Prev
Bezmaksas tīmekļa vietņu rīki
Next
Emuāru vietnes

Tīmekļa vietnes plānošana

Lapas saturs

Mācies

Lai izveidotu veiksmīgu un noderīgu tīmekļa vietni, vispirms ir jāsaprot, kam un ko jūs vēlaties kaut ko rakstīt/rādīt.
Tāpēc ir nepieciešam atrast atbildes uz sekojošiem jautājumiem.

Tīmekļa vietnes mērķis

Vispirms ir jānoskaidro, kāds būs vietnes mērķis – kāda veida vietne jums ir nepieciešama vai varat šobrīd atļauties. Piemēram, informatīvs apraksts, statiska lapa. Varbūt jūsu tīmekļa vietnes sastāvēs tikai no vienas lapas – jums nepieciešama vizītkartes veida lapa. Vai arī jums nepieciešama dinamiska vietne, jo jūs izmantosiet plašu datu bāzi.

Jūs droši vien esat ievērojis citu uzņēmumu, personu tīmekļa vietnes. Dažas no tām jums patīk labāk, citas ne pārāk. Apkopojiet šos novērojumus (veidojiet piezīmes, skices, uzmetumus), lai balstoties uz tiem, varētu veidot savu vietni.

Kas būs jūsu vietnes apmeklētāji?

Jūsu vietnes saturs un realizācijas rīki ir atkarīgi no tā, kas būs jūsu apmeklētāji.

Vienmēr vēlams sākt ar ko mazu un vienkāršu. Kad praktiski pārliecināsities, kādi ir izvēlētā rīka limiti, tad būsiet morāli gatavs izmantot ko lielāku, kas visticamāk būs grūtāk apgūstams, un iespējams arī dārgāks. Ja esat tam gatavs, tad ņemiet vērā, ka pāriet uz citu tīmekļa vietnes sistēmu var būt grūti, bet noteikti ir vieglāk, nekā pārvākties uz jaunu dzīves vietu.

Tīmekļa vietnes satura noformējums

Pirms ķeraties pie tehniskā vietnes izveides procesa, ir jāsagatavojas.

Vietnes satura sadaļas

Izvēlieties/izlemiet, kādas būs jūsu izvēlne (menu) jeb sadaļas, precīzi nosaucot katru pogu – sadaļu. Domājot par sadaļu nosaukumiem, jums vajadzētu iedomāties, ko un kā klienti jeb jūsu vietnes apmeklētāji meklēs. Kā arī varat apskatīties, kādas sadaļas ir citiem uzņēmumiem, kas nodarbojas ar līdzīgu biznesu.

Neaizraujieties ar pārāk lielu sadaļu skaitu. Labāk mazāk, nekā par daudz, jo tad lapa kļūst nepārskatāma.

Tradicionāli uzņēmumu tīmekļa lapās tiek ievietotas sadaļas:

  • Jaunumi
  • Pakalpojumi
  • Par mums
  • Kontakti

Vēl, piemēram, uzņēmuma lapā var iekļaut uzņēmuma saukli, galvenos pakalpojumus/preces, priekšrocības, ko klienti iegūs, ja izvēlēsies jūs. Ja iekļausiet klientu pozitīvas atsauksmes, tas vairos uzticēšanos Jums.

Sagatavojiet katrai sadaļai tekstu elektroniski (piemēram MS Word vai LibreOffice dokumentā). Tekstu nevajag garu – pietiek ar dažiem teikumiem, kas raksturo konkrēto sadaļu. Tomēr ir ļoti svarīgi, ko jūs rakstāt, jo rakstītais teksts kalpos kā vārdi, pēc kuriem jūsu mājas lapu varēs atrast. Tāpēc rakstiet īsi, bet izmantojiet vārdus, kas raksturo jūsu biznesu vai nodarbošanos – to, ko jūs vēlaties, lai citi par jums uzzina.

Vizuālie elementi

Stils, krāsas, uzņēmuma logo — šiem elementiem vajadzētu saskanēt, būt vizuāli baudāmiem.

Sagatavojiet fotogrāfijas elektroniskā formā katrai no vietnes sadaļām. Katram foto ieteicams paraksts, kas paskaidro tur redzamo. Ieteicams sagatavot vismaz 2 — 3 foto katrai sadaļai. Laicīgi noskaidrojiet, kādi izmēri vajadzīgi fotogrāfijām, jo bieži ir ierobežojumi fotogrāfiju apjomam.

Sagatavojiet citu vizuālo informāciju, ko vēlaties ievietot vietnē. Piemēram, uzņēmuma logo. Vai arī sagatavojiet video.

Rekomendācijas satura sagatavošanai un pasniegšanai

Saturs, saturs un vēlreiz saturs – ir galvenā tīmekļa vietnes vērtība!

Mūciet no "dizaineriem", kuri jums piedāvā vietnes izskatu, kur saturs ir aizstāts ar Lorem Ipsum!

Noderīgs, interesants un viegli uztverams. Tādam ir jābūt saturam.

Daži ieteikumi satura sagatavošanai:

  • Valoda tāda, kādu saprot potenciālais klients. Uzrunājiet klientu, izmantojiet Tu vai Jūs formu.
  • Atslēgvārdi, to sinonīmi, dažādos locījumos.
  • Svarīgākais – interesantākais lapas sākumā, lai uzreiz apmeklētājs to var pamanīt.
  • Virsraksti precīzi atspoguļo tekstā izklāstīto.
  • Teksta noformējumam ir nozīme: labāk īsāks, sadalīts rindkopās (ne garākās par 8 rindām, rindu garums ierobežots līdz ~65 zīmēm, svarīgākais tekstā ir izcelts ar treknrakstu.
  • Tekstā NAV kļūdu.
  • Saturs tiek REGULĀRI atjaunināts!

Kāds nedrīkst būt saturs?

  • adresēts nekonkrētai mērķauditorijai;
  • nepārskatāms, kļūdains;
  • neatbilstošs virsrakstam vai solītajam tematam;
  • haotisks, ar liekiem atkārtojumiem, novecojis, nepatiess;
  • bezpersonisks, aizdomīgi līdzīgs konkurentu mājas lapu saturam u.c.

Papildu informācija:

Kāds būs jūsu vietnes domēna nosaukums?

Savas tīmekļa vietnes veidošanu jūs varat uzsākt, izmantojot kādu no bezmaksas apakšdomēniem un savu domēnu iegādāties vēlāk, un tad izveidoto tīmekļa vietni pārvietot uz jauno domēnu.

Ja vēlaties bezmaksas domēna nosaukumu savai vietnei, tad jums būs iespēja izvēlēties tikai nosaukumu apakšdomēnam nevis visam domēnam. Piemēram, domēna nosaukuma nemainīgā daļa ir blogspot.com. Jūs pirms šīs nemainīgās daļas varat izvēlēties savu nosaukumu, piemēram, kokadurvis.blogspot.com vai about.me/kokadurvis.

Savukārt, ja jūs vēlaties, ka jūsu vietnei domēna nosaukums ir kokadurvis.lv vai sniegaroze.lv, tad jums ir jāreģistrē domēna nosaukums par maksu.

Kaut arī Jūs varat izmantot kāda domēna bezmaksas apakšdomēnu, tomēr atpazīstamības nolūkos ir vēlams reģistrēt savu domēnu. Īpaši tas ir, ja tīmekļa vietne reprezentē jūsu biznesu.

  • Savs domēns liecina par nopietnāku attieksmi pret jūsu biznesu, klienti jūs uztvers nopietnāk
  • Savs domēns būs īsāks, klientiem vieglāk uztverams un ērtāk izmantojams reklāmās u.tml.

Izlemiet, kāds būs jūsu domēna nosaukums, vai jūs to reģistrēsiet par maksu, vai izmantosiet, kādu bezmaksas apakšdomēna nosaukumu.

Domēna nosaukumus uztur dažādas reģistru organizācijas. Katra no tām var uzturēt kādu daļu no globālās adrešu telpas. Piemēram, Latvijā domēnu nosaukumus reģistrē NIC. Ar cenām domēna vārda reģistrācijai varat iepazīties: NIC mājas lapā.

Varat reģistrēt domēnu arī pasaules kādā no pasaules līmeņa reģistriem. Ja neskaita piņķerēšanos ar dolāriem, tad daži no tiem var piedāvāt reģistrēt domēnu lētāk, nekā tas būtu ar *.lv beigām.

  • Papildu informāciju par domēna īpašniekiem var iegūt, izmantojot Whois standartu, Linux terminālī var ievadīt komandu, piemēram,

    whois odo.lv

    vai arī izmantot to kā tīmekļa pakalpojumu, piemēram, http://who.is/whois

Esiet uzmanīgs — neprasiet nepazīstamiem/neuzticamiem cilvēkiem padomu par domēna nosaukumu! Jo var gadīties, ka kāds to reģistrē pirms jums un pēc tam piedāvā jums to atpirkt.

Kur tīmekļa vietne tiks mitināta?

Tīmekļa mitināšanas pakalpojums ir vienai vai vairākām tīmekļa vietnēm piederošo datņu mitināšana, apkalpošana un uzturēšana.

Tīmekļa vietnes mitinātājs nodrošina, ka jūsu tīmekļa vietne ir pieejama ikvienam interneta lietotājam. Jūsu tīmekļa vietnes lapas tiek mitinātas uz pakalpojuma sniedzēja datoriem/serveriem. Vienmēr, kad kāds lietotājs apmeklē jūsu vietni, dati no mitinātāja datora/servera tiek nosūtīti uz lietotāja datoru.

Tieši tāpat kā domēna nosaukuma izvēle, tīmekļa vietnes mitināšanas pakalpojums var būt bez maksas vai attiecīgu samaksu. Ja izvēlaties saņemt mitināšanas pakalpojumu bez maksas, tad jāņem vērā, ka jums būs noteikti ierobežojumi.

Priekšrocības bezmaksas mitināšanai:

  • nav jāmaksā par pakalpojumu
  • ir piemērots, ja veidojat savu pirmo vietni
  • ir piemērots testēšanai un pakalpojumu pārbaudei

Bezmaksas mitināšanas trūkumi

  • ierobežots uzglabājamo datu apjoms
  • lēnāks pieslēguma ātrums un ilgāks atbildes laiks
  • trūkst sarežģītāku atbalsta funkciju
  • netiek garantēts, ka vietne vienmēr darbosies

Ja jūs veidojat svarīgu tīmekļa vietni, kurai jābūt garantēti pieejamai, tad bezmaksas mitināšanas pakalpojums jums nederēs!

Cik daudz pārzināt HTML un CSS?

Ja tīmekļa vietni veidosiet pats, tad būtiski ir saprast, cik lielā mērā pārzināt HTML un CSS valodas. Var veidot savas lapas bez jebkādām HTML un CSS zināšanām. Tomēr, ar laiku sapratīsiet, ka "klikšķināšanas" iespējas rīkos ir ierobežotas un zināšanas par HTML un CSS jums palīdzēs izveidot sarežģītākas lapas un ar saistošāku izskatu.

Kādu tīmekļa lapu izstrādes programmatūru izmantosiet?

Vienkāršas tīmekļa lapas var veidot izmantojot teksta redaktoru, viedojot HTML un CSS failus. Tomēr tā nevar uzturēt apjomīgu vietni. Mūsdienās ir pieejami dažādi tīmekļa lapu izstrādes rīki. Gan tādi, kuri ir jāuzstāda uz jūsu datora, gan tādi, kurus var izmantot tiešsaistē, neko neinstalējot savā datorā, tikai izmantojot tīmekļa pārlūkprogrammu.

Vingrinies

Aizpildi sekojošo tīmekļa vietnes plānošanas tabulu

Nr.Kas jānoskaidroJūsu dati, piezīmes, pārdomas...Paskaidrojumi
1.

Kas būs jūsu vietnes apmeklētāji?
Aprakstiet savus apmeklētājus - vecums, intereses, zināšanu līmenis, pierastā valoda

No tā ir atkarīgs, kādu saturu veidosiet savā vietnē un kādu valodu lietosiet.
2.

Kāds būs jūsu vietnes mērķis?
Apraksties, ar kādu mērķi jūs veidojat tīmekļa vietni.

Vai vietne būs paredzēta privātām, vai biznesa vajadzībām. Vai tā būs vizītkarte, informatīva, vai tajā būs pakalpojumu apraksts, vai veikals?
3.

Kāda varētu izskatīties, kādas sadaļas saturēt jūsu tīmekļa vietne?
Pierakstiet to tīmekļu vietņu adreses, kuras kaut kādā veidā (ar izskatu, saturu) var but jums noderīgas, veidojot savu vietni. Uzskicējiet lapas izskatu uz atsevišķas lapas.

Jūs droši vien esat ievērojis citu uzņēmumu, personu tīmekļa vietnes. Dažas no tām jums patīk labāk, citas ne pārāk. Piezīmējiet, kapēc.
4.

Kāds būs jūsu vietnes domēna nosaukums?
Pierakstiet, kāds varētu būt (apakš)domēna nosaukums jūsu vietnei. Pierakstiet vairākus variantus, ja neesat pārliecināts.

Ja vēlaties bezmaksas domēna nosaukumu savai vietnei, tad jums būs iespēja izvēlēties tikai apakšdomēnu. Ja vēlaties pats savu domēna nosaukumu, pārbaudiet, kādi domēni ir brīvi.

5.

Kur tīmekļa vietne tiks mitināta?
Pierakstiet, kur vietne tiks izmitināta.

Tāpat kā domēna nosaukums, tīmekļa vietnes mitināšanas pakalpojums var būt bez maksas vai par samaksu. Ja veidosiet lapu pats ar tīmeklī pieejamu bezmaksas rīku, tad visticamāk, ka jums tiks piedāvāts bezmaksas mitināšanas pakalpojums.

6.

Kādu tīmekļa lapu izstrādes programmatūru izmantosiet?
Izlemiet, ar kuru no izstrādes rīkiem strādāsiet.

Dažādi tīmekļa izstrādes rīki ir paredzēti dažādiem lapu veidiem. Izvēlēties sev piemērotāko.
7.Citas piezīmes


Prev
Bezmaksas tīmekļa vietņu rīki
Next
Emuāru vietnes

Created by Valdis Vītoliņš on 2013-07-31 12:26
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2014-12-09 10:20
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License