Prev
1.1 Tāldarbs un informācijas sabiedrība
Next
1.3. Tāldarba regularitāte un veikšanas vieta

1.2. Tāldarba definīcijas

Terminu tāldarbs (angļu valodā "telecommuting") 1973. gadā ieviesa Džeks Nailzs (Jack Nilles), kurš nodarbojās ar kosmosa pētīšanas aparātu un telekomunikāciju izstrādi ASV gaisa spēkiem un NASA. Strādājot Dienvidkalifornijas universitātē pie satiksmes maģistrāļu atslogošanas problēmas sastrēguma stundās, viņš aizdomājās par to, ka šos sastrēgumus lielākoties veido cilvēki, kas brauc uz darbu vai no darba. Kā problēmas risinājumu viņš piedāvāja dot iespējas cilvēkiem strādāt tuvāk mājām vai pat mājās, aizvietojot transportu ar telekomunikācijām. Tā kā tolaik ap 40% darbinieku bija intelektuālā darba darītāji, kas brauca uz darbu, pamatā lai parunātu pa telefonu un pastrādātu ar datu ievades termināli, ideja par tāldarbu bija pavisam reāla.

Latvijas Zinātņu akadēmijas terminoloģijas komisija tāldarbu definē sekojoši:

Regulāras darbā braukšanas aizstāšana ar darbu mājās vai kādā citā attālā iestādē, datus un dokumentus pārsūtot uz centrālo iestādi ar elektroniskiem līdzekļiem. Atbilstoši šai definīcijai par tāldarbu uzskata tikai tos nodarbinātības veidus, kuru izpilde ir saistīta ar informācijas tehnoloģiju un datu pārraides tīklu izmantošanu.

Plašākās definīcijas par tāldarbu dēvē jebkuru, pat ar informācijas un komunikācijas tehnoloģijām nesaistītu nodarbinātības formu. Piemēram, šūšanu vai adīšanu mājas apstākļos. Par tāldarbu kā darba veikšanas iespēju var runāt arī tad, ja tas tiek veikt neregulāri.

Šis mācību kurss apraksta un izskaidro tāldarbu, kas galvenokārt tiek veikts, izmantojot informācijas un komunikāciju tehnoloģijas.

Tāldarba apzīmēšanai lieto arī terminus:

Latviski:Angliski:

teledarbs,
e-darbs,
attālinātais darbs,
darbs mājās,
internetdarbs,
elastīga darba vieta,
virtuālais darbs,
mobilais darbs.

telecommmuting,
teleworking,
flexiwork,
flexible workplace,
outwork,
electronic homework,
remote work,
mobile work,
virtual work.

Šie termini Jums var noderēt, ja meklēsiet papildus informāciju par tāldarbu!

Prev
1.1 Tāldarbs un informācijas sabiedrība
Next
1.3. Tāldarba regularitāte un veikšanas vieta

Created by Valdis Vītoliņš on 2012-04-21 06:06
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2016-04-02 14:10
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License