Rudens — ābolu laiks

abols.jpg
 1. septembris zīmīga diena bija ne tikai tiem, kas māca un mācās, bet arī iekostā ābola faniem, jo vakar sākās Apple Mac OS X operētājsistēmas jaunās versijas — Snow Leopard tirdzniecība. Ņemot vērā to, ka Appe lietotāju skaits ir daudz lielāks par Linux lietotāju skaitu (pēc w3counter ~7% pret ~2%), Šajā vietnē Apple ir pievērsta salīdzinoši maza uzmanība. Nopietni Apple ir pieminēts tikai Pasaules dominante 201, kur Mac OS X ir izvērtēts kā viens no 64-bitu standarta operētājsistēmas pretendentiem.

Un problēma ir tā, ka ar Apple ir kā ar Renault Megane II — tas neatstāj vienaldzīgu, un vairums to vai nu mīl, vai ienīst. Bet dažiem (mani ieskaitot) pret to ir dalītas jūtas. Jautājums — kāpēc?

Ja raugās uz dizainu, Apple ir pārāks par Windows, jo kopš 2001. gada Mac OS X, ir bāzēta uz Unix-veidīgas sistēmas — BSD kodola, kas rezultējās Darwin projektā. Arī grafiskajā dizainā, ja neskaita izpētes laboratorijas, Apple parasti ir bijis pirmais, kas jaunās paradigmas ieviesa masu ražošanā (grafiskā saskarne, 3D efekti, daudzpieskārienu ekrāns). Tieši tāpēc, procentuāli daudz vairāk Apple lietotāju ir tehniski izglītoto cilvēku vidū un viņu skaits arvien pieaug.

Tomēr IT dizainā vēl arvien daudzus tehniskus lēmumus nosaka nevis tehniķi, bet gan mārketinga speciālisti. Un, kā likums, sistēmas dizains no tā cieš. Snow Leopard versija ir iznākusi tikai Apple datoriem ar Intel procesoru. To var saprast no izstrādes izmaksu samazināšanas viedokļa, bet ilgtermiņā tas smagi atsauksies uz Apple izplatību, jo Intel procesoriem ir augsta cena par skaitļošanas vienību. Šajā ziņā Apple ir tik pat neizdevīgā situācijā kā Misrosoft ar Windows. Lai arī Mac OS X ir daudz drošāka sistēma par Windows (to pierāda kaut vai tas, ka Apple tirgus daļa ar katru gadu pieaug, bet vīrusu skaits šai sistēmai ir nemainīgi mazs), 2 līmeņu arhitektūra ar atvērtu kodolu, bet slēgtu "cepuri" sistēmas drošību padara vājāku.

Atvērts kodols un slēgta "cepure" šobrīd ir vadošais (vismaz ASV) biznesa modelis un kā nozīmīgus piemērus var minēt Google, Twitter, Youtube, Facebook u.c. Tomēr, kā norāda atvērtā koda speciālisti, šis modelis nav ilgtspējīgs. Tas rada liekus dizaina sarežģījumus, bet bizness pazūd tad, kad konkurējoša kompānija arī "cepuri" var atļauties padarīt atvērtu. Šeit kā piemēru var minēt 3D grafikas programmas, kur Apple personālo datoru tirgū bija praktiski monopolists, bet tagad to arvien vairāk izkonkurē Linux.

Tomēr, galvenā nelaime ir tā, ka Apple produkti vienmēr ir bijuši daudz vairāk mode un stils, nekā dizains un kvalitāte.

Apple produkti nekad nav varējuši sacensties ar cenu, bet kvalitāti tā fani vērtē nepamatoti augstu. Apple piekopj tikpat negodīgus tirgus iekarošanas paņēmienus kā Microsoft, un mums ir paveicies, ka pagaidām tā tirgus daļa ir tik maza.

Līdz ar to, manas rekomendācijas ir sekojošas:

  • Ja vēlaties drošāku un labāku operētājsistēmu par Windows, un esat gatavi daudzkārtīgi pārmaksāt par savu "zeltīto krātiņu", tad Apple Mac OS X ir daudz labāka izvēle par Windows.
  • Ja vēlaties būt patiešām brīvi savā izvēlē, ne tikai darīt to, ko atļāvuši OS ražotāji, tad vienīgā izvēle ir un paliek Linux.
Tags Microsoft Apple Linux Tirgus
Created by Valdis Vītoliņš on 2009-09-02 07:00
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2021-04-13 14:26
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License