wip.png

Šī ir dokumenta darba versija! Pamanītās kļūdas varat labot šajā dokumentā vai ierakstīt komentāros dokumenta beigās.

Prev
Uzskaites pamatkonti
Next
Kopsavilkums

3.2. Gnucash konti

Šajā sadaļā ir parādīts, kā Gnusash konti iederas 5 galvenajos grāmatvedības uzskaites kontos. Vispirms sāksim ar Gnucash konta definīciju. Gnucash konts ir vienība, kas satur citus analītiskos kontus vai grāmatojumus. Tā kā konts var saturēt arī citus kontus, jūs bieži redzat kontu kokus, kuros loģiski saistīti konti atrodas tipiskā vecāku kontā. 

Gnucash kontam ir jābūt ar unikālu nosaukumu (tas, kuru jūs piešķirat), kā arī viens no iepriekš definētiem Gnucash "kontu tipiem". Gnucash pavisam ir 12 kontu tipi. Šie 12 kontu tipi ir balstīti uz 5 grāmatvedības pamatkontu tipiem. Tā kā Gnucash kontu tipu ir vairāk nekā galvenie grāmatvedības tipi, tas ļauj Gnucash veikt noteiktu kontu īpašu uzraudzību. Ir 6 aktīvu konti (nauda, banka, akcijas, kopfondi, debitoru parādi un aktīvi), 3 pasīvu konti (kredītkarte, kreditoru parādi un saistības), 1 kapitāla konts (pašu kapitāls), 1 ieņēmumu konts (ieņēmumi), un 1 izdevumu konts (izdevumi). Šie Gnucash kontu tipi ir sīkāk aprakstīti zemāk. 

3.2.1. Bilances konti

Kā pirmo bilances kontu mēs apskatīsim aktīvus, kas, kā jūs atceraties no iepriekšējās sadaļas, attiecas uz lietām, kas jums pieder.

Lai palīdzētu jums organizēt savus aktīvu kontus, kā arī vienkāršot ierakstu veikšanu grāmatojumos, Gnucash atbalsta vairākus aktīvu kontu tipus: 

  1. Nauda. Izmantojiet šo kontu, lai uzskaitītu naudu, kas jums ir uz rokas, jūsu makā, krājkases cūciņā, vai kur citur jūs to turat tūlītējiem tēriņiem. Tas ir visvieglāk likvidējamais jeb viegli pārdodams aktīvu kontu tips.
  2. Banka. Šis konts tiek izmantots, lai sekotu jūsu naudas bilancei, kas atrodas iestādēs, kā, piemēram, bankas, krājaizdevu sabiedrības, krājaizdevu, vai brokeru firmas — kur vien kāds cits glabā jūsu naudu. Šis ir otrs visvieglāk likvidējamais tipa konts, jo jūs to varat viegli konvertēt par skaidru naudu. 
  3. Akcijas. Seko jūsu individuālajām akcijām un obligācijām, izmantojot šī tipa kontu. Akciju konta reģistram ir papildus kolonnas, lai ievadītu akciju skaitu un jūsu ieguldījuma cenu. Šī tipa aktīvus, jūs varētu viegli pārvērst par naudu, ja vien jūs varētu atrast tiem pircēju, un jums būtu garantija, ka saņemsiet tikpat daudz naudas, cik jūs par tiem samaksājāt. 
  4. Kopfondi. Tas ir līdzīgs akciju kontam, izņemot to, ka tas tiek izmantots, lai sekotu jūsu naudas līdzekļiem. Šim kontu reģistram arī ir papildus kolonnas, lai ievadītu akciju daļas un cenu. Fondi ir īpašuma daļas, dažādas investīcijas un tāpat kā akcijas, tās nepiedāvā nekādu garantēto naudas vērtību. 
  5. Debitoru parādi (saņemamie). Šis parasti ir tikai biznesa jeb darījumu konts, kurā jūs liekat citu parādus jums. Tas tiek uzskatīts par aktīvu, jo jūs varat rēķināties ar šo līdzekļu ienākšanu. 
  6. Aktīvi. Tās ir personiskās finanses, izmantojiet šī konta tipu, lai sekotu lielajiem pirkumiem, kas būtiski ietekmē jūsu neto vērtību. Vispārīgi ņemot, šīs lietas jūs varat uzskatīt par apdrošināmām, kā piemēram, māja, transportlīdzekļi, rotaslietas un citas dārgas lietas. 
  • PadomsVisiem Gnucash aktīvu kontiem debets (vērtības ieraksts slejā pa kreisi) palielina konta atlikumu, un kredīts (vērtības ieraksts slejā pa labi) samazina atlikumu (skat. piezīmi tālāk šajā nodaļā). 

Otrs Bilances konts ir pasīvi, kas, kā jūs atceraties, norāda uz to, ko jūs esat parādā. Tā ir nauda, ko esat aizņēmies un kuru ir pienākums kādu dienu atmaksāt. Tās ir jūsu aizdevēju tiesības — saņemt no jums maksājumus. Ja sekojat pasīvu atlikumiem, jūs zināt, cik liels parāds jums ir konkrētā brīdī. GnuCash piedāvā trīs pasīvu kontu tipus: 

  1. Kredītkarte. Izmantojiet šo kontu, lai sekotu jūsu kredītkaršu kvītīm un saskaņotu tos ar savas kredītkartes pārskatiem. Kredītkartes ir īstermiņa aizdevums, kuru jums ir pienākums atmaksāt kredītkaršu izsniedzējam. Šī tipa kontu var izmantot arī citiem īstermiņa aizņēmumiem, piemēram, kredītlīnijai no jūsu bankas. 
  2. Kreditori (apmaksai). Tas parasti ir tikai biznesa jeb darījumu konts, kurā jūs liekat vietā rēķinus, kas jums vēl ir jāapmaksā. 
  3. Saistības. Šī tipa kontu izmantojiet visiem pārējiem aizdevumiem, parasti tie ir lielāki ilgtermiņa aizdevumi, piemēram, hipotēku vai transportlīdzekļa aizdevums. Šis konts var jums palīdzēt sekot, cik jūs esiet parādā, un cik daudz jūs jau esiet samaksājis. 
  • PadomsPasīvu uzskaite darbojas pretējā veidā nekā aktīvi: kredīts (vērtības ieraksts slejā pa labi) palielina saistību kontu atlikumu un debets (vērtības ieraksts slejā pa kreisi) samazina to (skat. piezīmi tālāk šajā nodaļā).

Pēdējais bilances konts ir pašu kapitāls, kas ir frāzes "neto vērtība" sinonīms. Tas atspoguļo to, kas paliek pāri pēc tam, kad atņem pasīvus no jūsu aktīviem, tātad tā ir daļa no jūsu īpašuma, kas jums pieder tieši, bez parādiem. Gnucash izmanto šī tipa kontu kā avotu savu bankas sākuma atlikumu jeb saldo, jo šie atlikumi ir jūsu sākotnējā neto vērtība. 

Ir tikai viens Gnucash pašu kapitāla konts, ko sauc par pašu kapitālu

  • PadomsPašu kapitāla kontā kredīts palielina konta atlikumu un debets tos samazina (skat. piezīmi tālāk šajā nodaļā).

Piezīme
Grāmatvedības vienādojums, kas saista bilances kontus, ir aktīvi = saistības + pašu kapitāls vai pārkārtojot, aktīvi — saistības = pašu kapitāls. Tātad, vienkāršojot, lietas, kas jums pieder mīnus lietas, ko jūs esiet parādā ir vienāds ar savu neto vērtību.

3.2.2. Ieņēmumu un izdevumu konti

Ieņēmumi ir maksājums, ko jūs saņemat par jūsu laiku, jūsu piedāvātiem pakalpojumiem vai savas naudas izmantošanu. Izmantojiet ieņēmumu tipa kontu, lai sekotu tiem.

  • PadomsKredīts palielina ieņēmumu konta atlikumu un debets samazina to. Kā aprakstīts Grāmatvedības pamati kredīts ir naudas pārskaitījums no konta. Tātad šajos īpašajos ieņēmumu kontos, kad jūs pārskaitāt naudu no (kredīts) ieņēmumu konta uz citu kontu, ieņēmumu konta atlikums pieaug

Piemēram, ja jūs veicat savas algas noguldījumu un reģistrējat grāmatojumu kā pārskaitījumu no ieņēmumu konta uz bankas kontu, abu kontu atlikumi palielinās.

Izdevumi attiecas uz naudas, ko jūs iztērējat, lai iegādātos preces vai pakalpojumus, ko nodrošina kāds cits. Gnucash izmantojiet izdevumu tipa kontu, lai sekotu jūsu izdevumiem. 

  • PadomsDebets palielina izdevumu konta atlikumu un kredīts samazina to (skat. piezīmi tālāk šajā nodaļā).

PiezīmeKad jūs atņemat kopējos izdevumus no kopējiem ieņēmumiem noteiktā laika periodā, jūs iegūstat neto ieņēmumus. Šīs neto ieņēmums pēc tam tiek pievienots bilancē kā nesadalītā peļņa, kas ir Pašu kapitāla tipa konts.

Zemāk ir standarta ieņēmumu un izdevumu konti pēc Parasto kontu atlases vednī, lai izveidotu jaunu kontu hierarhiju (Fails -> Jauns -> Jauna konta hierarhija). 

IMAGE-1 Accounts Šajā attēlā redzami standarta ieņēmumu konti

IMAGE-2 Accounts Šajā attēlā redzami standarta izdevumu konti

Vairāk par debetu un kredītuVai atcerieties terminus — debets un kredīts, kas tika apskatīti Grāmatvedības pamati? Pretēji plaši izplatītam uzskatam un pat dažām vārdnīcas definīcijām, grāmatvedības uzskaites debets un kredīts nenozīmē samazināšanos un palielināšanos. Vienīgā nemainīgā debeta un kredīta definīcija ir tā, ka debets atrodas pa kreisi slejas ierakstā, bet kredīts — pa labi. Patiesībā debets un kredīts katrs palielina un samazina noteiktu tipu kontus. Aktīvu un izdevumu tipa kontos debets palielina atlikumu un kredīts samazina atlikumu. Pasīvu, kapitāla un ieņēmumu tipa kontos kredīts palielina atlikumu un debets samazina atlikumu. 

Piemēram, debets palielina jūsu bankas konta atlikumu un kredīts samazina jūsu bankas konta atlikumu. Pagaidiet, jūs varētu teikt, ka debetkarte samazina mana norēķinu konta atlikumu, jo es izņēmu no tā naudu. Un, kad banka atdod man naudu par kaut ko, tā kreditē manu kontu. Tātad, kāpēc tas grāmatvedībā ir pretēji? 

Bankas ziņo par darījumiem no tās viedokļa, nevis jūsu. To plāns ir tieši pretējs jūsējam. Jums jūsu bankas konts ir aktīvs, kaut kas, kas jums pieder. Bankai jūsu bankas konts ir aizdevums, vai saistības, jo viņi ir parādā jums šo naudu. Kā paskaidrots šajā nodaļā, aktīvu un pasīvu konti ir precīzi pretstati savā uzvedībā. Pasīvu kontā debets samazina atlikumu un kredīts palielina atlikumu.

Ja izņemat naudu no sava bankas konta, atlikums jūsu kontā samazinās. Jums tas ir aktīva samazinājums, lai jūs kreditētu jūsu bankas kontu. Bankai tas ir saistību samazinājums, lai tie debetētu jūsu bankas kontu. 

Prev
Uzskaites pamatkonti
Next
Kopsavilkums

Created by Valdis Vītoliņš on 2009-11-16 06:32
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2021-04-13 14:28
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License