- Odo.lv
- Training materials
- Informācijas sabiedrība un tāldarbs
- 2.1. Vai Jums ir iespēja strādāt tāldarbu?
Prev | Next |
2.1. Vai Jums ir iespēja strādāt tāldarbu?
2.1.1. Vai Jūsu raksturs un attieksme pret darbu ir piemērota tāldarbam?
Tāldarbs ir dzīves veids, kas nav piemērots ikvienam. Šī nodaļa palīdzēs Jums novērtēt, vai Jūs esat piemērots, lai veiktu tāldarbu. Vai Jums ir vajadzīgās rakstura iezīmes un darba ieradumi. Vai labāk veikt tāldarbu tikai dažreiz vai tomēr katru darba dienu. Varbūt tāldarbs vispār neatbilst Jūsu iespējām?
2.1.1.1. Nepilna laika vai pilnas slodzes tāldarbs?
Vispirms Jums ir jāsaprot, cik daudz esat gatavs vai spējat strādāt ārpus biroja. Vai katru dienu? Vai vienu reizi nedēļā vai vēl retāk?
Nepilna laika tāldarbs
Ja Jūs nevēlaties pilnībā atteikties no biroja vides, klātienes kontaktiem ar kolēģiem, tomēr vēlaties sajust tāldarba "labumus", tad Jums piemērotāks ir nepilna laika tāldarbs. Parasti nepilnas slodzes gadījumā mājās vai attālināti no darba vietas strādā vienu vai divas dienas nedēļā (vai kā vienojas ar darba devēju).
Ja izvēlaties nepilna slodzes tāldarbu, Jums jāapzinās tā pozitīvās un negatīvās puses. Nepilna tāldarba slodzē Jūs varēsiet uzturēt ciešākas saites ar darba kolektīvu un Jums būs vairāk iespēju iesaistīties jaunos projektos. Tomēr daļējas noslodzes tāldarba veicējiem ir jāprot labāk plānot savas savas darba aktivitātes. Jāsaprot, cik ātri spējat, kādu darbu paveikt. Jums jāprot novērtēt, kādus darbus ir iespējams veikt birojā, kādus mājās. Jāsaprot, kādi resursi, katrā no darba vietām būs nepieciešami. Jāsagatavo līdzņemšanai dokumenti vai to kopijas, lai ar dokumentiem varētu strādāt mājās. Iespējams, ka mājās nevarēs piekļūt visām biroja datorprogrammām. Vai arī no mājām būs sarežģīti sazināties ar kolēģiem, lai pārrunātu ar darba uzdevumiem saistītus jautājumus. Tad šādus darbu jāplāno birojā.
Pilnas slodzes tāldarbs
Jā plānošana, kas nepieciešama nepilna tāldarba veikšanai, Jums šķiet apgrūtinoša, tad Jums labāk būtu izvēlēties strādāt tikai vienā vietā – mājās.
2.1.1.2. Vai Jums patīk strādāt vienatnē?
Parasti tāldarbs nozīmē, ka Jūs strādāsiet viens pats mājās. Ar Jums kopā nebūs līdz šim katru dienu birojā satiktie kolēģi. Nebūs kopēju atpūtas brīžu ar neformālām sarunām un kafiju vai tēju. Iespējams, ka visu dienu pavadīsiet viens pats, nesatiekot cilvēkus. Vai Jūs tas uztrauc?
Novērtējiet sevi
Pirms pieņemat lēmumu, vai vēlaties strādāt tāldarbu, Jums ir jānovērtē sava attieksme pret darbu vienatnē bez sociāliem kontaktiem dienas garumā. Kā arī pārdomājiet, kas Jūs iepriecina birojā. Vai Jūs ar prieku iesaistāties neformālas sarunās ar kolēģiem? Bieži ejat kopīgi ar kolēģiem pusdienot? Vai tomēr dodat priekšroku pusdienām vienatnē un ignorējat kolēģu neformālās apspriedes birojā? Ja labprātāk pusdienojat kopā ar kolēģiem un iesaistāties neformālos pasākumos, tad tāldarbs vienam pašam mājās Jums būs par apgrūtinājumu.
Ko darīt, ja tomēr vienatnes ir par daudz?
Pastāv veids, kā novērst izolēšanos no sabiedrības un iekļauties tajā. Iespējams, ka Jums piemērotāks ir tāldarbs no kāda tāldarba centra vai citas publiskas vietas, piemēram bibliotēkas vai pat kafejnīcas. Cita iespēja ir uzturēt pastāvīgus neformālos kontaktus ar kolēģiem, sazvanoties, sarakstoties vai pat satiekoties. Sajūtu, ka esat kolektīva daļa, Jums palīdzēs saglabāt piedalīšanās darba vietas svētku pasākumos, sporta spēlēs. Vēl viena iespēja ir piedalīšanās sabiedriskajās organizācijās: arodbiedrībās, profesionālajās. Vai arī izvēlieties strādāt tāldarbu tikai dažas dienas nedēļā.
2.1.1.3. Vai spējat būt sev darba vadītājs?
Viens no tāldarba lielākajiem vilinājumiem ir neatkarība. Neviens Jūs nekontrolēs, skatoties ik pa laikam pār plecu. Jūs pats varēsiet plānot savu darba dienu. Būsiet pats sev darba vadītājs un priekšnieks. Tomēr ir arī ēnas puses.
Kolēģi Jūs neredzēs, bet priekšnieks arī. Vai Jūs spēsiet sevi motivēt darbam? Vai spēsiet atteikties no izklaidējoša žurnāla vai jaunāko ziņu lasīšanas? Varbūt labāk darba vietā izvēlēsieties nomazgāt traukus vai izgludināt veļu?
Godīgi novērtējiet, vai būsiet pietiekami centīgs, mērķtiecīgs, lai strādātu viens pats bez vadītāja pastāvīgas kontroles. Vai Jūs protat plānot savu laiku? Vai varat noteikt prioritātes? Vai esat pietiekami disciplinēts, lai izpildītu termiņā uzdevumus?
Laicīgi izpildīti darbi mājās ir labākais veids kā pārliecināt savu vadītāju, ka spējat strādāt attālināti bez tiešas vadītāja kontroles.
Labas laika pārvaldības prasmes Jums palīdzēs izvairīties no darbaholisma. Atšķirībā no tradicionālā darba birojā, kur darba laika beigās Jūs pieceļaties un dodaties prom, mājās strādājot, Jums nekur nav jādodas. Jums var rasties vēlēšanās vēl un vēl kaut kādus darbus pabeigt. Tas var pārvērsties nepārtrauktā strādāšanā. Jums vairs nav atpūtas brīžu, tikai darbs.
Pārbaudiet savas spējas, izpildot testus:
- Vai jūs esat laika plānošanas speciālists?
- Vai protam lietderīgi izmantot savu laiku?
- Vai proti plānot savu laiku?
- Vai tev raksturīgs darbaholisms?
- Novērtē savu gribasspēku
Ja vēlaties uzlabot savas laika plānošanas prasmes, varat izmantot ikdienā laika plānošanas matricu, ar kuras palīdzību varat noteikt darbus, kurus jāveic pirmos (Grāmata: First Things First (1994), autori S. Covey, R. Rebecca R. Merrill), sagrupējot darbus atkarībā no to svarīguma pakāpes:
Svarīgs | Mazsvarīgs | |
Steidzams | ||
Nesteidzams |
2.1.1.4. Vai spējat veikt savus darba uzdevumus patstāvīgi?
Cik bieži birojā esot, Jūs vēršaties pēc palīdzības pie kolēģiem par to, kā labāk pildīt savus darba pienākumus? Vai spēsiet viens, bez kolēģu atbalsta paveikt uzticēto? Cik bieži izmantojiet tehniskā atbalsta dienestu? Vai Jums ir labas IKT prasmes? Vai esat prasmīgs datorlietotājs. Vai pārzinat komunikācijas rīkus, lai sazinātos ar kolēģiem un vadītāju?
Novērtējiet sevi, vai spēsiet vienatnē izpildīt savus darba pienākumus, neapgrūtinot kolēģus ar e-pastiem vai zvaniem.
2.1.1.4. Vai spējat samierināties, ka jūsu profesionālā karjera var apstāties?
Daudzi augsta līmeņa speciālisti savus pienākumus nevar veikt tāldarbā. Advokātiem, pārdošanas speciālistiem, augsta līmeņa vadītājiem katru dienu ir jātiekas ar klientiem, saviem padotajiem un tāldarbā tas nav iespējams. Ja Jūs izvēlaties strādāt tāldarbu, Jums jāsaprot, ka profesionāli tas var būt solis atpakaļ Jūsu karjerā. Vadība par Jums var aizmirst.
Tāpēc Jums pašam ir jādomā par savas karjeras attīstību. Uzturiet kontaktus ar saviem kolēģiem, meklējiet iespējas mācīties, lai pilnveidotu savas zināšanas, meklējiet jaunus projektus. Uzturiet sakarus ar biroju un mēģiniet par sevi atgādināt kolēģiem birojā.
Tikai Jūs pats varat izlemt, kas Jums ir svarīgāks - attīstīt karjeru vai izbaudīt tāldarba priekšrocības, piemēram, pavadīt vairāk laiku ar ģimeni un bērniem.
2.1.1.6. Vai spējat norobežoties no ģimenes, draugiem, kaimiņiem tāldarba laikā?
Ja tāldarbs Jums asociējas ar darbu mājās, sēžot pie virtuves galda vai dzīvojamās istabas dīvānā, tad Jums nopietni jāpārdomā, kā strādāsiet mājās. Viens no veiksmīga darba mājās priekšnosacījumiem ir atsevišķa, tikai Jums iekārtota darba vieta. Tā var nebūt atsevišķa istaba. Šāda vieta ir nepieciešama, lai vienkopus glabātu Jūsu darba piederumus, rīkus, aprīkojumu. Jūsu produktivitāti nevairos skraidīšana pa māju, meklējot dokumentus, zvanot, sūtot e-pastus. Atsevišķa darba vieta Jūs pasargās no dažādiem mājas vilinājumiem – kā ledusskapis, nepadarīti sīki mājas darbiņi u.c. Ar laiku Jums izveidosies ieradums, ka Jūsu domas pievērsīsies darbam, kad Jūs būsiet savā mājas birojā. Arī ģimenes locekļi pieradīs, ka Jūs nedrīkst traucēt, kad atrodaties savā mājas birojā. Mājas birojs Jums psiholoģiski ļaus no rīta "atvērt durvis" un vakarā "aizvērt durvis" uz Jūsu darba dzīvi.
Bieži pirms uzsākat strādāt mājās, Jūs pat nevarat iedomāties, cik ļoti traucējošs var būt Jūsu mājas mīlulis – suns vai kaķis. Svarīgi dokumenti var kļūt par "uzkodu" Jūsu mīlulim. Vai arī dokumentu "svešā" smaka var rosināt Jūsu mīluli iezīmēt dokumentu ar tikai viņam patīkamu smaržu. Jūsu mīlulis var vēlēties, lai Jūs viņam pievērstu uzmanību arī brīžos, kad runāsiet ar kolēģiem pa telefonu. Suņa rejas profesionālu sarunu fonā var traucēt gan koncentrēties sarunai, gan radīt nenopietnu priekšstatu kolēģiem vai klientiem par Jūsu attieksme pret darbu. Pārdomājiet, vai Jūsu mājdzīvnieks ir disciplinēts, kā rīkoties gadījumos, ja plānosiet nopietnas sarunas. Dokumentu drošībai ir labi, ja Jūs varat aizvērt durvis uz savu darba vietu un neļaujat mājdzīvniekam tur iet.
Daudziem cilvēkiem iespēja pavadīt vairāk laiku kopā ar bērniem ir galvenais iemesls, kāpēc viņi izvēlas tāldarbu. Ja Jums ir bērni, darbs mājās var nodrošināt Jums iespēju no rīta bērnus nogādāt skolā, pēc mācībām sagaidīt un aizvest uz interešu izglītības nodarbībām. Tomēr darba mājās un vecāku pienākumu vienlaicīga apvienošana var novest pie neveiksmes. Abi pienākumi tiks veikti vāji. It īpaši tas ir gadījumos, kad Jums jāpieskata pavisam mazi bērni, kuri prasa pastāvīgu uzmanību. Tāpēc pirms uzsākat darbu mājās, ir vērts parūpēties, lai bērnus pieskatītu kāds cits. Dalība telekonferencē vai videokonferencē ar raudošu bērnu uz ceļiem nevairos Jūsu profesionalitāti darba kolēģu vidū. Ja Jums ir bērni skolēnu vecumā, mēģiniet iedibināt savstarpēji zināmu kārtību, kas bērniem ļautu saprast, kad Jūs strādājat un kad Jūs esat pārtraucis darbu. Ja strādājat atsevišķā istabā, tad tās durvis var kalpot par robežu Jūsu pieejamībai. Piemēram, durvis atvērtas – bērni drīkst Jūs traucēt ar saviem jautājumiem, durvis aizvērtas – traucēt nedrīkst. Grūtāk ir izdomāt, kā rīkoties, ja Jūsu darba vieta ir telpas daļa no kopīgas istabas. Šeit var līdzēt kādi atribūti, kas novietoti uz darba galda vai vēl labāk uz Jums. Piemēram, uz galda var nolikt košu plāksni ar tekstu, ka strādājat un traucēt nedrīkst vai arī pats varat aplikt košu šalli, kas brīdina, ka esat aizņemts un traucēt nedrīkst.
Iespējams, ka pat pirms tāldarba uzsākšanas Jūs neesat iedomājies, kā to, ka strādājat mājās, uztvers draugi un kaimiņi. Bieži draugu telefona zvani, negaidīti kaimiņu zvani pie durvīm var būt iemesls, ka dienas beigās attopaties, ka nekas no plānotā nav paveikts. Esiet pieklājīgs, bet noteikti paskaidrojiet, ka Jūs strādājat mājās un dotajā brīdī nevarat atļauties pārtraukt darbu. Daži tāldarbinieki no pārāk "draudzīgiem" kaimiņiem izvairās ar uzrakstiem pie ārdurvīm:
Uzraksts pie kāda tāldarbinieka namdurvīm |
Papildu resursi:
- Psiholoģes Ilzes Pastares ieteikumi, kā savienot darbu ar bērnu pieskatīšanu,
- Padomi kā rīkoties, ja strādājat mājās un Jums ir mājdzīvnieki (angļu valodā).
2.1.1.7. Vai protat sazināties ar kolēģiem, klientiem, tos nesatiekot?
Novērtējiet, kā Jūs rīkojaties situācijās, kad ir jārisina kāda problēma vai vienkārši jānodod informācija kolēģiem vai klientiem? Kam Jūs dodat priekšroku – klātienes tikšanās, telefona sarunai vai e-pastam?
Kad strādāsiet attālināti no biroja, bieži Jūsu galvenais sazināšanās rīks ar kolēģiem un klientiem būs e-pasts. No e-pasta teksta nevar nojaust rakstītāja sejas izteiksmi un intonāciju, ar kādu domas ir paustas. Dažreiz uzrakstītie vārdi var izraisīt pārpratumus. Jums jābūt ļoti labām prasmēm kā profesionāli sazināties ar vēstuļu palīdzību. (saite uz kursu par profesionālo saziņu).
Otra problēma, ja izmantojat e-pastu kā galveno saziņas rīku, ir atbildēšanas ātrums. Klusums atbildes vietā var izraisīt klientam vai kolēģim negatīvu attieksmi pret Jums. Tāpēc svarīgi ir atbildēt uz vēstulēm pēc iespējas ātrāk, vai vismaz uzrakstīt, ka vēstuli esat saņēmis, bet atbildi sniegsiet pēc tik un tik dienām.
Nosakiet, vai Jūs atbilstat tāldarbam
Apgalvojumi, ar kuru palīdzību varat noskaidrot savu piemērotību tāldarbam (Jo vairāk apstiprinošu atbilžu, jo vairāk jums ir piemērots tāldarbs):
N.p.k. | Apgalvojums | Jūsu atbilde: Jā/Nē |
1. | Man patīk darbs vienatnē. | |
2. | Es varu iztikt bez tikšanās ar citiem cilvēkiem vairākas dienas. | |
3. | Es protu sevi disciplinēt. | |
4. | Es protu plānot savu laiku. | |
5. | Es izpildu teicami savus pienākumus bez vadītāja kontroles. | |
6. | Es labi pārzinu savus pienākumus un protu tos izpildīt bez citu palīdzības. | |
7. | Man ir pietiekošas IKT prasmes savu darba pienākumu izpildei un es reti lūdzu tehniskā atbalsta palīdzību. | |
8. | Es labi pārzinu visus man pieejamos komunikācijas līdzekļus, lai sazinātos ar kolēģiem un vadītāju. | |
9. | Es apzinos, ka mana profesionālās karjeras izaugsme var apstāties, strādājot tāldarbu. | |
10. | Es apzinos, ka nav iespējams kvalitatīvi izpildīt darba pienākumus mājās, apvienojot tos vienlaicīgi ar bērnu vai slimnieku aprūpi. | |
11. | Es protu labi izteikt savas domas rakstiski |
2.1.2. Vai jūsu darba uzdevumi ir piemēroti, lai tos veiktu tāldarbā?
- Apakštēmas: Vai jums ir pieejams tehniskais nodrošinājums, lai savus darba pienākumus veiktu attālināti? Vai jūs spēsiet iekļauties komandā, strādājot attālināti? Vai spēsiet nodrošināt nepieciešamo komunikāciju ar kolēģiem un klientiem? Vai Jūsu darbā ir nepieciešams personīgi tikties ar klientiem? Vai jūsu darba aktivitātes ir prognozējamas? Vai spēsiet piekļūt visiem resursiem (dokumentiem), kas jums būs nepieciešami darbā? Kā rīkoties, ja jūsu esošais darbs nav piemērots tāldarbam?
Ja esat sapratis, ka tāldarbs ir Jums piemērots. Jums ir vajadzīgās rakstura iezīmes un atbilstoša attieksme pret darba pienākumu izpildi, tad nākamais solis ir saprast, vai Jūsu nodarbošanās ir piemērota tāldarbam. Iespējams, kāda daļa no Jūsu darba pienākumiem ir veicama mājās? Ja tiešām Jūsu darbs it nemaz nav veicams mājās, tad Jums ir visas iespējas mainīt savu nodarbošanos.
2.1.2.1. Piemērotākie nodarbošanās veidi tāldarbam
Visvienkāršākie darbi, ko veikt attālināti ir tādi, kur ir nepieciešams darba galds ar visparastāko biroja tehniku un nav nepieciešamas tikšanās klātienē ar klientiem un kolēģiem. Piemēram, darba pienākumi, kurus ir vienkārši veikt ārpus biroja:
- lasīšana, rakstīšana, rediģēšana;
- pētniecība, pārskati, analīze;
- auditēšana;
- programmēšana;
- zīmēšana;
- datu ievade un apstrāde;
- plānošana;
- komunikācijas pa e-pastu, faksu un telefonu.
Pat daži nodarbošanās veidi, kas sākumā šķiet neatbilstoši tāldarbam kā restorāna vadīšana vai stomatoloģija, daļēji ir veicami neatrodoties darba vietā. Piemēram, atskaišu sagatavošana, darba noslodzes grafika sagatavošana.
Sāciet ar to, ka izdomājiet, kurus no saviem darba pienākumiem Jūs varat veikt, sēžot pie galda ar datoru. Cik daudz laika tas Jums aizņem nedēļā? Vai varat šos darbus atdalīt no citiem darbiem, kas obligāti jāveic darba vietā tajā dienā? Ja jā, tad kaut daļēji Jūs varat strādāt tāldarbu.
Tāldarbam piemēroti nodarbošanās veidi
Piemēri nodarbošanās veidiem, kur izmanto informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, un kurus var veikt strādājot ārpus biroja:
- Datu ievade un apstrāde;
- Grāmatvedība;
- Tulkošana;
- Informācijas pakalpojumi;
- Žurnālistika;
- Programmēšana;
- Datorgrafika un maketēšana.
2007. gadā latvijas universitātes pētījumā "darbaspēka ģeogrāfiskā mobilitāte" redzams, kādi tāldarba veidi (ne tikai ar ikt saistīti) ir populārākie latvijā:
Darba veidi | % |
Apģērbu šūšana, remonts | 14,5 |
Pakalpojumu sniegšana pa telefonu | 11,2 |
Darbs ar datoru, informācijas apstrādāšana | 10,2 |
Mājamatniecība | 9,5 |
Grāmatvedība, finanšu atskaites | 8,6 |
Izplatīšanas pakalpojumi | 7,2 |
Tulkošana, rediģēšana | 4,9 |
Projektēšana | 4,2 |
Galdniecība | 3,9 |
Reklāma, dizains, noformēšana | 3,6 |
Apavu izgatavošana | 3,6 |
Detaļu izgatavošana | 3,6 |
Kulinārija | 2,6 |
Projektu rakstīšana | 2,3 |
Programmēšana | 2,3 |
Referātu un kursa darba rakstīšana | 2,0 |
Gleznošana | 1,6 |
Privātstundas | 1,6 |
Aptaujas | 1,3 |
Dziedniecība, masāža | 1,0 |
Pārējie darbi | 7,5 |
Kopā | 100 |
2.1.2.2. Vai jūs varat iekļauties komandā, strādājot attālināti?
Veicot savus darba pienākumus, parasti ir jāstrādā ar citiem cilvēkiem komandā. Pat, ja strādājat neatkarīgi, iespējams, ka laiku pavadāt ar kolēģiem ideju ģenerēšanā vai atskaitoties par darbu savam vadītājam. Jo vairāk Jūsu darbs ir atkarīgs no ikdienas koordinēšanas un sadarbības ar citiem, jo grūtāk Jums to būs veikt attālināti. Jūs negribēsiet, ka jūsu dēļ kavējas projekta darbi, ja neesat uz vietas darbā. Jūs gribēsiet būt pārliecināts, ka nejutīsieties izolēts un atstumts no kolektīva tāpēc vien, ka neesat uz vietas birojā visu notikumu vidū.
Tā vietā, lai ierobežotu darbu komandā, domājiet par veidiem, kā iesaistīties. Viena no iespējām ir strādāt attālināti tikai nepilnu slodzi. Tomēr, ja strādājat pilnu slodzi, tad ir jāmeklē citas iespējas. Piemēram, formalizēt neformālās apspriedes. Pārvērtiet tās par regulārām videokonferencēm vai telekonferencēm. Dodieties uz biroju, ja ir kādi jaunumi saistībā ar Jūsu nodarbošanos. Sarunājiet pusdienas kopā ar kolēģiem un to laikā pārrunājiet ar darbu saistītos jautājumus.
2.1.2.3. Vai jūsu darba aktivitātes ir prognozējamas?
Darbu prognozējamība ir viens no priekšnoteikumiem, lai jūs varētu veikt darbu attālināti. Darbs, kur jūs nezināt, kas būs jādara nākamajā dienā, ir grūti paveicams attālināti. Slikti ir, ja esat mājās un saprotat, ka darba izpildei trūkst dokumenti, kas atrodas birojā. Vai Jūs vienmēr zināt, kas būs jādara rīt, parīt? Vai Jums ir pieejami dokumenti un citi resursi elektroniski, pieslēdzoties biroja datoram? Vai jūsu darba pienākumos ietilpst negaidīti komandējumi? Jums jāpārdomā, kāda ir Jūsu noslodze dienas laikā. Piemēram, ja esat žurnālists un rakstāt par restorāniem, Jums jāieplāno vizītes uz restorānu laikā, kad restorāns ir atvērts un Jums ir iespējams tur nokļūt. Bet, ja esat kriminālistikas žurnālists, tad notikuma vietu būs jāapmeklē momentā, kad noticis atgadījums, nevis kad Jums būs iespēja.
Pārdomājiet un izvērtējiet, cik prognozējami un paredzami ir Jūsu darba pienākumi nedēļas vai mēneša garumā.
2.1.2.4. Vai Jūsu darbā ir nepieciešams personīgi tikties ar klientiem?
Matu griešana, masāža, stomataloga pakalpojumi nav veicami ne pa e-pastu, ne faksu. Ir darbi, kurus var paveikt, tikai tiekoties ar klientu. Pārdomājiet, kā Jums paiet darba diena birojā. Cik bieži Jūs personīgi tiekaties ar kolēģiem vai klientiem? Vai šīs tikšanās var aizstāt ar telefona sarunām vai e-pastu.
Izvērtējiet, cik bieži Jums jātiekas ar klientiem. Vai iespējams, ka tikšanās var organizēt noteiktās dienās? Varbūt tikšanās ar klientiem var koncentrēt noteiktās dienās. Iespējams, ka daļu Jūs varat aizstāt ar telefonsarunu vai e-pasta saraksti.
2.1.2.5. Vai Jūsu darbam vajadzīgo tehnisko aprīkojumu un resursus var nodrošināt mājās?
Pārdomājiet, kas jums ir nepieciešams, lai paveiktu savu darbu. Kādas tehnoloģijas? Kādi mehānismi? Parasti priekšnoteikums ir dators, aprīkots ar nepieciešamo programmatūru, tajā skaitā failu rezerves kopiju veikšanai u.c. uzdevumiem, drukas iekārta, skeneris, fakss, fiksētais telefons, interneta pieslēgums.
Izpētiet izmaksas! Tas ir svarīgi, jo Jums būs jāmaksā rēķini par telefonu, internetu. Pārbaudiet, vai birojā ir pieejama datortehnika un mēbeles, kas netiek izmantota, un kuras Jūs varētu izmantot, kamēr strādājat mājās vai neesat vēl iekārtojis mājas biroju.
Lai gan Jūs noteikti vēlaties ieekonomēt, tomēr izvēlieties kvalitatīvu aprīkojumu. Neērta tastatūra, vecs portatīvais dators, neērts datorkrēsls bojā Jūsu veselību. Iespējams, ka Jūsu darba devējs var likt Jums parakstīt instrukciju par darba drošības ievērošanu mājās.
Kādiem resursiem Jums darba laikā ir jāpiekļūst? Vai tas ir iespējams no mājām?
Pārdomājiet, vai Jūs spējat nodrošināt nepieciešamo tehnisko aprīkojumu un resursus mājās.
2.1.2.6. Vai Jūsu darba līguma nosacījumi atļauj tāldarbu?
Kādi ir Jūsu darba līguma nosacījumi? Iespējams, ka tur noteikts, ka Jums noteikti darba pienākumi ir jāveic birojā. Piemēram, ja strādājat ar konfidenciālu informāciju, tad var būt aizliegums to pārvietot ārpus noteiktām telpām.
Pārdomājiet, vai līguma nosacījumi ierobežo Jūs strādāt tāldarbu. Iespējams, ka varat atrast iespēju strādāt ar cita veida dokumentiem, mainot savus darba pienākumus, vai samazināt darbu ar šāda veida dokumentiem.
2.1.2.7. Ko darīt, ja Jūsu darba pienākumi nav veicami tāldarbā?
Lai arī tehnoloģijas un darba pienākumu plānošana, aizvien vairāk dažādas nodarbošanās ļauj veikt attālināti mājās, tomēr ir profesijas, kuras nav iespējamas tāldarbā. Piemēram, pilots, apkopēja, skolotājs, aukle... Ja Jūsu darbs arī nav veicams attālināti, Jums tomēr ir izvēle. Viena iespēja ir atteikties no ieceres strādāt mājās. Otra iespēja ir mainīt nodarbošanos. Pirms mainīt nodarbošanos, lai strādātu tāldarbu, Jums būtu jāsaprot:
- Cik lielu atalgojumu Jūs vēlaties saņemt? Kāds ir minums, lai Jūs dzīvotu ar komfortu?
- Vai Jūs vēlaties saņemt fiksētu atalgojumu? Vai arī jūs vēlaties riskēt un pelnīt, atkarībā no padarītā?
- Vai Jūsu darbs piedāvā dažādus papildus bonusus – kā veselības apdrošināšana, pensijas? Vai arī šādas iespējas Jūsu ģimenei nodrošina laulātā drauga darba vieta?
- Cik dienas nedēļā Jūs vēlētos strādāt mājās? Vai Jums ir svarīgi katru dienu strādāt mājās?
- Cik stundas katru dienu un katru nedēļu Jūs vēlētos strādāt? Vai Jūs neiebilstat, ka jāstrādā vakaros vai brīvdienās?
- Vai vēlaties strādāt atbilstoši iepriekš noteiktam grafikam? Vai labāk Jums patīk elastīgs darba laiks, kas mainās katru nedēļu?
- Vai Jūs esat ar mieru profesionāli pakāpties zemāk savā karjerā? Pieņemt, ka karjera attīstīsies lēnāk?
Atbildes uz jautājumiem Jums palīdzēs labāk saprast, kāds darba veids Jums ir piemērotāks
Dažādas iespējas, kā pāriet uz tāldarbu.
- Vēlreiz pārdomājiet, kā esošo nodarbošanos veikt kā tāldarbu. Kā pārveidot savus pienākumus? Ko varētu veikt attālināti?
- Sameklējiet tāldarbam atbilstošu nodarbošanos. Iespējams, ka tā varētu būt saistīta ar Jūsu esošo profesionālo darbību. Piemēram, ja esat matemātikas skolotājs, tad tāldarbā Jūs varētu izstrādāt dažādus mācību materiālus, pārbaudes uzdevumus.
- Kļūstiet par pašnodarbināto (freelancer). Piemēram, ja strādājat par valodu pasniedzēju, jūs varat pasniegt privātstundas mājās.
- Sāciet pats savu uzņēmējdarbību.
Nosakiet, vai darba Jūsu pienākumi atbilst tāldarbam
Apgalvojumi, ar kuru palīdzību varat noskaidrot savu darba pienākumu piemērotību tāldarbam (Jo vairāk apstiprinošu atbilžu, jo vairāk jūsu darba pienākumi ir piemērots tāldarbs):
Ja visiem apgalvojumiem piekrītat (atbildat ar "jā"), tad Jūsu darbs ir piemērots, lai to veiktu attālināti. Jautājumus, kur atbildat ar "nē", pārdomājiet. Ko varētu darīt, lai pielāgotu tāldarbam.
N.p.k. | Apgalvojums | Jūsu atbilde: Jā/Nē |
1. | Mani darba pienākumi, galvenokārt, ir veicami sēžot birojā pie galda ar standarta aprīkojumu (dators, printeris utt.). | |
2. | Es visu dienu pavadu, darot darbu pie galda. | |
3. | Es veicu savus darba pienākumus neatkarīgi no kolēģiem. | |
4. | Es varu saplānot savus darba pienākumus tuvākajai nedēļai. | |
5. | Es varu saplānot tikšanās ar klientiem noteiktās dienās. | |
6. | Es varu aprīkot mājas biroju ar visu nepieciešamo tehnisko aprīkojumu. | |
7. | Es varu piekļūt visiem man nepieciešamajiem resursiem, kas pieejami birojā. | |
8. | Mans darba līgums neierobežo mani strādāt attālināti. |
Papildu resursi:
- Ergonomika, strādājot ar datoru
- Jautājumi pašpārbaudei, vai darba pienākumi ir piemēroti tāldarbam: Teleworker’s Job Assessment
2.1.3. Vai Jūsu uzņēmums atbalsta tāldarbu?
Apakštēmas: Vai uzņēmumam ir izstrādāta tāldarba politika un vadlīnijas? Uzņēmuma attieksme pret tāldarbu, pret darbinieku privāto lietu veikšanu darba laikā. Ko kontrolē uzņēmums: rezultātus vai darba procesu? Uzņēmuma tehnoloģijas. Darbinieku komunikācija ar vadību komandējuma laikā.
Ja esat sapratis, ka Jūsu raksturs ir piemērots tāldarbam un darba pienākumi ir atbilstoši, lai tos veiktu dažreiz vai pastāvīgi attālināti no biroja, tad nākamais solis ir pārliecināties, vai uzņēmums, kurā strādājat atbalsta tāldarbu. Lai noteiktu, kāda ir uzņēmuma attieksme pret tāldarbu, uzmanīgi izvērtējiet, kāda ir darba kultūra uzņēmumā.
Vai uzņēmumam ir izstrādāta tāldarba politika un vadlīnijas?
Vai uzņēmumam ir izstrādāta tāldarba politika, vadlīnijas, kas nosaka kādus pienākumus un cik bieži darbinieki var veikt attālināti ārpus biroja. Varbūt ir kādi citi dokumenti, kas reglamentā darbu ārpus biroja?
Tomēr arī tad, ja nav sagatavota un apstiprināta uzņēmuma tāldarba politika, tas vēl nav iemesls, lai Jūs atteiktos no idejas par tāldarbu. Izpētiet, kas ir teikts uzņēmuma sludinājumos par vakancēm, kas ir citos dokumentos. Teikumi par darba un privātās dzīves līdzsvarošanu, elastīgiem darba laikiem Jums noderēs, kad runāsiet par tāldarbu. Ņemiet līdzi dokumentus, to kopijas, kad sarunāsieties ar savu vadītāju par tāldarbu.
Vai ir kolēģi, kas strādā tāldarbu?
Mēģiniet saskatīt, kādas pazīmes, kas norādītu uz pozitīvu attieksmi pret tāldarbu. Vai Jūs pazīstat kādu kolēģi, kurš strādā mājās? Vai ir kolēģi, kas bieži strādā ārpus biroja? Piemēram, pie klienta vai ceļojot? Vai vadītāju attieksme pret kolēģiem, kas strādā birojā, un kolēģiem, kas strādā ārpus biroja, ir vienāda?
Ja uzņēmumā, kurā strādājat, citi kolēģi jau veic tāldarbu, tad noteikti Jums ir diezgan lielas iespējas, vienoties, ka arī Jūs varēsiet strādāt attālināti.
Vai uzņēmums kontrolē darba procesu vai sasniegtos rezultātus?
Kāda ir darba devēja attieksme, ja ir nepieciešamība darba laikā veikt kādus privātus darbus? Piemēram, aizvest bērnu uz mūzikas skolu? Vai pie ārsta? Vai varat dabūt brīvdienas, kad Jums tas ir nepieciešams? Vai darba devēja attieksme pret darba laiku ir elastīga? Svarīgs ir rezultāts vai tomēr vadītājiem ir svarīgi, lai noteiktās darba stundas tiek "atsēdētas" birojā?
Ja uzņēmumā, kurā strādājat, vadītāji ir vērsti uz Jūsu sasniegumu novērtēšanu nevis darba procesa kontroli, tas liecina, ka viņiem ir atbilstošs vadības stils, lai viņi varētu vadīt Jūs kā tāldarbinieku.
Kādas tehnoloģijas uzņēmums izmanto?
Izpētiet, kā darba devējs izmanto tehnoloģijas. Vai ir kādi koplietošanas serveri, kas pieejami arī no ārienes? Vai Jums ir jāizmanto programmatūra, kas pieejamas tikai birojā?
Jo vairāk uzņēmums izmanto tehnoloģijas, kas nodrošina, ka dažādi resursi (dokumenti, informācijas sistēmas u.c.) ir pieejami attālināti, jo lielāka iespējamība, ka darbinieki, var strādāt attālināti,
Kā vadītāji sazinās ar darbiniekiem, kuri atrodas komandējumā?
Kā darbinieki uztur kontaktus ar vadītājiem komandējumu laikā? Vai uzņēmums darbiniekiem piedāvā portatīvos datorus, mobilos telefonus, ja darbinieki bieži ir projām no biroja? Vai vadītāji tāldarbiniekus informē par aktivitātēm birojā? Vai ārpus biroja strādājošie tiek iekļauti dažādos grupu darbos?
Jo aktīvāk uzņēmums atbalsta promesošos darbiniekus, nodrošinot ar datortehniku, telefoniem, jo aktīvāk uztur kontaktus darbinieku komandējumu laikos, jo vairāk uzņēmums ir gatavs tāldarbinieku pārvaldībai.
Novērtē uzņēmumu, kurā strādā
Apgalvojumi, ar kuru palīdzību varat noskaidrot, vai uzņēmums, kurā strādājat, atbalsta tāldarbu.
Ja visiem apgalvojumiem piekrītat (atbildat ar "jā"), tad uzņēmums atbalsta tāldarbu. Jautājumus, kur atbildat ar "nē", pārdomājiet. Ko varētu darīt, lai mainītu darba devēja attieksmi?
N.p.k. | Apgalvojums | Jūsu atbilde: Jā/Nē |
1. | Uzņēmumam ir elastīga pieeja, kādā veidā darba pienākumi tiek izpildīti. Galvenais ir darba rezultāts. | |
2. | Uzņēmumam ir izstrādāta tāldarba politika. | |
3. | Uzņēmuma vadība tāldarbiniekus vērtē vienlīdzīgi ar biroja darbiniekiem. | |
4. | Vadītāji uzticas darbiniekiem un ļauj pašiem darbiniekiem izvēlēties piemērotākos veidus kā veikt darba pienākumus. | |
5. | Vadītāji iekļauj tāldarbiniekus dažādās komandu darba aktivitātēs | |
6. | Vadītāji tāldarbiniekus informē par aktivitātēm birojā. |
Tomēr arī tad, ja uzņēmumā, kurā strādājat, līdz šim neviens nav strādājis attālināti, uzreiz neatsakieties no sava nodoma par tāldarbu. Mēģiniet pamatot savu nodomu strādāt attālināti un vienoties ar darba devēju par nosacījumiem.
Papildu resursi:
- Pilns uzņēmumu saraksts, kuri atzīti par labākajiem tāldarba atbalstā:
- Daži no tiem, kas Latvijā labāk zināmi:
- Pašpārbaudes tests (angļu valodā) par Jūsu un uzņēmuma piemērotību tāldarbam.
2.1.4. Vai vieta, kur plānojat strādāt attālināti, ir piemērota tāldarbam?
Apakštēmas: Vai Jums ir piemērota telpa vai telpas daļa? Kam jāpievērš uzmanība, iekārtojot mājas biroju? Vai pārzinat darba drošību un ergonomiku? Vai Jūsu dzīvesvietā ir pieejamas atbilstošas komunikācijas tehnoloģiju iespējas?
Ja iepriekšējās nodaļās esat guvis pārliecību, ka Jums ir iespējams veikt tāldarbu – gan raksturs Jums ir atbilstošs, gan darba pienākumi, gan arī uzņēmums, kurā strādājat, šķiet piemērots, tad tomēr vēl ir jāpārliecinās, ka vieta, kur plānojat atrasties tāldarba laikā arī ir piemērota.
Vai Jums ir piemērota telpa vai telpas daļa?
Domājot par darbu mājās, pirmkārt, jānoskaidro, vai varēsiet atrast sev telpu vai telpas daļu, kur iekārtot darba vietu? Vislabāk, ja varat atvēlēt sev atsevišķu telpu, kur strādāt un kur citi mājinieki Jūs netraucēs. Tomēr, ja atsevišķa telpa nav, varat iekārtot sev darba vietu, kādā istabas daļā. Ja svarīgi ir ietaupīt laiku, neveicot ceļu turp un atpakaļ uz biroju, bet mājās nav iespējams, iekārtot darba vietu, tad jāmeklē alternatīva tuvākajā apkārtnē – kāds ar tehnoloģijām aprīkots birojs, kurš piedāvā telpas, publiskā bibliotēka, vai citas iespējas.
Kam jāpievērš uzmanība, iekārtojot mājas biroju?
Iekārtojot mājās darba vietu, pievērsiet uzmanību (Skatīt papildus resursus):
- Plānojumam un iekārtošanai (atsevišķs kabinets vai telpas daļa),
- Darba galdam,
- Krēslam,
- Bibliotēkai (plaukts, skapis),
- Gaismai,
- Interjera krāsām,
- Drošībai,
- Ergonomika,
- Atbilstošām tehnoloģijām un tehniskajam aprīkojumam.
Vai pārzināt darba drošību un ergonomiku?
Vai Jūs pārzināt darba drošības prasības un ergonomiku un varēsiet atbilstoši iekārtot savu mājas biroju? Ja strādāsiet ārpus biroja, tad pats arī būsiet atbildīgs par darba drošību. Tajā skaitā par drošību internetā (skatiet: www.esidross.lv, drossinternets.lv, odo.lv/Training/EServicesSecurity).
Vai Jūsu dzīvesvietā ir pieejamas atbilstošas komunikācijas tehnoloģiju iespējas?
Viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai strādātu ārpus biroja ir komunikāciju pieejamība. Vai Jūsu dzīvesvietā ir iespējams nodrošināt atbilstoša ātruma interneta pieslēgumu, fiksēto telefona pieslēgumu? Vai ir mobilā telefona tīkla pārklājums?
Novērtējiet, vai darba vieta mājās ir piemērota tāldarbam
Pārdomājiet, augstāk minētos jautājumus. Jebkurā gadījumā, ja dotajā brīdī Jums mājās vēl nav iekārtota darba vieta, bet tehniski tas ir iespējams, tad Jūs to noteikti varat paveikt. Sarežģītāk ir, ja nav iespējams nodrošināt darbam nepieciešamās komunikāciju tehnoloģijas. Šādā gadījumā, ja vēlaties strādāt dzīvesvietas tuvumā, Jums ir jāapsver iespēja izmantot kāda tāldarba centra pakalpojumus.
Apgalvojumi, ar kuru palīdzību varat noskaidrot, vai darba vieta mājās ir piemērota tāldarbam, doti zemāk tabulā.
Ja visiem apgalvojumiem piekrītat (atbildat ar "jā"), tad darba vieta ir piemērota. Jautājumus, kur atbildat ar "nē", pārdomājiet. Ko varētu darīt, lai uzlabotu darba vietu?
N.p.k. | Apgalvojums | Jūsu atbilde: Jā/Nē |
1. | Man mājās ir iekārtota darba vieta, kur varu strādāt tāldarbu. | |
2. | Mana darba vieta ir droša, tā ir norobežota no ģimenes locekļiem. | |
3. | Mans galds un krēsls atbilst ergonomikas prasībām. | |
4. | Manai darba vietā ir darba pienākumiem atbilstošas komunikācijas iespējas. | |
5. | Man ir dators un cits tehniskais aprīkojums, kas nepieciešams darba pienākumu izpildē. |
Papildu resursi:
Padomi kā izveidot vietu darbam mājās:
- http://majadarzs.delfi.lv/interjers/ka-izveidot-vietu-darbam-majas.d?id=39900383
- http://www.abc.lv/?article=majas_kabinets
- http://www.calis.lv/saimnieciba/majoklis/interjers/darba-vietas-vai-darba-kabineta-iekartosana-majas/
- http://www.spoki.lv/aktuali/14-padomi-ka-majas-pareizi/358023
- http://www.stilsbeztabu.lv/lv/articles/view/moderna-darbavieta-majas
Interesanti mājas biroji:
- Nīderlandieša Stefana Didaka (Stefan Didak), programmatūras izstrādātāja un arhitekta populārais mājas birojs, kas izceļas ar apjomīgu skaitu monitoriem.
- Mācību materiāls par tāldarbu:
Prev | Next |