wip.png

Šī ir dokumenta darba versija! Pamanītās kļūdas varat labot šajā dokumentā vai ierakstīt komentāros dokumenta beigās.

Prev
Uzstādīšana
Next
Priekšstats par datu ievadi

2. Gnucash grāmatvedības pamati

Gnucash ir viegli izmantojams un noderīgs arī tad, ja jums nav pilnīga izpratne par grāmatvedības principiem. Tomēr jūs atklāsiet, ka dažas pamatzināšanas grāmatvedībā var izrādīties nenovērtējamas, jo Gnucash ir izstrādāts, izmantojot šos principus šablonos. Tādēļ ir ļoti ieteicams, ka jūs saprotat šo ceļveža sadaļu pirms turpināt. 

2.1 Pamata konti

Pamata grāmatvedības noteikumi grupē visas ar finansēm saistītās lietas 5 pamata "kontu" grupās. Tas ir, visu to, ko veic grāmatvedība, var ievietot kādā no šiem 5 kontiem: 

  • Aktīvi — lietas, kas jums pieder 
  • Saistības — lietas, ko jūs esat parādā 
  • Pašu kapitāls — kopējās neto vērtības 
  • Ieņēmumi — palielina jūsu kontu vērtību 
  • Izdevumi — samazina jūsu kontu vērtību 

Ir skaidrs, ka jūsu finanšu pasauli ir iespējams sadalīt kategorijās pa šīm 5 grupām. Piemēram, jūsu bankas konta nauda ir aktīvs, jūsu hipotēka ir saistības, jūsu algas izmaksa ir ienākums, un vakardienas vakariņas ir izdevumi. 

2.1.1 Grāmatvedības vienādojums

Kāda ir saikne starp šiem 5 pamata kontiem? Kā viena tipa konts, ietekmē citus? Pirmkārt, pašu kapitāls ir definēts ar aktīviem un saistībām. Tas nozīmē, ka jūsu tīrā vērtība tiek aprēķināta, atņemot saistības no aktīviem: 

  • Aktīvi — Saistības = Pašu kapitāls 

Turklāt, jūs varat palielināt savu kapitālu caur ieņēmumiem, un samazināt pašu kapitālu caur izdevumiem. Kad jūs saņemat algu izmaksu, jūs kļūstat "bagātāks" un, kad jūs maksājat par vakariņām — kļūstat "nabagāks". To izsakot matemātiski, saucam par grāmatvedības vienādojumu: 

  • Aktīvi — Saistības = Pašu kapitāls + (Ieņēmumi — Izdevumi) 

Šim vienādojumam vienmēr ir jābūt līdzsvarā, un to var panākt, ja vērtības ievada vairākos kontos. Piemēram: ja jūs saņemat naudu ienākumu veidā, tādam pašam palielinājumam ir jābūt jūsu aktīvos. Vēl viens piemērs: jūsu aktīvi palielinās, ja paralēli palielinās jūsu saistības. 

IMAGE

Attiecība starp 5 pamata kontiem attēlota grafiski. Neto vērtība (kapitāls) pieaug ar ieņēmumiem un samazinās ar izdevumiem. Bultiņas parāda vērtību pārvietošanās kustību. 

2.1.2. Divkāršais ieraksts

Grāmatvedības vienādojums ir divkāršā ieraksta uzskaites sistēmas kodols. Grāmatvedības vienādojumā ikvienai vērtību izmaiņai vienā kontā pretī ir jābūt līdzsvarojošām izmaiņām citā kontā. Šis jēdziens ir pazīstams kā līdzsvara princips un tam ir būtiska nozīme, lai izprastu Gnucash un citas divkāršā ieraksta grāmatvedības sistēmas. Strādājot ar Gnucash, jūs vienmēr būsiet saistīts ar vismaz 2 kontiem, lai saglabātu grāmatvedības vienādojuma līdzsvaru. 

Divkāršā ieraksta uzskaite kalpo diviem mērķiem. Pirmais ir izveidot uzskaites taku — naudai vienmēr ir jānāk no kaut kurienes un kaut kur jānonāk. 

Turklāt divkāršā ieraksta uzskaites sistēma vēsturiski kalpo, lai vēlreiz matemātiski pārbaudītu grāmatvedi. Tā kā skaitļi tiek ievadīti vairākos kontos vienlaicīgi, ir vairākas vietas jāpārbauda, lai pārliecinātos vai kopsummas sakrīt. Protams, ka ar datorizētu uzskaiti matemātisko problēmu izredzes ir niecīgas, bet ir labi zināt, ka koncepcija tomēr pastāv! 

Divkāršā ieraksta uzskaite ir zināma jau kopš 15.gs. beigām, kad par to rakstīja itāļu mūks Luca Pacioli. Tradicionālā divkāršā ieraksta grāmatvedība katru darījuma ierakstu ietver grāmatā ar nosaukumu virsgrāmata, tad kopē katru grāmatojuma daļu atsevišķās grāmatās, kuras sauc par žurnāliem. Šī metode joprojām tiek izmantota uzņēmējdarbībā, lai novērstu ievades kļūdas un izsekotu šo kļūdu izcelsmei. Gnucash vienkāršo šo tradicionālo uzskaiti, nokopējot katra grāmatojuma daļu jūsu vietā, tāpēc tā varētu neuztvert kādu no ievades kļūdām, ja tāda parādītos tradicionālajā grāmatvedībā. Bet tā atzīmēs ar karogu grāmatojumu, ja tas nebūs līdzsvarots un paziņos, ja kontam nebūs nosaukuma. 

PiezīmeDēvējot to par divkāršā ieraksta grāmatvedību ir mazliet maldinoši, precīzāk būtu to saukt par daudzkārtēju ierakstu grāmatvedību, jo grāmatojums var skart vairāk nekā divus kontus. Diemžēl 700 gadus ilga šo terminu lietošanas vēsture attur no to nomainīšanas.

Prev
Uzstādīšana
Next
Priekšstats par datu ievadi

Created by Administrator on 2009-10-27 10:30
Last modified by Administrator on 2021-04-13 14:28
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License