti) un naudas konti starpniecības darījumiem. Tas ir ļoti zema riska ieguldījums, jo ASV šie konti bieži tiek apdrošināti pret zaudējumiem noteiktā limitā.
Dažreiz procentus nesošs ieguldījums ir uz laiku bloķēts. Šis ieguldījumu veids prasa, lai jūsu nauda ir ieguldīta uz noteiktu laiku, par kuru jūs saņemat noteiktu atdeves likmi. Parasti, jo ilgāk to noguldāt, jo augstākas ir procentu likmes. Ja jūs izņemat savu naudu pirms termiņa beigām, jums parasti ir jāmaksā sods par pirmstermiņa izņemšanu. Tas ir salīdzinoši zemāka riska ieguldījums. Piemēri ir: depozīta sertifikāti, vai kādas valsts obligācijas. Pamatojoties uz kredītreitinga izdevēja augstāku risku kvalitāti, cita veida obligācijām var būt augstāks ienesīgums.
- Akcijas un kopfondi
Tas ir ieguldījums, ko veicat uzņēmumā, kurā jūs faktiski kļūstat par daļēju īpašnieku. Parasti publiskajā apgrozībā esošām akcijām nav laika atslēgas, tomēr var būt izmaiņas nodokļu likmēs, ko jūs maksājat par kapitāla peļņu, atkarībā no tā, cik ilgi turat akcijas. Tādējādi akcijas parasti ir likvīdas. Jūs varat piekļūt naudai diezgan ātri. Šis ieguldījums ir ar lielāku risku, jo jums nav garantijas par akciju cenu nākotnē.
Kopfonds ir grupas ieguldījumu mehānisms, kurā jūs varat iegādāties daudzas akcijas vienlaicīgi. Piemēram, "S & P 500 indeksa fonds" ir fonds, kas iegādājas visas 500 akcijas, kas uzskaitītas "Standard and Poor's" indeksā. Kad jūs pērkat šī fonda daļu, jūs patiesībā pērkat nelielu daudzumu no 500 akcijām, kas ietvertas fondā. Ar kopfondiem darbojas tieši tāpat kā ar vienu akciju, gan nodokļu vajadzībām, gan uzskaitē.
- Pamatlīdzekļi
Aktīvi, kas palielina vērtību laika gaitā, ir cita veida ieguldījums. Piemēri ir: māja, zemes gabals, vai vērtīga glezna. Šī ieguldījumu veida vērtību ir ļoti grūti noteikt līdz brīdim, kad to pārdod. Nodokļu piesaistīšana pārdodot šīs lietas ir dažāda, atkarībā no objekta. Piemēram, jums var būt nodokļu atvieglojums no mājas pārdošanas, ja tā ir jūsu pamata dzīvesvieta, bet jūs nevarētu saņemt šo nodokļu atvieglojumus par dārgu gleznu.
Pamatlīdzekļu ieguldījumi ir apspriesti nodaļā par "Nolietojums un kapitāla pieaugums". Pamatlīdzekļu ieguldījumu uzskaite notiek kā pirkšanas un pārdošanas grāmatojumu reģistrēšana.
Prev | Next |