Vai 2009. būs Linux gads?
Gadu mijā parasti tiek novērtēts gadā sasniegtais un tiek veidotas prognozes nākamajam gadam. Tas rosina pārdomas, kāds nākamais gads varētu būt jaunu operētājsistēmu ieviešanā lietotāju datoros 1.
Linux lietotāju pasaulē jau vairākus gadus ir bijis aktuāls jautājums vai "... gads būs Linux gads", un līdzšinējās optimistiskās prognozes ir bijušas neveiksmīgas.
Kāpēc tas ir svarīgi?
2006. gadā Ēriks Reimonds un Robs Landlejs savā Pasaules dominante 201 minēja, ka 2008. gadā tiks noteikts nākamais operētājsistēmas standarts.
Saskaņā ar Mūra likumu 2008. gadā vairumam lietotāju datorā būšot nepieciešams vairāk kā 4GB operatīvās atmiņas, un tāpēc būs jāpāriet uz jaunu operētājsistēmas standartu, kas atbalsta 64 bitu arhitektūru. Tā kā lietotāju datoros izpaužas tīkla efekts (ir ērti lietot to, ko lieto visi citi), visi centīsies pariet uz to operētājsistēmu, kura pirmā sasniegs vismaz 30% tirgus.
Kas noticis 2008. gadā?
2008. gads ir beidzies, bet, kā rāda w3counter statistika, Linux datori joprojām ir tikai ap 2% no kopējā lietotāju datoru skaita. Vai spēle ir zaudēta un jaunais operētājsistēmas standarts ir nostabilizējies?
Kā rāda tendences, spēle ne tuvu nav galā. Tā tikai sākas. Lietotāji nav pakļāvušies Mūra likumam un mazdatoru (netbook) fenomens Mūra likuma slieksni (un līdz ar to arī jaunās operētājsistēmas izvēli) ir attālinājis uz nenoteiktu laiku.
Par šī gada sasniegumiem varētu minēt to, ka Linux pirmkoda pieejamība ir pierādījusi tā pielāgojamību visdažādākajām vajadzībām. Linux operētājsistēma ir stabils līderis pasaules lielākajos un mazākajos datoros.
- Linux ir vairāk kā 85% pasaules jaudīgākajos lieldatoros, un tā ir vienīgā operētājsistēma, kuras daļa ir pieaugusi pēdējā gada laikā.
- Ar Linux strādā arī pasaulē mazākais tīmekļa serveris.
- Linux jau strādā tādas iekārtās kā maršrutētāji, mobilie telefoni, video atskaņotāji, lietotājiem to nemaz nenojaušot.
Ilgu laiku komerciālo rīku izstrādātāji ekspluatē mītus, ka atvērtā koda programmatūra nespēj būt inovatīva, tā tikai atkārto komerciālos rīkus. Patiesībā Linux daudzās jomās šobrīd ir vadošā.
- Linux pakotņu programmatūras pārvaldība ir drošāka un ērtāka par, piemēram, Windows.
- Linux operētājsistēmā ir izstrādāts USB 3.0 prototips vēl pirms standarta gala apstiprināšanas un aparatūras ieviešanas ražošanā.
- Linux ir pasaulē ātrāk sāknējamā operētājsistēma (jaunākais rekords ir 5 sekundes). Uzskata, ka tas būs būtiskākais faktors mobilo datoru operētājsistēmas izvēlē (jo kurš gan vēlas minūti gaidīt, kamēr ieslēdzas viņa telefons vai mazdators?).
Beidzot Linux ir atpazīts arī lietotāju datoros. Latvijā datorus ar Ubuntu Linux sākuši piedāvāt:
- Capital Neo datorus,
- Lattelecom mazcenas datorus un datorus akcijā Pieslēdzies, Latvija!.
Arī tādi lielie ražotāji kā IBM, beidzot atklāti pasaka, ka tie savos "risinājumos" piedāvā Linux.
Windows tirgus daļa vēl arvien ir liela, tomēr tā ir zemākā pēdējo 15 gadu laikā un iet mazumā. Savukārt Linux daļa, lai arī joprojām maza, ir visstraujāk augošā. Windows lietotāji šobrīd ir koalīcijā, kas ārēji vēl izskatās stabila, bet patiesībā tās biedri jau sen lūkojas pēc citiem partneriem.
Vai 2009. būs Linux gads?
Atbilde atkarīga no tā, ko uzskatām par Linux gadu.
Linux ir kļuvis noteicošo operētājsistēmu pasaules ekstrēmākajos datoros bez jebkādām fanfarām. Linux ir arī vadošā (lai arī ne ar lauvas tiesu) operētājsistēma serveros. Un arī tāpēc neviens iepriekšējais gads nav pasludināts par Linux gadu.
Ja kritērijs ir lauvas tiesa lietotāju datoru tirgū, nākamais gads tas noteikti nebūs. Ir milzīgs datoru skaits, kuros operētājsistēma ir uzstādīta tikai vienu reizi ražotāja darbnīcā. Šajos datoros saglabāsies esošā operētājsistēma (izņemot retus gadījumus, kad taupības nolūkos tie tiks atkalizmantoti uzliekot modernāku bezmaksas operētājsistēmu). Tāpēc milzīgā esošo datoru bāze paliks praktiski nemainīga tik ilgi, kamēr vien tie tiks izmantoti.
Tomēr jauno datoru bāze strauji mainās. Mazdatoru tirgus līderu pārdotajos datoros trešā daļa ir ar Linux.
Savukārt, par Linux darbstaciju līderi pēc distrowatch ir kļuvis Ubuntu Linux.
Ubuntu popularitāte tīmekļa meklējumos attiecībā pret Windows strauji aug. Paredzams, ka ar nākošās Ubuntu versijas 9.04 (Jaunty Jackalope) iznākšanu, Ubuntu popularitāte būs augstāka par katru atsevišķu Windows versiju.
Linux arvien vairāk tiek ieviests Eiropas Savienības institūcijās, Krievijā, Indijā un citur.
Ja Linux gads nozīmē to, ka jebkurš datora lietotājs uzzinās, kas ir Linux, to apskatīs, pamēģinās un novērtēs, tad 2009. noteikti būs Linux gads.
- ^ Ar lietotāju datoriem tiek saprastas darbstacijas (galda datori, klēpjdatori, u.tml.), pie kurām darbojas (vienlaicīgi) viens vai (pamīšus) vairāki lietotāji.
Created by Valdis Vītoliņš on 2008-12-22 20:10
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2021-04-13 14:26