Sarežģīti par vienkāršo — pēdiņas datorā
Pirms lasiet tālāk, padomājiet:
- Vai jūs zināt, kā jālieto pēdiņas?
- Vai jūs zināt, kā tās būtu jāievada datorā?
Ja jūsu zināšanas valodā ir paputējušas (vai nekad nav bijušas), par pēdiņu lietošanu varat izmantot autoritatīvas atsauces. Piemēram, LU MII Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas un arī Latviešu valodas aģentūras portālu. Savukārt pēdiņu standartizēto izskatu (un attiecīgās rakstzīmes) labi apraksta vikipēdija.
Latviešu valodā kā pēdiņu standarts ir pieņemts:
„teksts atverošajās un aizverošajās pēdiņās“ vai «teksts t.s. stūrainajās, jeb "franču pēdiņās"» vai ‘teksts t.s. "vienkāršajās pēdiņās"’
Tā kā valodas eksperti ar datoriem ir "uz Jūs", tad paraugos, kā parasti, ir kļūdas. Piemēram, Latviešu valodas aģentūras portālā:
..gan stūrainās pēdiņas (<< >>)..
stūrainās pēdiņas «» aizstātas ar << un >> (lielāks un mazāks) zīmēm.
LU MII Mākslīgā intelekta laboratorijas materiālos:
.."jūs esat veikuši teicami.’’..
aizverošo pēdiņu vietā ir ielikti divi sekojoši apostrofi.
Problēma ir tā, ka datorprogrammas (tastatūru dziņi un teksta redaktori) pēdiņas ievieto tekstā ar dažādiem taustiņiem un dažādā veidā, kuru lietotāji nezina un arī nekontrolē, tāpēc "sadzīvo ar to, kas ir".
Bez īpašām tekstu redaktoru iespējām, datorā var ievadīt vairākas rakstzīmes, kuras aptuveni izskatās un tāpēc var izmantot kā pēdiņas, izmantojot dažādus taustiņus, vai to kombināciju:
1. att. Tastatūras taustiņi dažādu "pēdiņu" ievadīšanai
ASCII standartā ir aprakstītas sekojošas rakstzīmes:
- ' — (ievada, spiežot 1. taustiņu 1. attēlā) pa labi no semikola. Šo rakstzīmi oficiāli sauc par apostrofu, bet sauc arī par vienkāršo pēdiņu.
- " — (ievada, spiežot taustiņus Shift un 1. taustiņu). Šo rakstzīmi sauc par pēdiņām, bet sauc arī par dubulto pēdiņu (salīdzinot ar apostrofu), vai "vienkāršo pēdiņu" (salīdzinot ar "gudrajām pēdiņām").
` — (ievada ar taustiņu 2. taustiņu 1. attēlā), kas parasti ir kreisajā pusē virs tabulācijas taustiņa. Oficiāli to sauc par akcentu, bet, mēdz saukt arī par "apvērsto apostrofu", jo "parastais apostrofs" ' senos laikos bija slīps uz pretējo pusi.
Šo īpatnību ir saglabājušas Unix-veidīgu (jeb POSIX standarta) operētājsistēmu izdrukas. Piemēram, ievadot komandu find, kļūdu ziņojumi parādās sekojoši:
find / -name abrakadabra
find: `./etc/cups/ssl': Permission denied
find: `./etc/ssl/private': Permission deniedMūsdienās faila nosaukuma atdalītāji vairs neizskatās simetriski, bet senos laikos tas izskatījās `./etc/cups/ssl´
Linux lietotāji ASCII standarta rakstzīmju nosaukumus angļu valodā var apskatīt, izmantojot Ērika Reimonda izstrādāto ascii rīku. Piemēram, ievadot augšminētos simbolus tas saka:
ASCII 2/7 is decimal 039, hex 27, octal 047, bits 00100111: prints as `''
Official name: Apostrophe
Other names: Single Quote, Close Quote, Prime, Tick, Pop, Spark, Glitch, '
Note: See ` and " for matching names.
ascii \"
ASCII 2/2 is decimal 034, hex 22, octal 042, bits 00100010: prints as `"'
Official name: Quotation Mark
Other names: Double Quote, Quote, String Quote, Dirk, Literal Mark, Double Glitch, "
Note: See ' and ` for matching names.
ascii \`
ASCII 6/0 is decimal 096, hex 60, octal 140, bits 01100000: prints as ``'
Official name: Grave Accent
Other names: Grave, Backquote, Left Quote, Open Quote, Backprime, Unapostrophe, Backspark, Birk, Blugle, Back Tick, Push
Note: See ' and " for matching names.
Linux lietotāji (un arī Windows lietotāji, kuri izmanto Latviešu moderno tastatūru), izmantojot vienlaicīgi nospiestu Alt un/vai Shift taustiņu, bez ASCII standarta simboliem var ievadīt arī citus UNICODE pēdiņu simbolus:
- ´ iegūst ar Alt+` (2. taustiņš 1. attēlā) — augšupejošais akcents/uzsvars (salīdzinot to ar "parasto akcentu", kurš ir lejupejošais uzsvars)
- « iegūst ar Alt+[ (3. taustiņš 1. attēlā) — atverošās stūrainās, jeb "franču" pēdiņas
- » iegūst ar Alt+] (4. taustiņš 1. attēlā) — aizverošās stūrainās, jeb "franču" pēdiņas
- “ iegūst ar Alt+Shift+[ — atverošās (Worda gudrās) dubultās pēdiņas
- ” iegūst ar Alt+Shift+] — aizverošās (Worda gudrās) dubultās pēdiņas
Izmantojot teksta redaktoru automātiskās aizvietošanas iespējas, apostrofs un pēdiņas tiek aizstātas pavisam citām rakstzīmēm. Piemēram, LibreOffice Writer, aktivizējot izvēlni Formatēt — Automātiski koriģēt — Automātiski koriģēt... var norādīt sev vēlamo pēdiņu aizstāšanas veidu:
2. att. LibreOffice Writer automātiskās teksta aizstāšanas iestatījumi
Parastās pēdiņas un apostrofu programmēšanas valodās izmanto, lai iezīmētu vērtību robežas. Modernās/skriptu valodās, ja vērtības sākumu iezīmē ar pēdiņām, tad datos var izmantot apostrofu, piem., "O'Connor", vai arī otrādi — ja robežas apzīmē ar apostrofiem, vērtībā var norādīt pēdiņas 'Hotel "Olympus"'. Šo pieeju var izmantot arī HTML/XML atribūtu vērtībās, bet elementu vērtībās ir jāizmanto t.s. izņēmuma pieraksts:
<person pid="123'456" code='abc"def'>
<name>John</name>
<surname>O'Connor</surname>
<address>Hotel "Olympus"</address>
</person>
Pārvēršot "parasto" (t.i., standarta ASCII) apostrofu un pēdiņas uz "neparastajiem", datus var parādīt lasāmākā veidā, jo "neparastie" apostrofi un pēdiņas, protams, netiek izmantoti kā datu atdalītāji:
<person pid="123‛456" code='abc”def'>
<name>John</name>
<surname>O‛Connor</surname>
<address>Hotel “Olympus”</address>
</person>
Tomēr, gatavojot prezentācijas un koda paraugus, redaktors var pārveidot apostrofus un pēdiņas "pārgudri" ne tikai vajadzīgajās, bet arī nevajadzīgajās vietās, izveidojot nepareizus/nedarbojošos koda piemērus.
Nepareizs Java koda paraugs
String b = “b”;
Nepareizs XML koda paraugs
<person pid=”123456” code=‛abcdef‛>
<name>John</name>
<surname>O‛Connor</surname>
<address>Hotel “Olympus”</address>
</person>
Tā kā automātiskā aizvietošana strādā pēc katra ievadītā simbola, nevis ievietota teksta blāķa, parasti nepareizas pēdiņas vai apostrofus parādās tikai dažviet. Tas parasti rodas no tā, ka datu sagatavotājs pēdējā brīdī dokumentā ievietotā koda/datu paraugā kaut ko izmaina, neatslēdzot automātisko aizvietošanu. Tā kā tā ir rakstītāja uzmanības pārbaude, es šo teksta redaktora iespēju vienmēr atslēdzu.
Kārtīgos teksta redaktoros nav jāpaļaujas uz "automaģiju", un izskaistinātas pēdiņas var ievadīt tieši tā, kā vēlaties. Piemēram, Vim dažādās pēdiņas var ievadīt, izmantojot t.s. digrafus, ievietošanas režīmā ar taustiņu kombinācijām:
- “ dubultās kreisās pēdiņas Ctrl+k "6
- ” dubultās labās pēdiņas ar Ctrl+k "9
- ‟ dubultās apvērstās Ctrl+k 9"
- „ dubultās apakšējās pēdiņas ar Ctrl+k :9
Vairāk par citiem digrafiem skatīt Vim dokumentāciju.
Vairums cilvēku pieņem tehnoloģijas neaizdomājoties un lieto tās, kā sanāk. Entuziasti tās pēta, apgūst un pakļauj savām vajadzībām, bieži vien iepriekš neparedzētā veidā. Piemēram, ar dažādām "pēdiņām" var radīt ASCII mākslu:
«※»
⸍ˇ⸌
Created by Valdis Vītoliņš on 2015-04-16 14:47
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2023-06-13 23:24