Kas ir ergonomiska tastatūra

Varbūt senāk uzskatīja, ka darbs birojā "kaulus nelauž", tomēr šodien ir zināms, ka arī (kā teica Ostaps Benders) "intelektuālā darba varoņi" cieš no profesionālām kaitēm. Cilvēks, tāpat kā Stirlinga dzinējs, vislabāk darbojas ar vidēju slodzi, bet biroja darbs ir pārlieku mazkustīgs. Lai arī mazkustību var mazināt ar aktīvām pauzēm, darba laikā sēžot, ir svarīgi, lai galds un krēsls būtu piemērots (tā kā mans darba krēsls nav īpaši regulējams, es to esmu pārveidojis ar zāģi un uzgriežņu atslēgu vairākkārt ☺) un, protams, ir pareizi jāsēž.

Bet tiem, kas regulāri raksta, viena no svarīgākajām lietām ir arī ergonomiska tastatūra.

Ērti izvietoti burti

Mūsdienu faktiskais standarts ar t.s. Qwerty taustiņu izvietojumu (kur mīkstos/garos burtus raksta ar apostrofu, ir galīgi nepiemērots. Biežāk lietoto burtu izvietojums latviešu valodā Qwerty tastatūrā ir sekojošs:

Qwertysadalijumslatviski.png
Qwerty tastatūrā biežāk lietotie burti neatrodas visērtākajās vietās zem roku pirkstiem, bet Latviešu modernajā tastatūrā burtu izvietojums ir daudz ērtāks. Biežāk lietotie burti ir tieši zem pirkstiem un bieži izplatītu burtu kombināciju rakstīšanā secīgi jāizmanto dažādi pirksti un rokas:

Modernsadalijums.png

Ērti izvietoti taustiņi

Ērta tastatūras lietošana nebeidzas tikai ar ērtu taustiņu izvietojumu. Svarīgi ir arī tas, kā šie taustiņi ir izvietoti tastatūrā. Ja domājat, ka ergonomiska tastatūra atšķiras no parastas ar nedaudz līkām taustiņu rindām, tad maldāties.

Šī nav ergonomiskā tastatūra (varbūt tā ir nedaudz ergonomiskāka par citām):

MicrosoftKB.jpg
Standarta datora tastatūra nav piemērota mūsu rokām, bet gan masu produkcijai. Un tas nemaz nav nepareizi, jo tiem, kas datora tastatūru lieto dažas stundas nedēļā, bārsta tajā cepuma drupačas un reizi gadā pielej to ar kafiju, tastatūra ir nepieciešama lēta un vienkārša. Tie, kam datora tastatūra ir dizaina elements, to piemēro mūsdienu minimālisma modei.

Šī vairāk ir askētiska stila mēbele nekā tastatūra:

AppleKB.jpg
Rokām piemērotas tastatūras ražo tikai divi pasaulē pazīstami ražotāji:

  • Maltron 3D
    Maltron3D.jpg

Matron 3D tastatūrai ir vairāk taustiņu un tā ir izstrādāta senāk. Tomēr tās noformējums nedaudz atgādina "garāžas rūpnīcu" (un, cik zinu, daļēji tas tā arī ir), un tā senāk nebija programmējama. Kinesis savu ražojumu balstīja uz Maltron atziņām, to profesionālāk noformējot un pielāgojot masveida ražošanai.

Daži norāda, ka pats ērtākais variants ir divas Maltron tastatūras vienai rokai, ērti novietotas katrai rokai atsevišķi.

Ir svarīgi atcerēties, ka šādas ergonomiskās tastatūras ir piemērotas rokām, bet nav piemērotas acīm. Ja neesat iemācījies t.s. "aklo rakstību", un rakstāt, skatoties uz taustiņiem, tad šīs tastatūras jums nebūs ērtas, jo tastatūras liekuma dēļ taustiņi nav viegli pārredzami. (Tiem, kas raksta skatoties uz taustiņiem, iesaku Latviešu moderno tastatūru ar burtiem uz taustiņiem.)

Ergonomiska darba vieta

Es pats tagad izmantoju Kinesis Advantage tastatūru.

IMG1367.JPG
Kopā ar to es iegādājos arī Evoluent vertikālo peli, tomēr, izrādās, ka biju pārāk liels optimists. Cerības, ka ērtāka pele palīdzēs labajai rokai atgūties, nepiepildījās, tāpēc izmantoju parastu Logitech bezvadu peli kreisajā rokā. Lai arī tastatūrai ir vieta plaukstu atbalstam, ir svarīgi atcerēties, ka tos var izmantot tikai atpūtinot rokas, jo rakstot ar atspiestām plaukstām tiek nospiesti plaukstas nervi. Tā kā šai tastatūrai ir salīdzinoši maz taustiņu (taustiņi tālu no pirkstu pamatvietas netiek uzskatīti par ergonomiskiem), tad esmu to papildinājis ar atsevišķu ciparu daļu (teorētiski Advatage var pārslēgt citā režīmā, un kā ciparu tastatūras daļu izmantot taustiņus zem labās rokas, bet man tas šķita neērti). Tā kā ir svarīgi, lai plaukstas locītavās būtu līmenī ar apakšdelmiem, vai pat uz leju, es šo tastatūru esmu sagāzis vēl vairāk prom no sevis, tās priekšējā daļā ievietojot koka klucīti.

IMG1361.JPG

Jūti, kad ir nospiests taustiņš

Gan Maltron 3D, gan Kinesis Advantage tastatūrās izmanto Cherry MX "brūnos" slēdžus, kas brīdī pirms nostrādes rada nelielu pretestības pieaugumu. Man šķiet, ka šis pretestības pieaugums ir nepietiekams (tas ir mazāk jūtams, kā vairumam standarta (plēves) tastatūru), tāpēc man šķiet, ka piemērotāki būtu "zilie" slēdži, kas rada vieglu, bet jūtamāku klikšķi. Lai drošāk saprastu, kad taustiņš ir nospiests, Advantage tastatūrai var ieslēgt dzirdamu klikšķi, bet internetā daži norāda (un man arī tā šķiet), ka tas īpaši nepalīdz, jo smadzenēs ir jāapvieno taustes un dzirdes sajūtas. Tāpēc ceru, ka laika gaitā nonākšu arī līdz "zilo" slēdžu pārbaudei. (Un, ja domājat, ka esmu ar tastatūrām "galīgi nojūdzies", tad iesaku apmeklēt arī http://mykeyboard.co.uk/ un http://deskthority.net/keyboards-f2/.)

Izmantojiet tikai vienu iekārtu!

Kamēr es, roku taupīšanas nolūkos, arvien vairāk eju virzienā — tikai tastatūra — tikām patēriņa datoru saskarne iet pretējā. Piemēram, demonstrējot Microsoft Surface tika izmantota gan pele, gan tastatūra, gan skārienjūtīgais ekrāns.

Jo vairāk ievades ierīces izmantojat, jo vairāk darba jums aiziet roku "menedžmenta zudumos", tāpēc, jo mazāk iekārtu izmantojat, jo labāk.

Katru reizi, pārvietojot roku no tastatūras uz peli vai citu iekārtu, jūs gurdināt rokas, bet neko produktīvu neizdarāt!

Nenoliedzu, ka masu produkcijai un īslaicīgai lietošanai piemērotākais variants ir tikai skārienjūtīgs ekrāns, tomēr tas nenodrošina nospiešanas sajūtu, tāpēc daudz biežāk sanāk kļūdīties (cik pats esmu piedzīvojis un novērojis, man šķiet, ka skārienjūtīgā ekrānā katrs 5 žests ir nesaprasts). Savukārt kļūdu labošana atkal prasa papildu darbu.

Ja gribat dzīvot veselīgu dzīvesveidu — kustieties! Bet pārlieka roku gurdināšana, sēdot pie datora, kustīgam dzīvesveidam nav pieskaitāma.

Tags Tastatūra
Created by superadmin on 2013-01-23 15:05
Last modified by superadmin on 2021-04-13 14:27
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License