Prev
1.3. Tāldarba regularitāte un veikšanas vieta
Next
1.5. Ko iegūst darbinieks?

1.4. Tāldarba izplatība

Eiropas Savienība

Tā kā tāldarbs ir salīdzinoši jauns darba veids, lielākā daļa valstu tikai nesen sāka apkopot statistisku par tāldarbu, tādēļ valstu dati vēl nav pietiekami pamatoti.

Tāldarbs ES dalībvalstīs kļūst arvien populārāks. Lai veicinātu un reglamentētu tāldarbu Eiropas Savienības valstīs Eiropas sociālie partneri 2002. gadā parakstīja Eiropas pamatnolīgumu par tāldarbu (plašāk nodaļā par normatīvajiem aktiem).

Tāldarbā iesaistīto darbinieku vidējais rādītājs 27 ES dalībvalstīs ir palielinājies no apmēram 5% 2000. gadā līdz 7% 2005. gadā. Zemāk dotajā tabulā ir dots tāldarbinieku skaits Eiropas Savienībā un Norvēģijā 2005. gadā. Tabulas 2. kolonas skaitļi norāda cilvēku skaitu, kas strādā tāldarbu vismaz 1/4 daļu no darba laika, bet tabulas 3. kolonā ir dots darbnieku skaits, kuri tāldarbu strādā gandrīz visu darba laiku. Vislielākais tāldarbinieku skaits ir konstatēts Čehijas Republikā un Dānijā, kur vismaz viens no septiņiem darbiniekiem ir regulāri iesaistīts tāldarbā. Lielāks rādītājs par vidējo ir novērots arī Beļģija, Nīderlandē, Ziemeļvalstīs (tostarp Norvēģijā) un vairākās jaunajās dalībvalstīs. Latvija ierindojas kā ceturtā aiz Čehijas, Dānijas un Beļgijas, kur darbinieki uz daļēju slodzi strādā tāldarbu.

Tabula. Tāldarba izplatība Eiropas Savienībā un Norvēģijā 2005. gadā
Taldarbs_html_57796067.png

Salīdzinot dažādus tāldarba veidus, konstatēts, ka raksturīgāks ir nepilna laika tāldarbs nekā pilna laika tāldarbs. Tas nozīmē, ka liela daļa darbinieku iesaistās tāldarbā papildus pamatdarbam pie darba devēja.

Jo attīstītāka kādā valstī ir informācijas tehnoloģiju (IT) nozare, jo labāki apstākļi tāldarba veicināšanai. Kā piemēru var minēt Dāniju, Somiju, Zviedriju.

Aktīvi tāldarba atbalsts notiek Apvienotajā Karalistē. 2008. gadā 46% britu firmas saviem darbiniekiem piedāvā strādāt tāldarbā.

Apvienotās Karalistes Transporta ministrs gadu pirms 2012. gada vasaras Olimpiskajām spēlēm Londonā, aicina privāto sektoru un valsts iestādes atbalstīt tāldarbu spēļu laikā. Tādējādi tiek plānots samazināt satiksmes sastrēgumus laikā, kad Londonā būs ieradušies olimpisko spēļu apmeklētāju miljoni.

Amerikas Savienotās valstis

ASV atkarībā no noslodzes tāldarbinieku skaits ir robežās no 2.9 miljoniem līdz 33.7 miljoniem.

Statistikas dati par ASV uzņēmumiem, kas 2.9 miljoniem līdz 33.7 miljoniem :

Taldarbs_html_m3b41e789.jpg

Amerikas Savienības valstīs īpaši tiek veicināta tāldarba izplatība valsts pārvaldē. 2010. gada decembrī ASV prezidents Obama parakstīja Telework Enhancement Act of 2010, ar ko veicināt tāldarba izplatību. Likums paredz, ka nākamo 6 mēnešu laikā valsts aģentūrām ir jāizveido tāldarba politika, jāatļauj darbiniekiem strādāt attālināti vismaz 20% no divu nedēļu stundām, jāizveido tāldarbinieku vadītāja posteņi, jānodrošina nepieciešamās informācijas tehnoloģijas un datu drošībai vajadzīgais aprīkojums.

Amerikas Savienotajās valstīs valsts pārvaldes iestādēs 2009. gadā (United States Office Personnel Management  ziņojums):

  • 113 946 darbinieku strādā tāldarbu (5.72% no visiem darbiniekiem valsts iestādēs).
  • 67% no tiem strādā tāldarbu regulāri (1-2 dienas nedēļā, vai 3 un vairāk dienas nedēļā).
  • 18% iestādes pērk par saviem līdzekļiem tāldarbiniekiem nepieciešamo aprīkojumu, 37% iestādes lūdz, lai aprīkojumu nodrošina pats tāldarbinieks.
  • Visbiežāk minētie tāldarba šķēršļi: pilnvērtīgs aprīkojums mājas birojam (64%), organizācijas kultūra (49%), šķēršļi no vadības puses (47%).

Tāldarba attīstība ASV ir atspoguļota ziņojumā The State of Telework in the U.S., 2011 (Lister K., Harnish T. The State of Telework in the U.S., 2011:

  • 45% no darbaspēka ir darbs, kuru vismaz daļēji var izpildīt kā tāldarbu.
  • Tipisks tāldarbinieks ir 49 gadus vecs ar koledžas izglītību, kura ienākumi ir aptuveni $58 000 un kurš strādā uzņēmumā ar vairāk kā 100 darbiniekiem.
  • Lielāki uzņēmumi ir pretimnākošāki tāldarbam nekā mazie uzņēmumi.
  • Lielākais šķērslis tāldarbam ir vadības bailes un neuzticēšanās.

Lai iedrošinātu uzņēmumu vadītājus un darbiniekus izmēģināt tāldarbu un pārliecināties par iespējamiem ieguvumiem ASV tiek organizēta Nacionālā tāldarba nedēļa.

To organizē Telework Exchange. Tā ir publiskās-privātās partnerības organizācija un 2011. gada februāri tā izsludināja nacionālo tāldarba nedēļu.

Prev
1.3. Tāldarba regularitāte un veikšanas vieta
Next
1.5. Ko iegūst darbinieks?

Created by Valdis Vītoliņš on 2012-04-21 06:06
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2016-04-02 14:10
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License