Sagatavošanās darbi robotu programmēšanai

Prev
EV3 programmatūra
Next
Kustība uz priekšu un pagrieziens

LegoLogo.png

Saturs

Mācību mērķis:

Apgūstot šo nodaļu, uzzināsiet, kādi darbi jāveic, pirms sākt būvēt un programmēt robotus. Iegūsiet prasmes, kā ievietot akumulatoru robotā, kā uzstādīt EV3 programmatūru un kā atjaunināt aparātprogrammatūru.

Akumulatoru ievietošana EV3 blokā:

Lai sāktu būvēt robotus un tos programmēt, vispirms ir jānodrošina, ka EV3 blokam būs jauda izpildīt programmas. Pastāv divas iespējas, kā EV3 blokam nodrošināt darbošanās jaudu:

  • ar sešiem AA/LR6 akumulatoriem (tie var būt arī atkārtoti uzlādējami);
  • ar speciālo EV3 atkārtoti uzlādējamo akumulatoru EV3 Rechargeable DC Battery, kas ir EV3 education versijas sastāvā, bet LEGO MINDSTORMS EV3 Home Edition komplektā tas nav ietverts, tas ir jāiegādājas papildus.

AA/LR6 akumulatoru ievietošana blokā:

06.png

Attēls no Lietotāja rokasgrāmatas, tur pieejams arī detalizētāks apraksts.

Blokam ir vajadzīgi seši AA/LR6 akumulatori. Ieteicams izmantot sārma vai atkārtoti uzlādējamos litija jonu akumulatorus. Lai ievietotu AA akumulatorus, bloka EV3 Brick aizmugurē noņem akumulatoru nodalījuma vāku, piespiežot divas plastmasas mēlītes. Kad ievietoti seši AA akumulatori, jāuzliek atpakaļ akumulatoru nodalījuma vāku.

Ja akumulatori ir vāji uzlādēti, Brick Status Light (Bloka statusa indikators) var joprojām degt sarkanā krāsā arī pēc Start button (poga Sākt) nospiešanas, bet displejā joprojām tiek rādīts Starting (Notiek startēšana).

Speciālais EV3 atkārtoti uzlādējamais akumulators EV3 Rechargeable DC Battery:

07.png

EV3 education versijas komplektā ir atkārtoti uzlādējams akumulators EV3 Rechargeable DC Battery. Lai to izmantotu ir nepieciešams arī lādētājs (charger #8887), kas ir jāiegādājas papildus.

08.png

Attēls no vietnes.

Ja izmanto atkārtoti uzlādējamo akumulatoru EV3 Rechargeable DC, tad robotu var uzlādēt, neizņemot EV3 bloku no tā. Jāņem vērā, ka EV3 Rechargeable DC gadījumā EV3 bloks ir lielāks nekā izmantojot AA akumulatorus.

Uzlādējot akumulatoru, jāpievērš uzmanība lampiņām. Sarkanā lampiņa norāda, ka lādētājs ar akumulatoru ir savienots korekti, blakus esošā sarkanā lampiņa norāda, ka notiek lādēšanas process. Kad akumulators ir uzlādējies, sarkanā lampiņa maina krāsu, top zaļa.

09.png

Atcerieties! Pirmo reizi uzsākot lietot EV3 robotu, vispirms uzlādējiet akumulatoru!

EV3 programmatūras uzstādīšana

Izvēlieties sev atbilstošo EV3 programmatūras veidu.

Pirms programmatūras uzstādīšanas, jāpārliecinās, vai dators atbilst tās prasībām. Datoram ir jāatbilst noteiktiem parametriem.

Kad esat pārliecinājies, ka dators atbilst prasību minimumam, varat ķerties pie programmatūras uzstādīšanas. Aizveriet visas citas programmas, pēc tam EV3 programmatūras lietotņu mapē veic dubultklikšķi uz instalācijas faila. Instalēšana sākas.

Aparātprogrammatūras atjaunināšana

Firmware (Aparātprogrammatūra) ir programmatūra, kas atrodas EV3 blokā. Bez savas aparātprogrammatūras EV3 bloks nedarbojas. Aparātprogrammatūra ir nepieciešama, lai robots saprastu lietotāja rakstītās programmas. Laiku pa laikam LEGO Group var izlaist jaunas aparātprogrammatūras versijas, kurās ir pievienotas jaunas funkcijas vai izlabotas programmatūras kļūdas.

Lai uzsāktu Firmware (Aparātprogrammatūra) atjaunināšanu ir jābūt uzstādītai EV3 programmatūrai. (Skat. Iepriekšējo nodaļu). Atjauninot aparātprogrammatūru, no bloka EV3 bloka atmiņas tiek izdzēsti visi tur esošie faili un projekti!

Firmware (Aparātprogrammatūra) atjaunināšanu var veikt EV3 programmatūras augšējā izvēlņu joslā izvēloties rīki (Tools). Laiku pa laikam tiek piedāvāta  EV3  blokam paredzēta atjaunināta aparātprogrammatūra (firmware). Jaunās versijas ir ieteicams instalēt, tiklīdz tās ir pieejamas. Šis rīks ziņo, ka ir pieejama jauna aparātprogrammatūras (firmware) versija, un palīdz to atjaunināt EV3 blokā.

Lai atjauninātu aparātprogrammatūru, ir jābūt USB savienojumam starp datoru un EV3 bloku. Savukārt datoram ir jābūt ar interneta savienojumu. Lai atjauninātu aparātprogrammatūru, jāveic sekojošas darbības:

  1. Ieslēdz bloku EV3 Brick un savieno to ar datoru.
  2. Izvēlnē Tools (Rīki) atlasa Firmware Update (Aparātprogrammatūras atjaunināšana).
  3. Noklikšķina uz pogas Check (Pārbaudīt), lai redzētu, vai ir pieejami aparātprogrammatūras atjauninājumi.
  4. Sadaļā Available firmware files (Pieejamie aparātprogrammatūras faili) atlasa visjaunāko aparātprogrammatūras uersiju.
  5. Taču, ja vēlies izmantot to aparātprogrammatūras versiju, kas atrodas datorā, tad, izmantojot pogu Browse (Pārlūkot), atrod un atlasa pareizo aparātprogrammatūras failu.
  6. Noklikšķina uz pogas Download (Lejupielādēt), lai jauno aparātprogrammatūru lejupielādētu blokā EV3 Brick. Norises joslas, kas atrodas dialoglodziņa Firmware Update lejasdaļā, rāda aparātprogrammatūras atjaunināšanas norises gaitu. Kad atjaunināšana ir pabeigta,  EV3 bloks pats restartējas.

Ja kāda iemesla dēļ aparātprogrammatūras atjaunināšanas procesa laikā  EV3 bloks pārstāj darboties, aparātprogrammatūra ir jāatjaunina manuāli, rīkojoties šādi (EV3 blokam joprojām ir vajadzīgs USB savienojums ar datoru):

  1. Tur nospiestu atpakaļpogu, vidus pogu un labo pogu EV3 blokā.
  2. Kad EV3 bloks restartējas, atlaiž atpakaļpogu.
  3. Kad ekrānā ir norāde “Updating” (Atjaunina), atlaiž vidus pogu un labo pogu un noklikšķina uz pogas Download, kas redzama rīkā Firmware Update. Aparātprogrammatūra tiek lejupielādēta EV3 blokā, kas pats restartējas.

Ja pēc manuālās aparātprogrammatūras atjaunināšanas pirmajā reizē EV3 bloks nedarbojas, atkārto manuālās atjaunināšanas procesu.

Video kā atjaunināt aparātprogrammatūru (vāciski):


Prev
EV3 programmatūra
Next
Kustība uz priekšu un pagrieziens

SIF.pngeeagrants.pngOgresNovads.png


Created by Valdis Vītoliņš on 2014-09-08 08:52
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2014-09-08 08:52
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International