Prev | Next |
9.2. Vērtības noteikšana
Kā minēts šīs nodaļas sākumā, kapitāla pieaugums ir peļņa, kas iegūta no paša aktīva. Šajā sadaļā tiks aprakstīts, kā Gnucash reģistrēt kapitāla pieaugumu.
Aktīvu vērtības pieauguma uzskaites metodes atšķiras no vērtības samazināšanās, jo parasti jūs par to domājat tikai brīdī, kad pārdodat aktīvu un realizējat kapitāla pieaugumu. Tas ir pretēji pastāvīgai nolietojuma uzskaitei. Kapitāla pieaugums ir svarīgs objekts pasaules nodokļu politikā, jo valdības bieži ir visai ieinteresētas uzlikt nodokļus kapitāla pieaugumam vienā vai citā veidā.
Pieaugošo aktīvu vērtības aplēses parasti nav vienkāršas, jo bieži ir sarežģīti zināt to precīzo vērtību, līdz brīdim, kad tie ir pārdoti.
Vērtspapīri, kas tiek tirgoti katru dienu atklātos tirgos, piemēram, biržās, iespējams ir vienkāršākais aktīvu veids vērtības prognozēšanai, un pārdodot aktīvu par tirgus cenu var būt tikpat vienkārši, kā piezvanīt māklerim un izsniegt tirgus pasūtījumu. Mājas vērtības aplēses ir daudz sarežģītākas. Mājas pārdod retāk nekā akcijas, un pārdošana parasti saistīta ar ievērojamām pūlēm un sarunām, kas nozīmē, ka aprēķini būs mazāk precīzi. Līdzīgi, kā izmantotas automašīnas pārdošana ir saistīta ar sarunu procesu, kas padara cenas noteikšanu grūtāk prognozējamu.
Kolekcionējamu objektu vērtība, piemēram, dārglietas, mākslas darbi, beisbola kartes ir vēl grūtāk novērtēt. Šādu objektu tirgus ir daudz mazāk atklāts nekā vērtspapīru tirgus, un mazāk atklāts vēl kā mājokļu tirgus. Vēl ļaunāk, ja ir viena veida aktīvi. Rūpnīcās bieži mēdz būt īpaši pielāgotas preses, lai izveidotu kādu ļoti īpašu produktu, kas maksā desmitiem vai simtiem tūkstošu, šāds aprīkojumu var būt nevērtīgs ārpus šī ļoti specifiskā pieprasījuma. Tādos gadījumos aktīviem var pievienot vairākas pretrunīgas vērtības, un neviena no tām nebūs viennozīmīgi pareiza.
Vispārējs grāmatvedības likums neiegūtās peļņas (vai zaudējumu) novērtēšanai ir tāds, ka jums ir tikai jāpārvērtētē aktīvi, piemēram, akcijas, kas ir viegli pārdodamas un kurām ir ļoti viegli nosakāmas vērtību aplēses. Visiem citiem aktīviem ir labāk vienkārši pagaidīt, kamēr tās tiek pārdotas, un tad precīzi noteikt kapitāla pieaugumu. Protams, ka nav stingru noteikumu par to, un faktiski dažādi grāmatveži var izvēlēties to darīt savādāk.
Prev | Next |