Kāpēc  es atteicos no jaunākā Firefox 55 un pārgāju uz vecāko 52  ESR versiju

Aug 19 2017

Atvērtā pirmkoda pasaulē ir izplatīts izstrādes veids, ko Džeimijs Zavinskis sauc par CADT (Cascade of Attention-Deficit Teenagers) — rinda tīņu ar uzmanības deficītu — modeli. Šāda izstrādes modeļa galvenā īpašība ir tā, ka, tā vietā lai labotu lietotāju atklātās kļūdas esošajā kodā, programmētāji mūžīgi programmē kaut ko jaunu, jo tā ir interesantāk.

Ja CADT veidā izstrādātai programmai lietotājs reģistrē kādu kļūdu, tā paliek neatbildēta tik ilgi (pat vairākus gadus), kamēr attiecīgais programmas modulis ir pārrakstīts no jauna. Tad lietotājs tiek aicināts uzstādīt programmatūras jaunāko versiju un pārbaudīt, vai attiecīgā kļūda parādās arī jaunajā, pārrakstītajā versijā. Rezultātā programmas tiek pārnestas uz arvien jauniem izstrādes ietvariem, tajās parādās arvien jaunas iespējas, bet tās ir nestabilas un nedrošas, un tāpēc knapi lietojamas.

Man ir nopietnas aizdomas, ka arī Firefox izstrādātāji (vismaz daļēji) piekopj CADT izstrādes modeli.

Es Firefox lietoju kā pamata pārlūku kopš tā pirmās versijas 2004. gadā, kad atteicos no Internet Explorer 6. Kopš tā laika Firefox jaunākās versijas regulāri ir bijušas priekšā citiem pārlūkiem gan ar labāku tīmekļa standartu atbalstu, gan jaunāko iespēju realizāciju. Firefox vienmēr ir bijis pirmais ar plašāko valodu klāstu lietotāju saskarnē (ieskaitot, piemēram, arī latgaļu valodu), SVG un PNG failu attēlošanu, JSON objektu pārsūtīšanu, jaunākajām JavaScript un CSS iespējām, HTML5 atbalstu, OGG audio, OGV, H.264 un WebM video atskaņošanu, WebRTC saziņu, SPDY (kas vēlāk kļuva par HTTP/2) u.c. Kopā ar visplašāko spraudņu klāstu, kas ļauj pielāgot Firefox gan lietošanai, gan tīmekļa lietotņu izstrādei es Firefox vēl arvien uzskatu par man piemērotāko pārlūku.

Tomēr, pēdējos gados, kopš Google daudz pūļu ir veltījis sava Chrome pārlūka attīstībai, jaunākās tīmekļa standarta iespējas ir vispirms tajā, tāpēc Firefox izstrādātājiem ir radies kārdinājums piedalīties "mēs arī" spēlē. "Mēs arī" spēle labi sader ar CADT izstrādes modeli, jo tad var sacensties arvien jaunu iespēju ieviešanā, kas ir daudz patīkamāka par kļūdu labošanu.

Kad vakardien veicu sava Lubuntu datora atjaunojumus, piedzīvoju vairākus nepatīkamu pārsteigumus.

Atskaņojot video materiālus pārlūkprogramma brīdināja, ka nepieciešams uzstādīt PulseAudio:

Att01.png

Es nelietoju PulseAudio ne tikai tāpēc, ka Lubuntu noklusēti izmanto ALSA skaņu sistēmu, bet arī tāpēc, ka PulseAudio ir bēdīgi slavena ar nestabilitāti, lielām aizturēm un resursu ēdelību, kā arī tāpēc, ka PulseAudio tāpat izmanto ALSA, un, galvenokārt, tāpēc, ka ar PulseAudio (stabili) nestrādā eSpeakNG izstrādes versija.

Tomēr, vēl nepatīkamāks pārsteigums man bija, atverot savu Tiny Tiny RSS lapu. Tā vietā lai parādītu pieteikšanās lapas saturu, pārlūks man rādīja kļūdas ziņojumu:

Att02.png

Pēc tam, veselu piektdienas vakaru nespēju saprast, kas būtu nepareizi uz servera (ja neskaita to, ka W3C validators, kā parasti, uzrāda dažādas nebūtiskas kļūdas), nonācu pie slēdziena, ka kaut kāda nezināma iemesla dēļ jaunākais Firefox vienkārši atsakās saņemt servera sūtīto (iespējams, kļūdaino) saturu:

Att03.png

Rezultātā es nolēmu vairs nesekot "jaunākajai un skaistākajai" Firefox versija, bet tā vietā pāriet uz vecāku Firefox 52 ESR (Extended Support Release) versiju. Ubuntu-veidīgā darbstacijā 1 to var izdarīt terminālī ievadot trīs komandas (1. pievieno papildu programmatūras krātuvi, 2. atjauno krātuvēs pieejamo programmu sarakstu un 3. uzstāda firefox-esr):

sudo add-apt-repository ppa:jonathonf/firefox-esr
sudo apt update
sudo apt install firefox-esr

Lai atstātu Firefox 52 ESR kā vienīgo pārlūku, novācu standarta Firefox un uzliku latviskoto saskarni arī ESR versijai:

sudo apt purge firefox
sudo apt autoremove
sudo apt install firefox-esr-l10n-lv

Iespējams, ka lietotāju pāriešana uz vecākām versijām ir normāls nobriedušu un "gana labu" programmu liktenis. Pirms 10 gadiem es ar prieku un interesi katru pusgadu pārgāju uz katru jaunāko Ubuntu versiju. Tad pamazām pārgāju tikai no vienas LTS versijas uz nākamo, bet pēdējoreiz pārgāju vienu stabilo versiju izlaižot ne tikai uz serveriem, bet arī darbstacijām. Iespējams, ka LibreOffice "gana labu" stāvokli priekš manis vēl nav sasniedzis, jo tam es joprojām lietoju jaunāko stabilo versiju.

  1. ^ Windows lietotāji var lejuplādēt Firefox ESR šeit
Created by Valdis Vītoliņš on 2017-08-19 18:07
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2018-10-04 14:56
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License