Zinātniskie darbi

Biznesa procesu modelēšana, izmantojot metamodelēšanas paņēmienus, promocijas darbs, 2007

Darba tēma ir saistīta ar biznesa procesu vadības sistēmu izstrādi. Biznesa procesu vadības sistēmas ir attīstījušās no darba plūsmas pārvaldības sistēmām, tajās pakāpeniski iekļaujot arvien vairāk standarta informācijas sistēmu funkciju, piemēram, resursu un klientu pārvaldību. Lai pārvaldītu biznesa procesu vadības sistēmu sarežģītību un kāpinātu izstrādes efektivitāti, ir nepieciešams pielietot uz modeļiem balstītu sistēmu izstrādi. Atšķirībā no klasiskām informācijas sistēmām, biznesa vadības sistēmu darbību augstā mērā nosaka to izpildītie procesu modeļi. Līdz ar to arī biznesa procesu modeļus var izmantot biznesa vadības sistēmu projektēšanā un izstrādē, ar secīgām modeļu transformācijām tos pielāgojot konkrētai izpildes platformai. Šajā darbā biznesa procesu modelēšanas problēmas ir risinātas, izmantojot metamodelēšanas paņēmienus. Metamodelēšana ļauj dažādus biznesa modelēšanas aspektus aplūkot vienotā un vispārīgā formā, tai pat laikā nezaudējot precīzu jēdzienu nozīmi. Izmantojot metamodelēšanas principus, darbā ir analizētas dažādas modelēšanas valodas, precīzi salīdzinot to jēdzienus, kā arī izstrādāti modeļu izpildes un izpildes laika mērījumu paņēmieni. Galvenie pētījumu rezultāti ir sekojoši:

  • Izstrādāts vienots biznesa procesu un to apkārtnes metamodelis, kas parāda biznesa modelēšanas jēdzienus un to saistību.
  • Izstrādāta biznesa modeļu jēdzienu kartēšanas metode jēdzienu kartēšanai no viena domēna uz vairākām modelēšanas valodām.
  • Izstrādāta precīza Unified Modeling Language Aktivitāšu diagrammas (UML AD) izpildes semantika, izmantojot virtuālo mašīnu.
  • Izstrādāti funkcionāli ekvivalenti UML AD apakškopas profila un BPMN apakškopu metamodeļi.
  • Izstrādātas transformācijas valodā MOLA, kas veic modeļu transformāciju no AD uz BPMN.

Darba pētījumu rezultāti izmantoti GMF (Generic Modeling Framework) rīka biznesa modeļu redaktoru izstrādē. Izmantojot GMF rīku, ir  izveidoti jauni UML AD  un BPMN modelēšanas valodu redaktori. Šajos redaktoros izveidotos modeļus var pārveidot no vienas valodas uz otru ar MOLA transformācijas rīka palīdzību.

Procesu definēšana darba plūsmas pārvaldības sistēmās, maģistra darbs, 2002

Šis darbs ir saistīts ar IT, un tādām jomām kā klientu pārvaldības sistēmas (CRM), zināšanu bāzes (knowledge bases), kā arī e-bizness un e-komercija. Konkrēti šajā darbā ir veikta automatizētu biznesa procesu (workflow — darba plūsmas pārvaldības) izpēte. Darbā uzmanība ir pievērsta procesu definīcijai un ir noteikts metamodelis, kāds ir nepieciešams darba plūsmas procesu diagrammas (valodas) izveidei.
Darba izstrādes gaitā tika apzinātas darba plūsmas pārvaldības sistēmas standartizējošās organizācijas (WfMC, OMG, BPMI, ebXML, EBPML), kā arī tika analizēti to izstrādātie standarti (BPML, ebXML, XPDL, UML u.c.).
Praktisks tika veikta plaši izmantoto darba grupu sadarbības sistēmu "Microsoft Exchange 2000" un "Lotus Domino R5" darba plūsmas pārvaldības (workflow) iespēju izpēte.
Darba galvenā daļa ir pielikumi, kuros, analizējot standartus un procesu un/vai darba plūsmas pārvaldību aprakstošās valodas, tika izveidoti to metamodeļi. Izmantojot iegūtos rezultātus, tika izstrādāts apvienots, pilnīgs un detalizēts darba plūsmas pārvaldības sistēmas procesu definīcijas metamodelis. Izveidotais metamodelis tika izmantos Exigen Business Modeler produkta izstrādē.

Automatizētās vadības sistēmas ar diskrētās Furjē transformācijas izmantošanu prognozējošās ķēdēs, maģistra darbs, 1997

Šis darbs ir saistīts ar fizikālu procesu automatizēto vadību. Vadības sistēmas, kurās mērāmā elementa parametru izmaiņu var noteikt tikai pēc noteikta laika, sauc par sistēmām ar transporta nobīdi. Šādās sistēmās, lai palielinātu sistēmas stabilitāti, tai pat laikā nesamazinot ātrdarbību, ir izdevīgi izmantot elementus ar signāla prognozēšanu.
Darbā aplūkoti sistēmu stabilitātes nosacījumi, izpētītas analogo un ciparu sistēmu prognozēšanas metodes. Vadības sistēmu prognozējošās ķēdēs kā jauna un precīza metode ir izpētīta diskrētās Furjē transformācijas (DFT/FFT) izmantošana. Veikta šādas prognozējošās sistēmas darbības analīze, tā salīdzināta ar citām prognozējošām vadības sistēmām, noteiktas tās pielietojuma robežas.
Kā viens no šādas sistēmas praktiskiem pielietojumiem, piedāvāts paralēli darbojošos sinhrono ģeneratoru grupu regulēšanas sistēma. Lai arī darbs līdz praktiskam pielietojumam netika novests, mūsdienu ģeneratoru regulēšanas sistēmās tiek izmantotas līdzīgas atziņas.

Vienmērīgās temperācijas problēmas, bakalaura darbs, 1994

Šis darbs ir izstrādāts muzikālās akustikas jomā. Tajā aplūkotas vienmērīgi temperētās gammas labās un sliktās īpašības, fizikālie modeļi, kas to apraksta, un to pielietojuma robežas. Darbā ir aplūkoti gan muzikālās akustikas fizikālie, gan psiholoģiskie aspekti.
Izpētīta temperētās gammas vēsturiskā attīstība no cilvēces pirmsākumiem, līdz pat digitālajam laikmetam. Darbā tika aplūkotas un sistematizētas šajā jomā iegūtās zināšanas, un tika noteikta saiknē starp līdzīgu problēmu dažādiem risinājumiem.
Visumā darbam ir pārskata raksturs, taču tajā arī praktiski tika noteikta skaņu sintezatora ''Yamaha PSR 36'' gammas precizitāte. Šī gamma tika saildzināta ar teorētisko temperēto gammu un tika izdarīta iegūto rezultātu analīze.
Darbā izstrādē gūtās teorētiskās zināšanas izmantoju kādu laiku nodarbojoties kā klavieru uzskaņošanas meistars.


Created by Valdis Vītoliņš on 2008-11-21 04:41
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2021-04-13 14:28
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License