wip.png

Šī ir dokumenta darba versija! Pamanītās kļūdas varat labot šajā dokumentā vai ierakstīt komentāros dokumenta beigās.

Prev
Kopsavilkums
Next
Gnucash konti

3.1. Uzskaites pamatkonti

 Kā mēs redzējām iepriekšējā nodaļā, uzskaites pamatā ir 5 kontu tipi: aktīvi, saistības, pašu kapitāls, ieņēmumi un izdevumi. Mēs tagad paplašināsim mūsu izpratni par šiem kontu tipiem un parādīsim, kā tie darbojas. Bet vispirms sadalīsim tos 2 grupās, bilances kontos un ieņēmumu un izdevumu kontos. 

Apskatīsim grāmatvedības vienādojumu (aktīvi — saistības = pašu kapitāls + (ieņēmumi — izdevumi)) vēlreiz, kā atgādinājumu, pirms mēs dodamies tālāk apskatīt katru kontu tipu. 

IMAGE Income ->Equity->Expenses

Grafisks 5 pamata kontu attiecību attēlojums. Neto vērtības (kapitāls) pieaug caur ienākumiem un samazinās caur izdevumiem. Bultiņas norāda vērtības pārvietošanos.

3.1.1. Bilances konti

Trīs tā saucamie Bilances konti ir Aktīvi, Saistības un Pašu kapitāls. Bilances konti tiek izmantoti, lai izsekotu jums piederošo vai parādu vērtību izmaiņām. 

Aktīvi ir jums piederošo lietu grupa. Jūsu aktīvi ir: automašīna, nauda, māja, krājumi vai jebkas cits, kas ir naudā pārvēršams. Naudā pārvēšams nozīmē to, ka teorētiski jūs varat pārdot šīs lietas. 

Saistības ir jūsu parādu grupa. Jūsu saistības ir: aizdevums auto iegādei, studiju kredīts, hipotēka, jūsu maržas konts vai cits, kas jums ir jāatmaksā pēc kāda laika.
Pašu kapitāls ir tas pats, kas "neto vērtība". Tas atspoguļo to, kas paliek pāri pēc tam, kad atņem jūsu saistības no jūsu aktīviem. To var uzlūkot kā daļu no jūsu aktīviem, kas jums pieder pilnībā, bez parādiem. 

3.1.2. Ieņēmumu un izdevumu konti

Gan ieņēmumu, gan izdevumu konti tiek izmantoti, lai palielinātu vai samazinātu kontu vērtību. Tādējādi, lai gan bilances konti vienkārši seko jums piederošo vai parādu vērtībai, ienākumu un izdevumu uzskaite ļauj mainīt šo kontu vērtību. 

Ieņēmumi ir samaksa, ko jūs saņemat par jūsu laiku, jūsu piedāvātiem pakalpojumiem vai savas naudas izmantošanu. Kad jūs saņemat algas izmaksu, piemēram, tā ir samaksa par darbu, ko jūs esat sniedzis darba devējam. Citi ieņēmumu piemēri ir: komisijas maksas, dzeramnaudas, dividenžu ienākumu veidā, un procentu ienākumi no bankas kontiem. Ieņēmumi vienmēr palielina jūsu aktīvu un pašu kapitāla vērtību.

Izdevumi attiecas uz iztērēto naudas, lai iegādātos kāda cita preces vai pakalpojumus. Piemēram, izdevumi par maltīti restorānā, noma, pārtikas preces, auto degviela vai biļetes uz izrādi. Izdevumi vienmēr samazina jūsu kapitālu. Ja maksājat par rēķinu uzreiz, jūs samazināt savu aktīvu, ja maksājat par rēķinu kredītā, jūs palielināt savas saistības. 

Prev
Kopsavilkums
Next
Gnucash konti

Created by Administrator on 2009-10-27 10:59
Last modified by Administrator on 2021-04-13 14:28
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License