wip.png

Šī ir dokumenta darba versija! Pamanītās kļūdas varat labot šajā dokumentā vai ierakstīt komentāros dokumenta beigās.

Ledger SMB grāmatvedības sistēma

LedgerSMBinvoice.png

Vēsture

"Ledger SMB" ir no "SQL Ledger" atdalījies produkts. "SQL Ledger" ir vairāk viena uzņēmuma/cilvēka (DWS Systems Inc.) bīdīts produkts, lai arī licence ir GPL. Ir virkne iemeslu, kuru dēļ daļai no "SQL Ledger" lietotājiem šķita perspektīvi šo produktu attīstīt savādākā veidā, kā rezultātā radās "Ledger SMB". Nosaukuma aptuvens tulkojums — virsgrāmata mazajam un vidējam biznesam.

Interesanti, ka "SQL Ledger" latviskojums (ko mantojis arī "Ledger SMB") ir gana "sens" — lv.po failā lasāms 2003 gads un autors Kaspars Melkis. Ar autoru gan nav izdevies sazināties un ja vien gadu skaitlis nav ticis labots no orģinālā faila, tad sanāk savus 5-cus gadus atpakaļerror.

Kāpēc izvēlēties "Ledger SMB"

"Ledger SMB" atšķirībā no "SQL Ledger" ir atvērtāks un "Ledger SMB" izstrādi vairāk "vada" tā lietotāju sabiedrība, kamēr "Ledger SMB" ir noslēgtāks. Tas redzams jau pēc mājaslapu uzbūves un failu izvietojuma. No otras puses vecajam "Ledger SMB" ir pavisam konkrēti atbalsta/uzturēšanas maksas plāni, kamēr jaunajam, lai līdz tiem tiktu, ir atsevišķi jāvienojas vai jāmeklē esošie produkta izstrādātāji/atbalstītāji. Kas gan ir nedaudz garāks ceļš, bet tā arī ir iespēja. Kaut vai piemēram Lv variantā — lai vai kādas ir iespējas veikt programmēšanu no citas zemes lodes puses, tomēr patīkamāki ir personiskāki kontakti un izstrādātāji, kas labāk pārzina Lv tradīcijas un likumus.

"Ledger SMB" iespējas īsumā

Tā ir uz tīklā bāzēta parogrammatūra (Web application) ar visām no tā izrietošajām sekām. Tādiem labumiem, kā daudzlietotāju attālinātu piekļuvi un attiecīgiem drošības riskiem, kuri gan skatāmi kontekstā ar daudzām citām lietām, piem. uzņēmuma tīkla infrastruktūra. No grāmatvedības un uzņēmumu lietām tiek uzturētas: dažādas valūtas, iespēja rakstīt rēķinus dažādās valodās, klientu un piegādātāju datubāzes, rēķinu izrakstīšana un reģistrēšana to apmaksa/neapmaksa, atskaites, un apmaksu grāmatojumi, uzņēmuma dalīšana nodaļās un to izdevumu/ieņēmumu uzskaite, noliktavu krājumu uzskaite, ražošanai izmantoto preču izmaksu aprēķini. Ir arī pārdošanai nepieciešamās lietas, tanī skaitā kredītkaršu apstrāde.

Šeit gan jāpiebilst, ka esmu izmēģinājis tikai nelielu daļu no tā visa t.i. klientu un piegādātāju rēķinu grāmatojumi, kas darbojās gana labi ar visiem nodokļiem un apmaksu reģistrāciju. Pārējais vēl ir testējams.

Prasības

Prasības gan diemžēl ir salīdzinoši šauras — izmantotās tehnoloģijas ir salīdzinoši ne pārāk plaši izplatītas, lai arī no otras puses tās nav nekāda eksotika un ir iespēja arī uzstutēt to ne tikai uz Linux:

  • Perl 5.8
  • PostgreSQL 8.1-8.3 ?
  • A CGI-enabled web server (like Apache)

Instalācija (aktuāls versijai 1.2.18)

Instalācija šķiet ir viens no galvenajiem trūkumiem, jo tā ir salīdzinoši piņķerīga.

Nepieciešamās priekšzināšanas/pieredze (dotajā gadījumā aplūkota instalācija uz Linux): darbs ar Linux komandrindā un ar instalācijas pakotņu vadības programmām kopā ar angļu valodas prasmi. Ieteicamas zināšanas par datubāzēm, web programmām to instalācijām. 

Novelkam pēdējo stabilo LedgerSMB versiju. Uzinstalējam savā iecienītajā veidā visas prasībās minētās lietas. LedgerSMB pakotnē atrodam instalācijas failu INSTALL, kur ļoti labi un gana izsmeļoši aprakstītas instalācijas instrukcijas, kuras pamatā sastāv no tradicionālām web aplikāciju nepieciešamām procedūrām — failu direktorijas izveide un atļaujas, web servera konfigurācija un datubāžu struktūru sagatavošana. Tomēr salīdzinot ar citām populārākajām web aplikācijām ir diezgan daudz papildus darba komandrindā.

Padoms: Viena lieta, kas nav īpaši aprakstīta instalācijas aprakstā ir Perl moduļu instalācijas, kuru labāk darīt ar Perl pakotņu vadības programmu CPAN (bez tā tas varētu būt nesamērīgs laika patēriņš). Tas ir nepieciešams sasniedzot 8. instalācijas punktu. Ja CPAN nav, tad ja vien nav padziļinātas Perl zināšanas, tad salikt visus trūkstošos moduļus/bibliotēkas varētu būt pagrūti.

Pašu CPAN var uzinstalēt izmantojot savu ierasto pakotņu vadības programmu (apt-get, yum u.tml.)

Kad tas ir izdarīts pašu CPAN vajag atjaunināt to palaižot un izpildot:

cpan> install Bundle::CPAN

Kad tas ir izdarīts:

cpan> reload cpan

Process gana garš ar virkni neatbildētu jautājumu, tomēr tiem gana labi der noklusētās vērtības.

Rezultātā 8. instalācijas punktā minētās darbības rezultāts komandrindā izskatīsies aptuveni sekojoši:

[root@localhost ledgersmb]# perl Build.PL
Checking prerequisites...
 — ERROR: DBD::Pg is not installed
 — ERROR: HTML::Entities is not installed
 — ERROR: Test::Trap is not installed
 — ERROR: MIME::Lite is not installed
 * Optional prerequisite HTML::LinkExtor is not installed
 * Optional prerequisite Net::TCLink is not installed
 * Optional prerequisite Parse::RecDescent is not installed

Tālākais ar Cpan ir vienkārši — līdzīgi kā ar tradicionālajiem pakotņu vadītājiem:

cpan> install DBD::Pg

Un tā attiecīgi ar pārējiem, kas tiek atzīmēti, kā nepietiekoši, izpildot 8. punktā minēto pārbaudi.

Piezīme: Mēģinot atdarināt uz Fedoras iepriekš veikto instalāciju, kas tika veikta uz Ubuntu man radās problēmas, kas, šķiet, uz Ubuntu nebija. Un visticamāk tas saistīts ar nepilnībām manā Fedoras PostgreSQL instalācijā. Kaut gan varētu būt arī nepieciešams uz citām Linux instalācijām. T.i. tika jautāts pēc: Path to pg_config? Kas nozīmē, ka nepieciešama postgresql-devel pakotne, kuru var uzinstalēt izmantojot apt-get vai citu tās alternatīvu.

Kad esam tikuši līdz darbam jau ar tīmekļa caurlūku (pēc 9. punkta), tad būtu nepieciešams atjaunināt latviskajam variantam nepieciešamos failus (skat pielikumā):

/usr/local/ledgersmb/sql/Latvia-chart.sql

un

/usr/local/ledgersmb/locale/po/lv.po

Pirmā daļa (/usr/local/ledgersmb) var būt cita, ja esiet izvēlējušies instalāciju citā vietā.

Pielikumā pievienotais Latvia-chart.sql fails atšķiras ar to, ka tas ir pārnests UTF8 kodējumā, tam ir pievienoti PVN 21% nodokļu uzstādījumi.

Piezīmes: Pareizi saregulēti parametri, ir tikai vienai daļai no kontiem, kas ir izmēģināti pirmajos testos uzņēmumam, kuram ir tikai pakalpojumi un rēķinu uzskaite. Pielikumā pievienotais lv.po fails ir papildināts ar trūkstošajiem tulkojumiem, kas vietumis varētu būt maināmi.

Piezīmes par darbu ar LedgerSMB

Iesākumā būtu nepieciešams ievadīt uzņēmuma un lietotāja pamatdatus un sagatavot rēķina izdrukas formu. To ir paredzēts labot arī pa tiešo caur web saskarni. Diemžēl šinī versijā ir vēl neizlabota programmas nepilnība, kas sabojā UTF kodējumu. Tam gan ir pieejams vienkāršs labojums (skatīt sagatavju labošana).

Izdrukas formu var izveidot arī tiešā veidā labojot datni:

/usr/local/ledgersmb/templates/demo/invoice.html

Tāpat arī daudz citu sagatavju.

Padomi lietošanā:

Lai gan Web interfeiss varētu nebūt pārāk piemērots darbam ar liela apjoma detalizētu datu ievadi, tomēr ir virkne vērā ņemamu iespēju, kuras ir vērts izmantot, lai samazinātu kļūdīšanās iespēju un darbu apjomu.

Jaunus grāmatojumus (t.sk. rēķinus) labāk veidot izmantojot iepriekšējos. Tiem visiem ir pieejama iespēja — "iegrāmatot kā jaunu". T.i. tikai pielabojam esošo, nevis rakstam visu no jauna.

Par cik virknē pārskatu un sarakstu ir iekļautas saites uz citiem pārskatiem, tad ļoti labi ir izmantojama iespēja atvērt pārskatu citā logā vai cilnī, izmantojot labā klikšķa izvēlni (Open Link in New...)

Latviskais interfeiss nedraudzējas ar MS IE caurlūku. Izmēģināts un darbojas Firefox un Google Chrome.

Nosaukumos (izmēģināts uzņēmuma nosaukumā) nav ieteicams lietot pēdiņas.

Lietošanas pieredze:

LedgerSMB veiksmīgi tiek izmantot maza (1-2 darbinieki) uzņēmuma grāmatvedībai. 

Darāmais:

Lielākā daļa gan vēl jātestē un jātestē. It sevišķi tā noliktavu un ražošanas uzskaite.

Tags Grāmatvedība
Created by Valdis Vītoliņš on 2009-11-24 06:26
Last modified by Valdis Vītoliņš on 2021-05-09 14:58
 
Xwiki Powered
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License