wip.png

Šī ir dokumenta darba versija! Pamanītās kļūdas varat labot šajā dokumentā vai ierakstīt komentāros dokumenta beigās.

Prev
Gnucash grāmatojumi
Next
Reģistra stils

4.2. Kontu reģistrs

Kontu reģistrs ir Gnucash logs, kas ļauj jums apskatīt vai labot iepriekšējos grāmatojumus, vai pievienot jaunus kādā konkrētā kontā. Lai ieietu kontu reģistrā, vienkārši izceliet konta nosaukumu kontu koka logā un veiciet dubultklikšķi, lai to atvērtu. Jūs varat arī uzklikšķināt uz Atvērt pogas rīku joslā, vai izmantot labās peles pogas izvēlni, lai atvērtu kontu. Gnucash parādīs kontu reģistra logu. 

4.2.1. Vienkāršs grāmatojums

 Piemēram, sākot ar kontu plānu, ko mēs izveidojām iepriekšējā nodaļā gcashdati_3</tt<, divreiz uzklikšķiniet uz norēķinu aktīva kontu. Pievienosim vienkāršu grāmatojumu norēķinu kontam. Kad jūs pirmoreiz izveidojot savus kontus Gnuhash, parasti sāk ar sākuma atlikumu jeb saldo.

Pirmajā grāmatojuma rindā ievadiet datumu (piemēram: 2006.gada 1.marts), aprakstu (piemēram: "sākuma saldo"), uzklikšķiniet izvēlnē uz Pārskaitīt un izvēlieties Pašu kapitāls: Sākuma saldo, pievienojiet depozīta vērtību 1000 LVL, un nospiediet Enter taustiņu. 

Kontu reģistrs tagad izskatīsies kā šajā attēlā: 

IMAGE-1 Checking

Šajā attēlā redzams aktīvi: norēķinu reģistrs pēc sākuma vērtību grāmatojuma ievietošanas. 

Konta sākuma atlikumu ievadīšana ir vienkāršs divu kontu grāmatojuma piemērs. Šajā gadījumā ietekmēti ir konti aktīvi: norēķinu konts un kapitāls: sākuma saldo.

Kā vēl viens vienkāršs 2 kontu grāmatojuma piemērs: pievieno citu grāmatojumu, lai aprakstītu pārtikas iegādi 45,21 LVL vērtībā. No aktīvs: norēķinu konts, jūs izveidosiet pārskaitījumu uz izmaksas: pārtikas preces. Kontu reģistrs tagad izskatās tā: 

IMAGE Checking-2

Šajā attēlā redzams aktīvi: norēķinu reģistrs pēc pārtikas iegādes grāmatojuma pievienošanas.

4.2.2. Sadalīts grāmatojums

Nepieciešamība pēc 3 un vairāk grāmatojumiem rodas tad, kad jums ir nepieciešams grāmatojumā sadalīt "no" vai "uz" kontu ar vairākiem kontiem. Klasisks piemērs ir, kad saņemat algu. Jūsu alga, ko aiznesat mājās, parasti būs mazāka nekā jūsu algas izmaksa, jo starpību veido nodokļi, pensijas iemaksas, u.c. Tādējādi viens saņemtās algas grāmatojums ietver arī citus kontus bez aktīvi: norēķini un ieņēmumi: alga. 

Lai pievienotu algas grāmatojumu no aktīvi: norēķinu konta reģistrs loga, uzklikšķiniet uz jaunas grāmatojuma līnija un tad — uz Sadalīt. Vispirms jāievada šā darījuma apraksts pirmajā līnijā (piemēram: "Darba devējs"). "Sadalītajā" līnijā zemāk ievadiet depozītu aktīvi: norēķini (piem.: 670 LVL) (Tas ir saistīts ar tehnisku defektu, kas pieprasa pirmo rindu kontā sadalīt). 

Izpildiet to ar dažādiem nodokļu iemaksām (aktīvi: norēķini (piem.: 670 LVL), izdevumi: nodokļi: valsts (piem.: 180 LVL), izdevumi: nodokļi: medicīna (piem.: 90 LVL), un izdevumi: nodokļi: sociālā apdrošināšana (piem.: 60 LVL )) un visbeidzot jūsu saņemtā alga (piem.: 1000 LVL), kā izņemts pārskaitījums no ieņēmumi: alga. Galīgais sadalījums izskatās šādi: 

IMAGE-3 Checking

Šajā attēlā redzams aktīvi: norēķini — reģistrs pēc sadalīta algas grāmatojuma pievienošanas.

4.2.3. Kontu reģistra iespējas

Kontu reģistra virsrakstjoslā redzams konta nosaukumu, kas šajā gadījumā ir aktīvi: norēķini. Zem virsrakstjoslas izvēlnes joslā redzamas izvēlnes pozīcijas, kas pieejamas kontu reģistrā, un rīku joslā atrodas ērtas pogas, kas palīdz jums strādāt ar kontu reģistru. 

Lai gan katrā grāmatojumā ir vismaz divi sadalījumi, viss, ko redzat pamata reģistrā ir sadalījumu kopsavilkums, kas ietekmē tekošo kontu. Pārskaitījuma kolonnā var redzēt otru kontu, no kura nauda tiek pārskaitīta uz vai no šī konta. Ja grāmatojums ietekmē vairāk nekā divus kontus, Gnucash parāda — Sadalīts grāmatojums, lai būtu skaidrs, ka tas ir sadalīts grāmatojums. Jūs varat redzēt atsevišķus sadalījumus katram grāmatojumam uzklikšķinot Sadalīt pogu rīku joslā, kamēr izvēlaties atbilstošu grāmatojumu. 

Sadalītos grāmatojumos pirmajā grāmatojuma rindā ir grāmatojuma līnija. Tajā ir datums, izvēles numurs (piemēram, pārbaude numurs), grāmatojuma apraksts, kopējā summa, kas ietekmē pašreizējo kontu (kopā noguldījums šeit), un atjaunināts konta atlikums pēc pašreizējā grāmatojuma. Ņemiet vērā, ka paplašinātā skatā grāmatojuma kolonnas virsraksts pazūd un konta nosaukums nav šajā laukā minēts. Šī līnija parāda tikai grāmatojuma kopsavilkumu par grāmatojuma ietekmi uz pašreizējo kontu. Lai iegūtu sīkāku informāciju jums ir jāiepazīstas ar atsevišķiem sadalījumiem, kas veido grāmatojumu. 

Daļējās līnijas zem grāmatojuma līnijas ir sadalītas līnijas, un tās ir atdalītas ar pelēku līniju. Ja jūs izceļat kādu no sadalījuma līnijām, kolonnu virsraksti izmainās, lai parādīt sadalītos laukus: 

IMAGE-4 Checking

Šajā attēlā redzams, kā sadalījums izmaina virsrakstus. 

Katrs sadalījums satur izvēles rīcību, vai sadalījuma tipu, kuru jūs varat vai nu ierakstīt, vai izvēlieties no nolaižamā saraksta. Sadalījums satur ir arī izvēles * atgādni, kas apraksta sadalījumu. Katrs sadalījums ietekmē *kontu, ko var atlasīt no nolaižamā saraksta ar jūsu kontiem. S lauks norāda, vai sadalījums ir ticis saskaņots. Pēdējās divas kolonnas parāda summu pa daļām un to, vai nauda nonāk vai dodas prom no konta. 

Kā mēs jau stāstījām Grāmatvedības pamati, katra grāmatojuma kopējais debets (kreisās kolonnas ieraksti) ir vienāds ar kopējo kredītu (labā kolonna). Kā parādīts piemērā augstāk, kopējais debets ir vienāds ar kopējo kredītu, tātad šis darījums ir līdzsvarā. 

Ja jūs ievērojāt, grāmatojuma līnija satur to pašu debeta summu kā norēķinu sadalījuma līnija. Kāpēc tas ir redzams divreiz? Tas tāpēc, ka grāmatojuma līnija ir tikai grāmatojuma ietekmes uz pašreizējo kontu kopsavilkums. Tam pašam grāmatojumam citā kontā būs atšķirīga grāmatojuma līnija, jo tā parādīs ietekmi uz konkrēto kontu. Jūs to varat redzēt, izceļot citu sadalījuma līniju, un uzklikšķinot uz Pārlēkt pogas rīku joslā. Šajā piemērā, ja pārleksiet uz ieņēmumi: alga kontu, Gnucash parādīs to pašu grāmatojumu ieņēmumi: alga — reģistrs

IMAGE-5 Salary

Šajā attēlā redzams pārlēciens uz ieņēmumi: alga kontu. 

Ņemiet vērā, ka grāmatojumu kopējā līnija tagad apkopo ietekmi uz ieņēmumi: alga kontu, nevis norēķinu kontu, jo jūs meklējāt ieņēmumi: alga kontu reģistrā. Sadalījumi ir tieši tie paši, bet grāmatojuma līnija tagad atspoguļo kredītu *ieņēmumi: alga kontā. 

Pa kreisi apakšējā reģistra logā Gnucash parāda noderīgas ziņas, kā jūs pārvietoties pa reģistru. Pa labi jūs varat redzēt pašreizējā konta bilanci un nokārtotos sadalījumus kopā. 

Prev
Gnucash grāmatojumi
Next
Reģistra stils

Created by Administrator on 2009-11-16 10:43
Last modified by Administrator on 2021-04-13 14:28
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License